• Wstawianie tabel i obrazów. Jak NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów.

• 17.02.2024 21:48
      • Na lekcji informatyki dla klasy 8, która trwała 2 godziny, w ramach programu "Złote Szkoły" NBP, uczniowie skupili się na temacie bezpieczeństwa i jakości polskich banknotów, pod kątem działalności Narodowego Banku Polskiego (NBP). Lekcja rozpoczęła się od wprowadzenia w tematykę banku centralnego, jego roli w emisji pieniądza oraz znaczenia dla bezpieczeństwa finansowego kraju.

Podkreślono, że Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych, zarówno w obiegu powszechnym, jak i kolekcjonerskim. Uczniowie dowiedzieli się o serii banknotów "Władcy polscy", wprowadzonej w 1995 roku po denominacji złotego, której projektantem był Andrzej Heidrich. Szczególną uwagę poświęcono banknotowi 100 zł, na przykładzie którego uczniowie poznali różne metody zabezpieczeń antyfałszerstwowych oraz cztery zasady weryfikacji autentyczności banknotów: dotyk, oglądanie, przechylenie i sprawdzenie.

W dalszej części zajęć uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę do praktycznego zadania – stworzenia puzzli edukacyjnych z wykorzystaniem fotografii banknotów i monet. Praca ta wymagała od nich przypomnienia sobie sposobu wstawiania tabel w MS Word oraz zapoznania się z narzędziami do edycji obrazów, takimi jak przytnij, zawijaj tekst, obramowanie i wyrównywanie tekstu w komórce tabeli. Puzzles były przeznaczone dla młodszych uczniów, co dodatkowo wprowadzało element międzypokoleniowej edukacji i współpracy.

Lekcja ta była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy informatycznej i ekonomicznej, ale również rozwijania umiejętności praktycznych i kreatywnego myślenia, jednocześnie promując świadomość finansową wśród uczniów.