Świadomy obywatel – bank centralny, a inne banki.
- 12.03.2023 17:21
- Wiele różnych spraw załatwiamy bezpośrednio w bankach lub korzystamy z ich usług dostępnych w internecie. A jakie to sprawy? O to zostali zapytani uczniowie kl. VI na lekcji wychowawczej.
Praca w grupach wyłoniła kilka takich spraw: kredyt, przelewy internetowe za zakupy zrobione w sklepach internetowych, opłaty za prąd lub gaz, zakładanie kont bankowych. Uczniowie wykorzystując internet na prośbę nauczyciela wyszukali jakie comiesięczne opłaty musi wykonać osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą? Okazało się, że ZUS i VAT.
Aby dobrze zrozumieć zadania banku centralnego uczniowie w grupach przygotowali makiety różnych banków i wymyślili ich nazwy oraz sylwetki osób, które będą chciały załatwić wcześniej wytypowane sprawy. Przygotowana została również makieta banku centralnego.
Po wykonaniu potrzebnych rekwizytów uczniowie przystąpili do odgrywania scenek, w których obywatel chciał załatwić różne sprawy z udziałem banku.
Scenka 1. Pierwszy scenka uświadomiła uczniom, że bank centralny to bank państwa i jego zadaniem jest dbanie o stabilność cen. Pozostałe banki to banki komercyjne nastawione na zysk, które mają swoje rachunki w banku centralnym.
Scenka 2. Pani Kasia kupiła w sklepie internetowym spodnie, którego właścicielem jest pan Robert.
Pani Kasia zrobi przelew ze swojego konta bankowego na konto pana Roberta. Pani Kasia ma konto w banku SUS, a pan Robert w banku Ohio.
Sprawne działanie systemu płatniczego jest możliwe dzięki temu, że bank centralny prowadzi system rozliczeń między bankami i umożliwia szybki i bezpieczny rozrachunek transakcji.
Scenka 3. Pan Jan jest właścicielem firmy, która ma konto w banku Setny i co miesiąc płaci podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego.
Kiedy pan Jan płaci podatek, to jego środki trafiają do banku centralnego, ponieważ bank centralny utrzymuje rachunki urzędów skarbowych.
Scenka 4. Pani Ania i pan Daniel chcą wziąć kredyt na zakup mieszkania.
Niestety nie mogą zrobić tego w banku centralnym. Narodowy Bank Polski nie udziela kredytów osobom fizycznym czy przedsiębiorcom. Ania i Daniel muszą wybrać jeden z banków komercyjnych.
Scenka 5. Karol chce założyć konto w banku.
Okazuje się, że Karol nie może założyć konta w banku centralnym ponieważ nie prowadzi on rachunków dla osób fizycznych czy przedsiębiorców. Aby założyć konto bankowe Karol musi wybrać jeden z banków komercyjnych.
Dzięki zabawie uczeń czyli młody obywatel zyskał wiedzę, która przyda mu się w przyszłości, gdy już jako dorosły człowiek samodzielnie będzie załatwiał swoje sprawy w banku.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły