• Bądźmy bezpieczni na drodze!

• 27.10.2021 20:07
      •        27 października uczniowie klasy VII wzięli udział w lekcji wychowawczej, której temat był związany z bezpieczeństwem na drodze. Lekcja została przeprowadzona w ramach udziału naszej szkoły w małopolskim konkursie „Odblaskowa Szkoła”.

Zanim uczniowie zaczęli pracować metodami aktywnymi, wraz z wychowawcą, panem Tomaszem Skrabą, obejrzeli dwa filmiki, których tematyka była związana z bezpieczeństwem poruszania się po drodze pieszych i rowerzystów oraz koniecznością używania odblasków po zmroku. Filmiki stały się okazją do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz stanowiły wstęp do pracy w grupach. Zadaniem każdej z nich było stworzenie plakatu promującego bezpieczeństwo na drodze. Na każdym plakacie pojawiły się zasady zachowania na jezdni pieszych i rowerzystów. Wszystkie grupy zwróciły ponadto uwagę na konieczność noszenia odblasków po zmroku, zwłaszcza w okresie jesiennym. Treść zasad sformułowanych przez uczniów na plakatach została wzbogacona przez ciekawe i wymowne rysunki.

Kiedy plakaty już powstały, ich autorzy prezentowali je na forum klasy. Z ich treści wynika, że młodzież dobrze orientuje się w zasadach bezpieczeństwa na drodze i ma świadomość, jak ważne jest używanie odblasków.

Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali odblaski, zaś kolega Bartłomiej Obrzut zaprezentował filmik swojego autorstwa pt. „Odblask”, którego treść w wymowny sposób pokazuje, jak ważna jest dbałość o swoje bezpieczeństwo na drodze po zmroku. Należy jeszcze dodać, że dzień przed lekcją uczniowie przygotowali w klasie gazetkę, której hasło brzmi: „Świeć przykładem, noś odblaski”.