• "Warsztat dla najmłodszych - odkrywamy tajemnice polskich banknotów"

• 18.02.2024 10:39
      • "Warsztat dla najmłodszych - odkrywamy tajemnice polskich banknotów" to wyjątkowe zajęcia edukacyjne skierowane do najmłodszych uczniów, które pozwoliły im na pierwsze spotkanie z tematyką finansową i ekonomiczną w przystępny i zabawny sposób. Warsztaty rozpoczęły się od gry wprowadzającej w świat handlu wymiennego, co pozwoliło dzieciom zrozumieć podstawowe zasady gospodarki bez użycia pieniędzy.

Kolejną częścią warsztatów było zgadywanie cen różnych przedmiotów. Dzieci, korzystając z zaokrąglonych i uproszczonych cen, miały okazję do pierwszych prób oceny wartości rzeczy, co stanowiło świetne ćwiczenie na rozwijanie umiejętności matematycznych oraz zrozumienie wartości pieniądza.

Zajęcia stały się jeszcze bardziej interesujące, gdy najmłodsi uczestnicy mieli okazję zobaczyć i użyć testera banknotów, co pozwoliło im na bezpośrednie zapoznanie się z zabezpieczeniami prawdziwych pieniędzy. Była to dla nich nie tylko atrakcja, ale także cenna lekcja na temat tego, jak Narodowy Bank Polski dba o bezpieczeństwo obiegu pieniężnego w Polsce.

Kreatywnym punktem warsztatów było rysowanie monet pod kartką, co nie tylko rozbudziło wyobraźnię uczniów, ale również umożliwiło praktyczne połączenie wiedzy o pieniądzach z działaniem artystycznym. Stworzone przez dzieci "monety" później posłużyły jako rekwizyty do dalszej zabawy i nauki.

Prezentacja przygotowana przez drużynę ambasadorów pokazała różnice między polskimi banknotami a walutami z innych krajów, co wprowadziło element międzynarodowej edukacji ekonomicznej i zaciekawiło dzieci różnorodnością światowych środków płatniczych.

Jednak nie tylko najmłodsi mogli czerpać wiedzę i zabawę z warsztatów. Nieco starsi uczniowie również zostali włączeni w proces edukacyjny dzięki możliwości tworzenia własnych banknotów za pomocą nowoczesnych długopisów 3D. Ta innowacyjna aktywność pozwoliła im na głębsze zrozumienie procesu projektowania waluty oraz wyzwoliła kreatywność, dając jednocześnie poczucie satysfakcji z tworzenia czegoś unikalnego. Długopisy 3D stanowiły doskonałe narzędzie do eksplorowania nowych technologii oraz rozwijania umiejętności manualnych i artystycznych.

"Warsztat dla najmłodszych" był pełen edukacyjnych atrakcji, które w przystępny sposób przybliżyły dzieciom świat finansów, ucząc ich podstawowych pojęć ekonomicznych, wartości pieniądza oraz zasad bezpiecznego obchodzenia się z banknotami i monetami.