• Fizyka z Kopernikiem. Monety jako narzędzia doświadczalne.

• 17.02.2024 21:08
      • Na lekcji fizyki pod hasłem "Fizyka z Kopernikiem: Monety jako narzędzia doświadczalne" uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zgłębić nie tylko dorobek Mikołaja Kopernika w dziedzinie astronomii, ale również jego wpływ na rozwój myśli ekonomicznej. Lekcja rozpoczęła się od prezentacji życia i osiągnięć Kopernika, z naciskiem na jego prace dotyczące reformy waluty i wprowadzenia nowych standardów monetarnych, co było ważnym elementem w kontekście historii ekonomii.

Następnie, uczniowie przeszli do bardziej interaktywnej części zajęć, która skupiała się na serii eksperymentów fizycznych, gdzie główną rolę odgrywały monety. Celem tych doświadczeń było nie tylko zilustrowanie podstawowych praw fizyki, ale również zwrócenie uwagi na interesujący fakt, że monety mogą różnić się właściwościami magnetycznymi. Uczniowie przeprowadzali eksperymenty, takie jak:

1. Badanie przewodnictwa cieplnego – sprawdzanie, jak szybko monety nagrzewają się na słońcu, co ilustruje różnice w przewodnictwie cieplnym metali.
        2. Testy magnetyczne – wykorzystanie magnesów do zidentyfikowania, które monety są przyciągane przez magnes, co pozwoliło na dyskusję na temat różnych stopów metali używanych do produkcji monet.
        3. Eksperymenty z równowagą i momentem siły – używanie monet do budowania prostych konstrukcji wymagających precyzji i zrozumienia zasad równowagi.

Poprzez te praktyczne ćwiczenia, uczniowie mogli doświadczyć, jak nauka, a w szczególności fizyka, łączy się z codziennym życiem i jak dawne odkrycia nadal wpływają na współczesny świat. Zajęcia te podkreślały znaczenie interdyscyplinarnego podejścia do nauki, łącząc historię, ekonomię i fizykę, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć wpływ Kopernika nie tylko na astronomię, ale również na inne dziedziny wiedzy. Ponadto, wykorzystanie monet jako narzędzi doświadczalnych sprzyjało budowaniu umiejętności obserwacji i wnioskowania, kluczowych w nauce i edukacji.