• Promieniowanie UV, magnesy i pieniądze- tajniki zabezpieczeń banknotów

• 17.02.2024 21:12
      • W ramach inicjatywy "Złote Szkoły", uczniowie mieli okazję zgłębić fascynujący temat związany z fizyką: "Promieniowanie UV, magnesy i pieniądze - tajniki zabezpieczeń banknotów". Lekcja ta pozwoliła uczestnikom na odkrycie naukowych aspektów zabezpieczeń, które są stosowane w obiegu pieniężnym, a także na zrozumienie, jak prawa fizyki znajdują zastosowanie w codziennym życiu.

Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji przygotowanej przez uczniów, która szczegółowo omówiła różnorodne zabezpieczenia stosowane w polskich banknotach, takie jak znaki wodne, nitki zabezpieczające, mikrodruki, a także elementy fluorescencyjne widoczne pod wpływem promieniowania UV i elementy reagujące na działanie magnesów. Prezentacja ta stanowiła świetne wprowadzenie do bardziej praktycznej części zajęć.

Następnie uczniowie zaprezentowali działanie testera banknotów, urządzenia wykorzystującego promieniowanie UV do wykrywania zabezpieczeń fluorescencyjnych oraz innych metod na magnesy w celu identyfikacji autentyczności banknotów. Podczas tej części lekcji omówiono, które prawa fizyki są wykorzystywane w testerze, w tym zjawisko fluorescencji oraz interakcje magnetyczne, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć, jak nauka wspiera walkę z fałszerstwem pieniędzy.

Każdy z uczniów miał również możliwość sprawdzenia własnych banknotów za pomocą testera, co nie tylko dodało elementu praktycznego do zajęć, ale także pozwoliło na bezpośrednie zaangażowanie i lepsze zrozumienie omawianego tematu.

Na zakończenie lekcji, uczniowie przygotowali interdyscyplinarny quiz, który obejmował pytania dotyczące fizyki, ekonomii oraz historii pieniądza. Ten element sprawił, że zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale także zabawne i angażujące dla wszystkich uczestników.

Lekcja ta była doskonałym przykładem, jak można połączyć naukę z codziennym życiem, pokazując uczniom praktyczne zastosowanie wiedzy z fizyki. Dzięki takim zajęciom uczniowie mogli lepiej zrozumieć znaczenie nauki w zapewnianiu bezpieczeństwa ekonomicznego i ochronie przed fałszerstwami.