• Energia atomowa- Być jak Ignacy

• 24.03.2024 14:47
      • "Robociki Fotowoltaiki", miała okazję zgłębić tajniki fizyki na jednej z ostatnich lekcji. Podczas zajęć uczestnicy projektu zanurzyli się w mikroskopijny świat atomów, używając kolorowych cukierków do zobrazowania ich struktury. Ta kreatywna metoda pozwoliła uczniom na wizualizację skomplikowanej budowy atomu w przystępny i zabawny sposób.

Następnym krokiem w ich nauce było przeprowadzenie fascynującego eksperymentu demonstrującego rozszczepienie atomu oraz reakcję łańcuchową, która uwolniła ogromną energię. Dzięki temu doświadczeniu, "Robociki Fotowoltaiki" zrozumiały, jak neutrony powstałe w procesie rozszczepienia posiadają wysoki potencjał energetyczny. Ponadto, uczestnicy dowiedzieli się o znaczeniu prętów kontrolnych w reaktorach jądrowych, które służą do "łapania" rozpędzonych neutronów, aby kontrolować reakcję łańcuchową i zapewnić bezpieczeństwo procesu.

Kulminacyjnym punktem lekcji było obejrzenie edukacyjnego filmu o elektrowniach jądrowych, który poszerzył ich wiedzę na ten temat. Inspirując się zdobytą wiedzą, uczniowie zostali podzieleni na zespoły, aby przygotować ulotki, które miały za zadanie promować lub negować budowę elektrowni jądrowej w Polsce. To zadanie pozwoliło na pogłębienie rozumienia kontrowersji związanych z energetyką jądrową i zachęciło młodzież do aktywnego uczestnictwa w debacie publicznej na ten ważny temat.