• "Znam historię polskiego złotego"- godzina wychowawcza

• 07.03.2024 20:12
      • W ramach IV edycji projektu Złotych Szkół NBP, w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja poświęcona historii polskiego złotego, która pozwoliła uczniom zgłębić i zrozumieć rozwój polskiej waluty przez wieki. Zajęcia zatytułowane "Znam historię polskiego złotego" były nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy historycznej, ale również sposobem na kreatywne zaangażowanie uczniów w proces edukacyjny.

Lekcja rozpoczęła się od wspólnego przeglądania prezentacji "Pieniądz w dziejach Polski", podczas której nauczyciel wspólnie z uczniami uzupełniał i omawiał kluczowe informacje dotyczące ewolucji polskiej waluty od średniowiecza po czasy współczesne. Dzięki tej interaktywnej formie nauczania, uczniowie mieli możliwość aktywnego udziału w lekcji, zadawania pytań i wyrażania własnych przemyśleń na temat roli pieniądza w historii Polski.

Najbardziej kreatywnym elementem zajęć było wykonanie "tortu urodzinowego" z okazji 100-lecia polskiego złotego. Uczniowie, wykorzystując karton i kolorowe elementy, stworzyli symboliczny tort, na którym w sposób chronologiczny umieścili informacje związane z najważniejszymi wydarzeniami z historii polskiego pieniądza. Ta niekonwencjonalna metoda pozwoliła na wizualne przedstawienie zmian, jakie zachodziły w polskim systemie monetarnym, a także na podkreślenie znaczenia poszczególnych reform walutowych.

Projekt tortu urodzinowego stał się nie tylko sposobem na sprawdzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy, ale również okazją do wyrażenia kreatywności i pracy zespołowej. Każdy "kawałek" tortu był świadectwem wspólnej pracy uczniów, którzy z zaangażowaniem podjęli się tego wyzwania.

Podsumowując, lekcja "Znam historię polskiego złotego" była cennym doświadczeniem edukacyjnym, łączącym w sobie elementy historii, ekonomii i sztuki. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, udało się zorganizować zajęcia, które nie tylko wzbogaciły wiedzę młodych ludzi o historię polskiej waluty, ale również pokazały, jak nauka może być fascynująca i inspirująca.