• "Mały ekonomista"- odpowiedzialne wydawanie pieniędzy i zabawa w sklep

• 18.02.2024 17:25
      • Warsztaty "Mały ekonomista", przeprowadzone przez uczniów klasy 7 – Wojtka, Szymka i Filipa w ramach IV edycji projektu "Złote Szkoły" NBP, miały na celu edukację młodszych kolegów na temat odpowiedzialnego wydawania pieniędzy oraz zasad działania sklepu, nawiązując bezpośrednio do tematu przewodniego tego projektu – roli Narodowego Banku Polskiego i znaczenia polskiego złotego w gospodarce.

Zajęcia odbyły się w szkolnej bibliotece, która na czas warsztatów została zamieniona w interaktywny sklep. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki pracy ekspedientki, proces dystrybucji towarów oraz rodzaje produktów dostępnych w sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem księgarni. Ta część warsztatów pozwoliła uczestnikom zrozumieć podstawowe zasady funkcjonowania rynku detalicznego.

Podział na grupy – ekspedientów i klientów – umożliwił praktyczne doświadczenie zakupów, ucząc jednocześnie zasad odpowiedzialnego gospodarowania środkami pieniężnymi. Dzięki temu młodsi uczniowie mogli nauczyć się, jak efektywnie i rozsądnie wydawać pieniądze, co jest kluczową umiejętnością w kontekście edukacji finansowej promowanej przez NBP.

Podsumowanie warsztatów stanowiło moment refleksji nad zdobytą wiedzą i zachowaniami nabywcy oraz sprzedawcy, a także nad ważną rolą księgarni jako miejsca zakupu książek. Ponadto, uczestnicy zapoznali się z praktycznym użyciem monet i banknotów, co wpisuje się w cel projektu "Złote Szkoły" – zwiększenie świadomości ekonomicznej wśród młodszych pokoleń.

Przez zabawę i interaktywne zadania "Mały ekonomista" skutecznie przybliżył uczniom zagadnienia związane z ekonomią, funkcjonowaniem Narodowego Banku Polskiego oraz obiegiem polskiego złotego, podkreślając tym samym znaczenie edukacji finansowej od najmłodszych lat. Warsztaty te były doskonałą okazją do połączenia teorii z praktyką, rozwijając umiejętności matematyczne, społeczne oraz zdolność do odpowiedzialnego planowania wydatków.