• Poznawali bank centralny oraz przeliczali kursy walut

• 18.01.2023 20:50
      •    Bank centralny to instytucja odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu bankowego oraz prowadzenie bieżącej polityki pieniężnej państwa. W praktyce gospodarczej wyróżnia się dwa modele relacji banku centralnego i państwa: bank komercyjny niezależny od państwa (samodzielnie ustalający cele i dobierający narzędzia) oraz bank centralny zależny od państwa (rządu). W Polsce obowiązuje drugi model, zaś funkcję banku centralnego pełni Narodowy Bank Polski.
            Bank centralny był tematem zajęć przeprowadzonych w klasie VI w piątek 13 stycznia 2023 r. Zajęcia zostały przeprowadzone jako lekcja z ekonomią w ramach realizacji założeń trzeciej edycji programu „Złote Szkoły NBP” (której temat brzmi: „Poznajemy bank centralny”). Wcześniej w podobnej lekcji wzięli udział uczniowie klasy IV i V. Osoby, które przygotowały i poprowadziły lekcję, to ósmoklasiści: Amelia Piskorowska, Julia Siedlarz, Magdalena Zdziarska, Anna Ptak, Bartosz Słysz oraz Bartłomiej Obrzut.
             Na początku uczniowie klasy VI dowiedzieli się, czym jest bank centralny oraz, jaka jest jego rola. Wiadomości na ten temat zostały podane w formie prezentacji multimedialnej, dlatego przekaz, jaki z niej płynął, z większym powodzeniem trafił do słuchaczy.
             W kolejnej fazie lekcji uczniowie obejrzeli ciekawą bajkę w języku angielskim opowiadającą o pewnym pingwinku, który w kantorze chciał wymienić złotówki. Po zakończeniu emisji bajki szóstoklasiści z powodzeniem odpowiadali na pytania prowadzących, otrzymując za to drobne upominki. Jedna z dziewczyn prowadzących zajęcia podczas ich trwania przebrana była właśnie za pingwinka.
             Następnym elementem lekcji była nauka przeliczania kursów walut. Uczniowie nauczyli się, jak przeliczać złotówki na euro i na odwrót. Chętni mogli podejść do tablicy i wykonać działanie, dzięki któremu łatwo było ustalić kurs waluty. Otrzymywali za to nagrody, które sobie wylosowali.
             Kolejna część lekcji wymagała dużej aktywności ze strony i prowadzących, i uczestników zajęć. Ci drudzy zostali podzieleni na kilka zespołów. Każdy z nich otrzymał laptop, aby móc zagrać w grę komputerową, przygotowaną przez Bartłomieja Obrzuta specjalnie dla potrzeb lekcji z ekonomią. Zadaniem graczy było zebranie 25 monet, co umożliwiało otrzymanie kodu, dzięki któremu można było otworzyć kłódkę na szyfr. Wykonanie w międzyczasie prostego działania matematycznego oraz otwarcie kłódki umożliwiało zajrzenie do kuferka, w którym na uczestników gry czekały nagrody.
             Na zakończenie lekcji z ekonomią uczniowie klasy VI bardzo pochlebnie wypowiedzieli się na jej temat. Z ich wypowiedzi wynikało, że najbardziej podobał im się udział w grze oraz bajka o pingwinku. Ci, którzy ocenili lekcję, zostali obdarowani upominkami.