• Warsztaty dla klas 1-3: "Co wiecie o polskim złotym?"

• 18.02.2024 10:26
      • Warsztaty "Co wiecie o polskim złotym?" dla klas 1-3, przeprowadzone przez uczniów z drużyny ambasadorów edukacji w ramach projektu "Złote Szkoły" NBP, były fascynującą podróżą po świecie polskiej waluty. Uczestnicy poznali obecnie obiegające monety i banknoty, co stanowiło świetne wprowadzenie do świata finansów.

Pierwszą aktywnością było układanie puzzli z powiększonych banknotów. Uczniowie, podzieleni na grupy, losowali banknot, który następnie musieli wspólnie ułożyć. To zadanie nie tylko rozwijało umiejętności pracy zespołowej, ale także pomagało w zapoznaniu się z różnymi nominałami polskiego złotego.

Drugą częścią warsztatów było doskonalenie umiejętności gospodarowania pieniędzmi podczas robienia zakupów. Dzięki gazetkom reklamowym z supermarketów i określonej kwocie "pieniędzy" uczniowie mieli za zadanie zaplanować zakupy, co uczyło ich wartości pieniądza oraz konieczności dokonywania przemyślanych wyborów.

Kreatywnym punktem warsztatów było projektowanie własnych banknotów. Wykorzystując kolorowe kartki i materiały piśmiennicze, uczniowie mogli puścić wodze fantazji, tworząc indywidualne projekty waluty. Ta aktywność rozwijała wyobraźnię i umiejętności artystyczne.

Każdy uczestnik otrzymał również kolorowankę z zadanym celem jak najwierniejszego odwzorowania autentycznych banknotów, co stanowiło świetną okazję do zapamiętania ich wyglądu.

Warsztaty zakończyły się przeczytaniem krótkiej bajeczki ekonomicznej i odpowiadaniem na pytania, co umożliwiło utrwalenie zdobytej wiedzy w przyjaznej i zabawnej formie.

"Co wiecie o polskim złotym?" to wydarzenie pełne edukacyjnych atrakcji, które w przystępny sposób przybliżyło uczniom świat finansów, ucząc ich zarówno rozpoznawania polskiej waluty, jak i podstawowych zasad gospodarowania pieniędzmi.