Projektowali nowe logo Narodowego Banku Polskiego
- 25.02.2023 19:30
- Projektowanie to bardzo ciekawa praca, a gdy jeszcze projektuje się banknoty, to dopiero musi być fascynujące! Lekcję informatyki w klasie VII, dotyczącą tworzenia i modyfikowania obrazów w programie GIMP, rozpoczęliśmy od obejrzenia fragmentu filmu „Wszystko, co chcecie wiedzieć o banknotach” (https://www.youtube.com/watch?v=gPqG0k2JGkE). Skupiliśmy się głównie na projektowaniu i drukowaniu banknotów. Wywiad z panią Justyną Kopecką, projektantką banknotów, która opowiedziała, jak wygląda proces powstawania banknotów, zainteresował i zaskoczył uczniów. Okazało się, że to bardzo odpowiedzialne zadanie, które zawsze pochodzi z banku centralnego czyli Narodowego Banku Polskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że to bank centralny ustala tematykę i wówczas rozpoczyna się proces poszukiwania materiałów: fotografii, rękopisów. Materiały muszą być tak dobrane, aby można było je przekształcić w zabezpieczenia, a jednocześnie były graficzną „ozdobą” na banknocie. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, więc potrzeba też niemało czasu na jego wykonanie. Pani Justyna Kopecka zdradziła, że ten proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Wszyscy uczniowie zgodnie przyznali, że aby dobrze zabezpieczyć banknot przed fałszerstwem, trzeba temu poświęcić dużo czasu. Z oczywistych powodów nie ujawnia się wszystkich zabezpieczeń. Uczniowie z filmu dowiedzieli się o kilku: recto – verso, efekt kątowy wykonany w technice wklęsłodrukowej, reakcja na światło ultrafioletowe, nakładanie kilku warstw druku, różne techniki druku, specjalny papier z nitką zabezpieczającą i znakami wodnymi.
Zaskoczeniem dla uczniów było to, że papier, który wykorzystuje się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych do produkcji banknotów, nie jest celulozowy, a bawełniany. W „świecie banknotów”, tak jak w świecie mody zmieniają się trendy. Pani Justyna zwróciła uwagę, że w projektowaniu banknotów odchodzi się od tradycyjnego projektu. Pojawiają się projekty coraz bardziej abstrakcyjne, co uczniowie mogli zaobserwować na prezentowanych banknotach norweskich.
Zainspirowani wywiadem przeszliśmy do realizacji naszego zadania: zaprojektowania i stworzenia logo banku centralnego w programie GIMP. Korzystając ze strony NBP (https://www.nbp.pl/), uczniowie pozyskali grafikę czyli wzory banknotów, które są aktualnie w obiegu i wykorzystali je w swojej pracy. Projekt wymagał również od uczniów wykorzystania różnych narzędzi programu Gimp, kopiowania i wklejania fragmentów grafiki, rysowania linii czy wypełniania wielokątów grafiką.
Zabawa w „projektanta” była okazją do powtórzenia wielu umiejętności nabytych podczas wcześniejszych zajęć.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły