• Projekty

• Dotacja 4500zł na projekt "Nie bój się królowej nauk"

• 21.08.2019 22:25
        • Projekt polega na samodzielnym wykonywaniu pomocy dydaktycznych jako elementu nauki myślenia matematycznego w myśl zasady "Powiedz mi,a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem..."

•              Okazuje się, że dzieci wbrew pozorom nie zawsze chcą korzystać z kupnych, kolorowych, często bardzo drogich i modnych zabawek i pomocy dydaktycznych. To co zrobili dla nich  nauczyciele często jest bardziej atrakcyjne, ciekawe i motywujące do pracy i nauki. Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem przyczyną jest to, że są one kreatywne, niepowtarzalne,  pozwalają na manipulowanie,  a co najważniejsze zrobione tylko dla nich. Dzieciaki posiadają niezwykle chłonne i plastyczne umysły gotowe na podejmowanie nowych wyzwań. Szczególnie widoczne i trwałe efekty następują, gdy nauczyciel połączy daną dziedzinę wiedzy z doskonałą zabawą. Konfucjusz niegdyś powiedział - "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem". Nie można w lepsze słowa ubrać istoty efektywnej nauki. Im dziecko starsze, tym mocniej należy rozbudować tę zabawę o coraz trudniejsze zagadnienia. Dziecko w tym momencie nie odczuwa przymusu nauki, lecz świetnie się bawi i czerpie radość.

Dodatkowo, skoro tworzenie lub współtworzenie razem z nauczycielem w szkole środków dydaktycznych stanowi część procesu edukacyjnego, ich budowanie możemy traktować jako pożyteczną naukę. Przez konstrukcję pomocy dzieci zapoznają się z ich prostą budową i sposobem posługiwania się nimi. Bardzo często samodzielnie wykonana pomoc dydaktyczna będzie też bardziej szanowana przez ucznia, który pamięta, ile pracy wymagało jej wytworzenia.

• Wróć do listy artykułów