• Pamiętamy o żołnierzach wyklętych!

• 06.03.2022 17:23
      •      1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji języka polskiego, podczas której bliżej poznali historię niezłomnych bohaterów. Gościem honorowym lekcji była pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka.

„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. W czasie wojny należeli przede wszystkim do Armii Krajowej.

Na początku lekcji uczniowie obejrzeli film pt. „Żołnierze wyklęci przez polskich komunistów”. Po jego zakończeniu mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z żołnierzami wyklętymi. Podobne zadania mieli do wykonania podczas oglądania czterech kolejnych etiud filmowych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentowały one sylwetki: starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza (pseudonim „Rój”), podporucznik Danuty Siedzikówny (pseudonim „Inka”), majora Zygmunta Szendzielarza (pseudonim „Łupaszka”) oraz Ruty Czaplińskiej (pseudonim „Ewa”).

W kolejnej części lekcji szóstoklasiści mieli za zadanie przeczytać dwie relacje osób przetrzymywanych w areszcie przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie. Na podstawie tych wstrząsających zapisów dowiedzieli się, w jak nieludzkich warunkach byli przetrzymywani i jak traktowani żołnierze niezłomni.

Podczas lekcji interpretacji został także poddany wiersz nieznanego autora pt. „Polscy Bandyci”.  Mianem tym władze komunistyczne określały żołnierzy wyklętych, całkowicie przekłamując motywy ich walki.

Dzisiaj wiemy, że żołnierze wyklęci (bardzo często zwani niezłomnymi) to bohaterowie, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z faktem, że Polska będzie zniewolona przez sowieckiego okupanta. Zapłacili za to najwyższą cenę, dlatego powinnością każdego współczesnego Polaka jest pamięć o niezłomnych bohaterach.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy VII wykonali okolicznościową gazetkę, która na korytarzu naszej szkoły przypominała wszystkim, kim byli niezłomni bohaterowie.