• Lekcja z ekonomią na lekcji WF-u?

• 18.01.2023 21:53
      •      17 stycznia 2023 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w niecodziennej lekcji z ekonomią, przeprowadzonej podczas zajęć… wychowania fizycznego. Okazało się, że z powodzeniem można połączyć treści z obu dziedzin, czego dokonali ósmoklasiści, którzy przygotowali lekcję: Julia Bagnicka, Karolina Bagnicka, Krzysztof Duda, Konrad Kmak, Julia Michalik oraz Julia Siedlarz.
             Najważniejszym ogniwem lekcji było pokonanie toru przeszkód. Każdy prawidłowo „zaliczony” tor oznaczał otrzymanie przez uczestników zawodów pytań, na które musieli oni udzielić odpowiedzi. Następnie dzielili się nimi z pozostałymi drużynami biorący udział w grze.
             Odpowiedzi udzielone przez uczniów klasy VIII pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy o banku centralnym w naszym kraju według następującego schematu:
        - Bank centralny jest podstawowym i najważniejszym bankiem państwa. Prowadzi rachunki instytucji państwowych. Utrzymuje rachunki depozytowe państwa, prowadzi kasową obsługę budżetu, obsługuje dług publiczny.
        - Narodowy Bank Polski został utworzony  15 stycznia 1945 roku dekretem Krajowej Rady Narodowej, zastępując Bank Polski Spółkę Akcyjną. Początkowo funkcjonował jako bank państwowy pod nadzorem ministra skarbu. Do końca lat 80. XX wieku.
        - W dniu 11 stycznia 1924 r. sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej.
        - 20 stycznia ustanowiono statut Banku Polskiego i nadano mu wyłączne prawo emisji banknotów.
        - Organizacją banku zajął się pięcioosobowy komitet, któremu przewodniczył przyszły prezes Stanisław Karpiński.
        - Państwo polskie odrodziło się w końcu 1918 r. Od niemieckich władz okupacyjnych przejęło instytucję emisyjną – Polską Krajową Kasę Pożyczkową.
        - Emitowane przez nią marki polskie stały się tymczasowym, obowiązującym środkiem płatniczym.
        - Narodowy Bank Polski jest odpowiedzialny za stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego, pełni funkcję banku banków oraz nadzoruje systemy płatności w Polsce.
        - Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu.
             Uczestnicy zajęć za swoje zaangażowanie zostali przez prowadzących nagrodzeni, zaś sama lekcja była wspaniałą okazją do powtórzenia wiadomości na temat banku centralnego oraz dostarczyła okazji do dobrej zabawy w duchu zdrowej rywalizacji przy jednoczesnej dbałości o sprawność fizyczną.