• Maszyna parowa-zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

• 28.01.2024 19:53
      • W roku szkolnym, który właśnie trwa, nasze koło naukowe dołączyło do VIII edycji edukacyjnego programu dla szkół podstawowych, zorganizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program ten nosi hasło „Nauka pełna energii”.

Podczas realizowania pierwszego tematu zajęć:

• zgłębiliśmy wiedzę na temat składu, właściwości i zastosowań powietrza. Poznaliśmy zasady funkcjonowania maszyny parowej, cykl pracy silnika parowego oraz spalinowego, a także fizykochemiczne właściwości pary wodnej.

• odkryliśmy, czym jest powietrze jako mieszanina, dowiedzieliśmy się, kto zbudował pierwszy silnik parowy, oraz jakie były konsekwencje rewolucji przemysłowej, która miała swój początek w XVIII-wiecznej Anglii.

Nasi uczniowie w trakcie koła naukowego przeprowadzali fascynujące eksperymenty, rozwiązywali różnorodne zadania i quizy. Zajęcia te dostarczyły wszystkim uczestnikom mnóstwa cennych informacji i sprawiły wiele radości.