• „Archipelag Skarbów”- niezwykła propozycja dla młodzieży

• 30.10.2021 19:50
      •      28 i 29 października młodzież z klasy VII i VIII wzięła udział w ciekawym programie profilaktycznym o nazwie „Archipelag Skarbów”. Zajęcia w ramach tego programu poprowadziło dwoje trenerów, którzy w ciekawy i obrazowy sposób „pokazywali” zebranym, jak pokonać zagrożenia czyhające na młodych ludzi w wieku dojrzewania. Trenerzy zostali zaproszeni przez panią pedagog, Beatę Nowak.

Program dla młodzieży „Archipelag Skarbów” jest realizowany w formie spotkań w dużych grupach. Każde z nich trwało 3,5 godziny. Pierwsze spotkanie było poświęcone zagadnieniom dotyczącym  rozumienia siebie, własnych emocji i relacji z innymi osobami, a także tematyce zagrożeń wieku dorastania- sięganiu po alkohol, narkotyki i dopalacze. Spotkanie drugie dotyczyło tematyki związanej z seksualnością człowieka. Nastoletni uczestnicy programu byli zachęcani do wstrzemięźliwości seksualnej aż do pełnoletności. Podczas jego realizacji poruszane były również tematy związane z wywieraniem presji rówieśniczej i sposobami radzenia sobie z nią, zachowaniami agresywnymi i zachowaniami o uprzedmiotawiającym charakterze, zwłaszcza w relacjach chłopcy- dziewczęta.

Program zakończył się Festiwalem Archipelagu Skarbów, który stał się okazją do aktywnego udziału młodzieży w formułowaniu przekazu profilaktycznego adresowanego do ich rówieśników. Uczniowie zaprezentowali własne prace dotyczące podanych tematów profilaktycznych. Aktywnością w tym zakresie wykazały się uczennice klasy VII. Karolina Bagnicka i Julia Siedlarz wyrecytowały napisane przez siebie wiersze, Julia Bagnicka omówiła prezentację multimedialną dotycząca pomocy ludziom, którzy uwikłali się w toksyczny związek bądź relację, zaś Emilia Sroka zaprezentowała filmik, którego temat dotyczył utrzymywania w domu porządku. Występy uczennic spotkały się z aplauzem innych uczestników programu oraz pochwałą trenerów.
             Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę "Ballada Bosmana" na melodię znanej szanty. Tekst utworu nawiązywał do problemów omawianych podczas dwudniowego spotkania.

Udział w programie „Archipelag Skarbów” był dla uczniów najstarszych klas naszej szkoły dobrą okazją do poznania sposobów radzenia sobie z problemami, z jakimi mogą się zetknąć w wieku dorastania. Trenerzy problemy te ciekawie porównali do tygrysa, który jest piękny, ale i groźny. Życzymy młodzieży, aby owego „tygrysa” udało im się oswoić, czyli pokonać problemy, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.