• Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
      • Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

      • 19.09.2019 08:51
      • W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa  - "Szkoła promująca bezpieczeństwo".  Jego głównym celem jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w małopolskich szkołach i ich otoczeniu. Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa realizowany na terenie województwa małopolskiego jako "Szkoła promująca bezpieczeństwo" został wdrożony
        do realizacji i jest pilotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Bezpośrednio patronuje mu Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.
      • Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

         

                    W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa  - "Szkoła promująca bezpieczeństwo".  Jego głównym celem jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w małopolskich szkołach i ich otoczeniu. Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa realizowany na terenie województwa małopolskiego jako "Szkoła promująca bezpieczeństwo" został wdrożony
        do realizacji i jest pilotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Bezpośrednio patronuje mu Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

                    Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa jest narzędziem traktującym sprawy bezpieczeństwa kompleksowo- chodzi nie tylko o zagrożenie przestępczością, ale też
        o patologie społeczne, zagrożenia infrastrukturalne, w ruchu drogowym, o budowanie tzw. bezpiecznej przestrzeni dla mieszkańców itp. Program zakłada w szczególności promocję
        oraz kształtowanie poczucia bezpieczeństwa uczniów.

        Celem działań szkoły oraz jej partnerów jest promocja i kształtowanie bezpieczeństwa
        w szkołach podstawowych oraz gimnazjach, a równocześnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli na terenie szkoły i w jej okolicach poprzez:

        - podniesienie poziomu wiedzy uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczącej bezpieczeństwa
        na terenie szkoły i poza jej obrębem,

        - zdobycie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą,

        - zapoznanie uczniów z prawem dotyczącym nieletnich, zasadami odpowiedzialności
        oraz procedurami postępowania w sprawach nieletnich sprawców czynów karalnych

        - ograniczenie/wyeliminowanie aktów agresji i przemocy wśród uczniów,

        - systematyczną i skuteczną profilaktykę zjawisk patologicznych wśród młodzieży.

         

                        Poprzez udział w projekcie nasza szkoła dąży do otrzymania Certyfikatu "Szkoły promującej bezpieczeństwo". Certyfikat przyznawany jest przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji na okres 2 lat od daty jego wręczenia. Ma on charakter honorowy. Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie,  a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacją projektu ZPB na każdym z jego etapów. Podstawą przyznania Certyfikatu jest przeprowadzenie audytu certyfikacyjnego przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

                      Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa jest to kompleksowy system, oparty na wzajemnej współpracy szkoły, samorządu lokalnego, policji, oraz innych instytucji współpracujących ze szkołą.  Wspólnym celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie niekorzystnych zjawisk występujących w szkole, które diagnozuje się na podstawie badań ankieterskich. Dyrekcja i grono pedagogiczne przy współpracy z wyżej wymienionymi podmiotami podejmuje szereg przedsięwzięć profilaktycznych i organizacyjnych skutkujących nadaniem  „Certyfikatu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.

                    W naszej szkole zostały  przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, diagnozujące zagrożenia na terenie szkoły oraz poza nią. Diagnozie poddane zostały trzy obszary realizacji: cyberprzemoc, przemoc szkolna  oraz miejsca niebezpieczne, które znajdują się w szkole lub w jej najbliższym otoczeniu.

                   Uczniowie, rodzice i nauczyciele przy wsparciu Dyrektora szkoły, pedagoga oraz koordynatorów projektu podjęli i kontynuują w bieżącym roku szkolnym wiele czynności mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa dzieci. Dążymy także do zweryfikowania sposobu myślenia uczniów na temat przemocy i jej skutków, co powinno zaowocować zmianą ich zachowania oraz rezygnacją z jakiejkolwiek przemocy wobec kolegów.

      • Wróć do listy artykułów