• "Monety, Mistrzowie, Marzenia: Podróż przez Historię Polskiego Pieniądza"

• 28.02.2024 22:19
      • Uczniowie zapisani na świetliće mieli niepowtarzalną okazję zgłębić tajniki historii polskiego pieniądza, uczestnicząc w fascynującym cyklu warsztatów zorganizowanych na zajęciach świetlicowych. Inicjatywa ta wpisuje się w ramy IV edycji projektu Złotych Szkół, mającego na celu nie tylko edukację, ale i zabawę, dzięki czemu dzieci mogły w pełni wykorzystać swój potencjał twórczy i poznawczy.

Warsztaty rozpoczęły się od "Na tropach złotego – Bolesław Chrobry i denar Prince Polonie", gdzie młodzi uczestnicy przenieśli się w czasie do epoki pierwszego króla Polski. Dzieci dowiedziały się o denarze Princeps Polonie, pierwszej polskiej monecie, która pełniła nie tylko rolę płatniczą, ale również była wyrazem suwerenności państwa. Zgłębianie wiedzy zaowocowało stworzeniem lapbooków, które stały się kreatywnym zapisem podróży w przeszłość.

Druga część warsztatów poświęcona była Królowi Kazimierzowi Wielkiemu i jego reformom, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski. Dzieci, bawiąc się w kolaż, stworzyły plakaty upamiętniające osiągnięcia władcy, a także miały okazję "ubrać" szkielet w strój królewski, co przyniosło wiele radości i śmiechu, jednocześnie ułatwiając zapamiętanie faktów historycznych.

Trzecia część warsztatów "Poznaj bank moich marzeń – funkcje banku centralnego" wprowadziła uczniów w świat współczesnej ekonomii. Rozmawiając o różnicach między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym, dzieci odkrywały złożoność systemu finansowego i jego wpływ na codzienne życie. To połączenie teorii z praktycznymi przykładami sprawiło, że temat, który wydawać się mógł skomplikowany, stał się zrozumiały i przystępny.

Podsumowując, cykl warsztatów "Historia polskiego pieniądza" był nie tylko źródłem wiedzy, ale także okazją do rozwijania kreatywności i umiejętności pracy w grupie. Uczniowie mieli szansę nie tylko nauczyć się historii i ekonomii, ale także wyrazić siebie przez różnorodne formy artystyczne. Dzięki takim inicjatywom edukacja staje się przygodą, która inspiruje i motywuje do dalszego poznawania świata.