• Rozpoczynamy przygodę z programem "Być jak Ignacy"

      03.10.2023 17:00
      • W dniu dzisiejszym uczniowie kl.6 w ramach zajęć kreatywnych rozpoczęli pracę nad projektem " Być jak Ignacy". Uczniowie na własne oczy mogli się przekonać jaką moc ma ciepłe powietrze. W kolejnych dniach podobne doświadczenia przeprowadzą uczniowie klasy 4 i 5.
        Żałujemy tylko jednego...Zajęcia tak szybko minęły, że musimy czekać cały tydzień, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami tego projektu.
    • Wysokie miejsce naszej recytatorki

      21.04.2023 20:34
           21 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbył się jubileuszowy XX Międzyszkolny Konkurs Poezji Sybirackiej. Wzięła w nim udział uczennica klasy V, Aleksandra Mężyk, która reprezentowała naszą szkołę w kategorii klas V- VIII. Ola zdobyła wysokie III miejsce. Jej sukces jest tym większy, że poziom recytacji był bardzo wysoki. Serdecznie gratulujemy!
    • Dobry wieczór ze Złotymi Szkołami NBP

      30.01.2023 21:38
           Działania w ramach III edycji programu „Złote Szkoły NBP” w naszej szkole postępują, zaś aktywność ambasadorów edukacji ekonomicznej- uczniów klasy VIII- widoczna jest na każdym kroku. Szczególną aktywnością wykazali się oni 26 stycznia bieżącego roku podczas zorganizowanego przez siebie wieczoru ze Złotymi Szkołami NBP. Wtedy właśnie zrealizowano jedno z założeń opisywanego programu- warsztat uczniowski.
           Na to niecodzienne wydarzenie, które miało miejsce między godziną 18.00 a 21.00, przybyli zaproszeni goście, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele wraz z panią Dyrektor, Jadwigą Łęczycką. Pobyt w tym czasie w szkole na pewno nie był czasem straconym. Wśród przygotowanych przez organizatorów atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
           Zajęcia odbywały się w kilku salach lekcyjnych, jednak było coś, co wszystkie je łączyło. W każdej z sal na początku uczestnicy zabawy mieli możliwość gruntownego pogłębienia wiedzy na temat naszego banku centralnego, czyli Narodowego Banku Polskiego. Dowiedzieli się, jaką jest on instytucją, jakie ma funkcje i zadania. Po zapoznaniu się z wiedzą z tego zakresu można było wziąć udział w zabawie, która w każdej sali była przednia.
           Pomieszczenie klasy VIII, na co dzień jest miejscem, w którym najstarsi uczniowie naszej szkoły, zdobywają wiedzę i umiejętności, biorąc udział w lekcjach. Podczas wieczoru ze Złotymi Szkołami NBP miejsce to zamieniło się w pracownię plastyczną, w której uczniowie i ich rodzice uczestniczyli w warsztatach manualnych Narodowego Banku Polskiego. Opiekunami i instruktorami warsztatów byli uczniowie: Anna Ptak i Bartosz Słysz. Kierowali oni pracami nad projektem i budową makiet budynku Narodowego Banku Polskiego. Liczyła się przede wszystkim kreatywność w tym zakresie. Tej nie zabrakło licznym uczestnikom warsztatów, zaś owoce ich pracy, makiety banku, można podziwiać na wystawie zdobiącej korytarz naszej szkoły.
           Do sali lekcyjnej, w której uczniowie klasy VII zwykle zdobywają wiedzę, udawali się amatorzy spokoju, wyciszenia i relaksu. W sali relaksacyjnej witała ich ósmoklasistka, Julia Bagnicka, zaś zaraz po wejściu do tego pomieszczenia dało się słyszeć przyjemne, spokojne dźwięki muzyki relaksacyjnej, na tle której „leciała” prelekcja na temat głównych funkcji Narodowego Banku Polskiego, przygotowana przez Karolinę Bagnicką. W sali relaksacyjnej panowała przyjemna atmosfera i niepowtarzalny klimat, który tworzyła nie tylko wspomniana muzyka, ale także gra migających świateł oraz wszechogarniająca ciemność i możliwość odpoczynku na miękkich materacach.
           Do pomieszczenia klasy IV kierowały się przede wszystkim małe dzieci i ich rodzice, aby wziąć udział w zabawach ruchowych. Tory przeszkód, rzucanie woreczkami do celu czy obręczami na pachołki były tylko punktem wyjścia do poszukiwania informacji na temat banku emisyjnego. Łatwiej było je znaleźć, jeśli z powodzeniem wykonało się zadanie ruchowe. W każdym razie w tej sali, nad którą opiekę sprawowała Karolina Bagnicka z klasy VIII, można było nie tylko świetnie się bawić, ale także posiąść gruntowna wiedzę na temat banku centralnego.
           Uczniowie klasy VIII: Julia Michalik, Emilia Sroka, Krzysztof Duda oraz Konrad Kmak  byli instruktorami prowadzącymi warsztaty lego na temat: „Budujemy bank centralny”. Pod ich okiem, w klasie VI amatorzy słynnych klocków wykazali się kreatywnością, której upust dali, projektując i budując modele, wyobrażonych przez siebie, budynków Narodowego Banku Polskiego. Efekty ich pracy zachwycały. Uczestnicy warsztatów, których nie brakowało, chętnie robili sobie zdjęcia z pingwinkiem- maskotką warsztatów. W tej roli Emilka Sroka spisała się na medal, zaś każdy chętny do zrobienia sobie zdjęcia, mógł zmienić swój wygląd, wykorzystując peruki, krawaty, muszki, itp. Zdjęcia wyszły rewelacyjnie.
           Pewnie nikt nie przypuszczał, że w czwartkowy wieczór pomieszczenie klasy III stanie się polem, na którym będzie królowała robotyka lego. Było to jednak możliwe dzięki Panu Michałowi Koziakowi z Centrum Kreatywnej Edukacji „Bystrzaki”, który z wielkim zaangażowaniem prowadził ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie z klocków lego budowali zdalnie sterowane sejfy. Skonstruowane według instrukcji i sterowane z tabletów przy pomocy programu Spike sejfy były wyzwaniem, z którym jednak uczestnicy zabawy poradzili sobie rewelacyjnie. Każdy sejf został zabezpieczony odpowiednim programem, co nie oznaczało jednak, że nie można było go otworzyć. Nad tym zadaniem pracowali uczniowie z innych grup, których zadaniem była próba otwarcia sejfu zabezpieczonego przez jego konstruktorów, oczywiście także przy użyciu odpowiedniego programu.
           Każdy, kto trafił do pomieszczenia klasy V, nie żałował, ponieważ mógł wziąć udział w ciekawych warsztatach na temat: „Roboty ze Złotymi Szkołami”. Prowadzili je instruktorzy z klasy VIII: Dawid Świgut, Wiktor Kumorek oraz Karol Wielocha, którzy z wielkim zaangażowaniem oddawali się swojej roli. Tłumaczyli uczestnikom zabawy, jak przy pomocy tabletów można wyznaczyć trasę zdalnie sterowanym robotom wypożyczonym z Centrum Kreatywnej Edukacji „Bystrzaki”. Trasę należało tak wyznaczyć, żeby robot zebrał z planszy pieniądze o różnych nominałach i- w zależności od zaprogramowanych wcześniej ustawień- zmienił swój kolor, wydał dźwięk lub zażądał pogłaskania, aby poruszać się dalej. Uczestnicy opisywanych warsztatów bardzo dobrze się bawili, ucząc kreatywności oraz sztuki przewidywania. Wśród nich znaleźli się także niektórzy nauczyciele oraz nasza Pani Dyrektor.
           Rolą robotów było nie tylko zbieranie banknotów. Na jednej z plansz, odpowiednio sterowane przez gracza, oprowadzały go po wystawach przygotowanych przez bank centralny. Wystawy te były bardzo interesujące, zaś ich tematyka to, m. in.: pieniądz w okresie Piastów i Jagiellonów, pieniądz w latach 1794- 1831, moneta podwartościowa, złoty Polski Ludowej, czy zabytkowy sejf (i wiele innych). Aby dowieść, jak wielkim zainteresowaniem cieszyły się opisywane warsztaty, wystarczy wspomnieć o długich kolejkach uczniów i rodziców, którzy chcieli sterować robotami, aby dobrze się bawić.
           Wieczór ze Złotymi Szkołami NBP to nie tylko dobra zabawa połączona z możliwością zdobywania wiedzy o banku centralnym. Dla uczestników warsztatów został przygotowany bufet prowadzony przez ósmoklasistkę, Amelię Piskorowską, która serwowała zebranym pyszności, że palce lizać. Jej koleżanka z klasy, Julia Siedlarz, podawała natomiast aromatyczną kawę i smaczną herbatę, na którą wielu uczestników wieczoru chętnie się skusiło. Wspólne delektowanie się słodkimi ciastami, ciasteczkami, kawą czy herbatą stało się okazją do rozmów na różne tematy, również te związane z Narodowym Bankiem Polskim.
           Ważne wydarzenia zawsze są godne uwiecznienia. O to zadbała uczennica klasy VIII, Magdalena Zdziarska, która nieźle musiała się nabiegać z aparatem, aby rzetelnie udokumentować wieczór ze Złotymi Szkołami, wykonując setki zdjęć oraz nagrywając filmiki. Dzięki temu możemy być naocznymi świadkami tego, co działo się 26 stycznia.
           Często się słyszy opinię, że czas szybko mija. Jeśliby powiedzenie to skonfrontować z wydarzeniem, jakim był wieczór ze Złotymi Szkołami NBP, należałoby przyznać rację tym, którzy podpisują się pod tym stwierdzeniem. Można jedynie dodać, że istotnie czas mija szybko, ale zwłaszcza wtedy, kiedy dzieje się coś niezwykłego, ciekawego, oryginalnego, wartego szczególnej uwagi. Opisywane wydarzenie bez wątpienia dowodzi, że wszystko, co dobre, szybko się kończy. Wprawdzie wieczór ze Złotymi Szkołami NBP się skończył, ale efekty tego niezwykłego przedsięwzięcia jeszcze długo będą widoczne, czego życzymy ambasadorom edukacji ekonomicznej, koordynatorom projektu, wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację jego założeń oraz każdemu uczestnikowi wieczoru ze Złotymi Szkołami. Słowa podzięki natomiast należą się wszystkim, dzięki którym wieczór ten był „dobry”.

       
    • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

      21.01.2023 21:08
           20 stycznia 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. O godzinie 14.00 na sali gimnastycznej zgromadziło się ponad 100 dostojnych gości. Babcie i dziadkowie przybyli tutaj, aby podziwiać występy swoich ukochanych wnucząt.
           Przybyłych na uroczystość gości powitała pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, która na początku przemówiła do nich i złożyła najserdeczniejsze życzenia.  Następnie na scenę weszła grupa kolędnicza, aby zaprezentować program przygotowany na tegoroczny przegląd. Po nich babcie i dziadkowie obejrzeli jasełka, jakie mieliśmy okazję podziwiać przed świętami.
           Kiedy młodzi artyści zeszli ze sceny, konferansjerzy zaprosili na nią uczniów klas I- III, którzy zaśpiewali dla babć i dziadków piosenkę. Po jej wykonaniu przyszedł czas na występ najmłodszych dzieci- przedszkolaków oraz wychowanków „zerówki”. Zapewne na ich występ babcie i dziadkowie czekali najbardziej. Tę niezwykłą uroczystość dzieci uczciły wierszami, piosenkami, tańcem oraz scenkami, które wzruszały, a czasem nawet rozśmieszały.
           Po zakończeniu występów na scenie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał pan Sławomir Konopacki oraz organów pana Sławomira Siedlarza. W tym czasie babcie i dziadkowie otrzymali od wnuków upominki, zaś potem mogli się posilić przygotowanym na tę okazję poczęstunkiem.
           Z rozmów z niektórymi babciami i dziadkami wynikało, że występy dzieci i młodzieży bardzo się wszystkim podobały. Wyszli oni ze szkoły pełni podziwu i uradowani.

    • Lekcja z ekonomią na lekcji WF-u?

      18.01.2023 21:53
           17 stycznia 2023 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w niecodziennej lekcji z ekonomią, przeprowadzonej podczas zajęć… wychowania fizycznego. Okazało się, że z powodzeniem można połączyć treści z obu dziedzin, czego dokonali ósmoklasiści, którzy przygotowali lekcję: Julia Bagnicka, Karolina Bagnicka, Krzysztof Duda, Konrad Kmak, Julia Michalik oraz Julia Siedlarz.
           Najważniejszym ogniwem lekcji było pokonanie toru przeszkód. Każdy prawidłowo „zaliczony” tor oznaczał otrzymanie przez uczestników zawodów pytań, na które musieli oni udzielić odpowiedzi. Następnie dzielili się nimi z pozostałymi drużynami biorący udział w grze.
           Odpowiedzi udzielone przez uczniów klasy VIII pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy o banku centralnym w naszym kraju według następującego schematu:
      - Bank centralny jest podstawowym i najważniejszym bankiem państwa. Prowadzi rachunki instytucji państwowych. Utrzymuje rachunki depozytowe państwa, prowadzi kasową obsługę budżetu, obsługuje dług publiczny.
      - Narodowy Bank Polski został utworzony  15 stycznia 1945 roku dekretem Krajowej Rady Narodowej, zastępując Bank Polski Spółkę Akcyjną. Początkowo funkcjonował jako bank państwowy pod nadzorem ministra skarbu. Do końca lat 80. XX wieku.
      - W dniu 11 stycznia 1924 r. sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej.
      - 20 stycznia ustanowiono statut Banku Polskiego i nadano mu wyłączne prawo emisji banknotów.
      - Organizacją banku zajął się pięcioosobowy komitet, któremu przewodniczył przyszły prezes Stanisław Karpiński.
      - Państwo polskie odrodziło się w końcu 1918 r. Od niemieckich władz okupacyjnych przejęło instytucję emisyjną – Polską Krajową Kasę Pożyczkową.
      - Emitowane przez nią marki polskie stały się tymczasowym, obowiązującym środkiem płatniczym.
      - Narodowy Bank Polski jest odpowiedzialny za stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego, pełni funkcję banku banków oraz nadzoruje systemy płatności w Polsce.
      - Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu.
           Uczestnicy zajęć za swoje zaangażowanie zostali przez prowadzących nagrodzeni, zaś sama lekcja była wspaniałą okazją do powtórzenia wiadomości na temat banku centralnego oraz dostarczyła okazji do dobrej zabawy w duchu zdrowej rywalizacji przy jednoczesnej dbałości o sprawność fizyczną.