Opłaty za obiady
Informujemy, że od 01.01.2020 wzrosła cena za obiady:
Boże Narodzenie jest zawsze
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Boże Narodzenie jest zawsze.
123Boże Narodzenie jest zawsze
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei „więźniom”, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.”
Matka Teresa z Kalkuty
Za kilka dni Mały Jezus znowu narodzi się w betlejemskim żłobie. W naszej szkole przyszedł On ponownie na świat już dzisiaj. Wszyscy bowiem wzięliśmy udział w klasowych wieczerzach wigilijnych, podczas których połamaliśmy się opłatkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Wspólnie także mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w niezwykłym przedstawieniu bożonarodzeniowym przygotowanym przez naszych kolegów i koleżanki pod okiem państwa nauczycieli. Dzięki treściom, jakie „niósł” uroczysty apel, mogliśmy na nowo poczuć wagę Narodzenia Pańskiego w życiu nas- chrześcijan.
Zacytowane wyżej słowa, wypowiedziane przez Matkę Teresę z Kalkuty, stanowiły puentę przedstawienia, toteż były one najważniejsze, ponieważ zawarte w nich są niezwykłe prawdy podkreślające sens Narodzenia Bożej Dzieciny w naszej doczesnej egzystencji.
O szczególnej wartości apelu zadecydowało to, że widzowie mogli po raz kolejny wkroczyć w niezwykłość Świąt Bożego Narodzenia, uczestnicząc w widowisku, które rozegrało się na scenie na dwóch płaszczyznach: współczesnej oraz tej, jaka miała miejsce w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu.
Narratorem przedstawienia była babcia, która tłumaczyła swojemu wnuczkowi, na czym polega prawdziwa wartość Narodzenia Pańskiego. Tłem jej opowieści stały się sceny, jakie ponad dwa tysiące lat temu rozegrały się w Stajence Betlejemskiej. To jakże ważne miejsce, miejsce, w którym narodził się nam Zbawiciel, stało się celem wędrówki strudzonych pracą pasterzy, mędrców ze Wschodu, ale także owieczek i baranków (w rolę których wcieliły się przedszkolaki) oraz współcześnie żyjących dzieci, które w pięknych strojach regionalnych uczciły przyjście na świat Chrystusa- Pana kolędą oraz wesołym tańcem. Nie obeszło się także bez winszowania oraz życzeń. Występ aktorów uświetnił ponadto swoim śpiewem zespół wokalno- instrumentalny.
Na zakończenie przedstawienia niektórzy jego uczestnicy, w tym Józef i Maryja, zacytowali wspomniane słowa Świętej z Kalkuty. Słowa te mieli zapisane na kartkach oznaczonych literami, które po złożeniu utworzyły słowo „miłość”, słowo, w którym zawiera się cały sens Narodzenia Pańskiego.
Pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, urzeczona wspaniałymi występami, podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom, dzięki którym mogliśmy je podziwiać. Złożyła również zebranym najserdeczniejsze życzenia, po czym pogratulowała laureatom Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej zdobycia 2. miejsca. Wręczyła także nagrody, które zostały nadesłane z Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej- organizatora konkursu. Następnie wszyscy powrócili do swoich domów, aby w ciszy i radości oczekiwać na przyjście Pana Jezusa. Z pewnością każdy zapamiętał przesłanie wynikające z treści apelu wigilijnego, które głosi, że „Boże Narodzenie powinno być zawsze”.
Akcja Serce Sercu
Akcja charytatywna „Serce – Sercu”
Nasza szkoła w ramach współpracy z Fundacją Sądecką, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, włączyła się w akcję charytatywną „Serce – Sercu” mającą na celu zbiórkę żywności dla najuboższych. W dniach 9 – 11 grudnia 2019 r. w godz. od 800 do 1800 przy koszach rozstawionych w sklepach Lewiatan i Hitpol w Ptaszkowej dyżurowało 12 uczniów z klasy 8. Byli to: Justyna Janus, Maja Kruczek, Kacper Górka, Kamil Siedlarz, Karol Apola, Kacper Siedlarz, Roland Ząber, Kacper Wolak, Magdalena Ślipek, Karol Duda, Karolina Laskosz, Patrycja Janus.
Klienci, wchodzący do sklepu, otrzymywali od młodzieży ulotki informujące o celu akcji "Serce - Sercu". Po zrobieniu zakupów chętnie dzielili się z najuboższymi nie tylko zakupionymi artykułami spożywczymi, ale również wspierali akcję finansowo prosząc wolontariuszy o zakup w ich imieniu potrzebnych artykułów spożywczych, co było pozytywnym zaskoczeniem dla uczniów.
Młodzież z dużym zaangażowaniem, satysfakcją i pełni podziwu dla hojności darczyńców włączyła się w tą szlachetną akcję, która uwrażliwia serca na potrzeby drugiego człowieka.
Wyrazy szczególnej wdzięczności należą się przede wszystkim naszym wolontariuszom i ich rodzicom, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w pomoc i sprawne przeprowadzenie tej akcji. Dziękujemy również właścicielom i pracownikom sieci sklepów Lewiatan i Hitpol w Ptaszkowej za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki żywności i życzliwość wobec wolontariuszy.
Dzień bez wulgaryzmów
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień bez wulgaryzmów.
1117 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez wulgaryzmów”. Budynek naszej placówki stał się „strefą wolną od przekleństw”. Każdy, kto przekroczył jej próg, został obdarowany cukierkiem, do którego została dołączona karteczka z napisem nawołującym do kultury języka.
Wulgaryzmy nie są nam potrzebne do formułowania wypowiedzi. Panuje przekonanie, że przeklina ten, komu brakuje słów i te braki zapełnia brzydkimi wyrazami. Warto więc zadbać o kulturę naszej mowy ojczystej, która- jak wiemy- jest najpiękniejsza na świecie. Po co więc szpecić to piękno wulgarnym słownictwem. Zresztą nasz „język” świadczy o naszej kulturzei poziomie inteligencji. Zadbajmy o to, aby nasza mowa codzienna nie była zaśmiecana przekleństwami. Zróbmy wszystko, aby cały rok był „bez wulgaryzmów”.
Sukces uczennic z klasy 7
14 grudnia w Piasecznie odbył się finał Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Niewątpliwym sukcesem była kwalifikacja do tego finału uczennic naszej szkoły. Natalia Ochwat i Zuzanna Mężyk z kl. 7 wywalczyły ją podczas eliminacji regionalnych w Jarosławiu, zajmując tam pierwsze miejsce. I chociaż finale nie udało się stanąć na podium to i tak jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczennic. Zdobyte doświadczenie zapewne zaowocuje w przyszłości.
Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem, rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach: - Największa moc, - Obroty przy obciążonym wale maszyny, - Moment obrotowy przy zatrzymanym wale.
Dzień Pluszowego Misia
-
Dzień Pluszowego Misia za nami. Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane.
-
25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klasy I uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, na których poznali historię pluszowego misia. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych zabawach: rysowały misie z zasłoniętymi oczami, zbierały zapałki rękawicą kuchenną i ozdabiały opaski na głowę - oczywiście z misiem. Na koniec zajęć mogły liczyć na „małe co nieco”. Dodatkowo biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Mój przyjaciel - Miś” dla klas I – III. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasa I
I miejsce – Katarzyna Kmak, Emilia Plata
II miejsce – Wiktoria Stasik, Hanna Sadowska, Antoni Pałka
III miejsce – Dagmara Kmak, Kacper Borkowski, Karol Velarde-Vasquez
Klasa II
I miejsce – Aleksandra Mężyk
II miejsce – Laura Jurkiewicz, Karolina Siedlarz
III miejsce – Anna Michalik, Emilia Skoczeń
Klasa III
I miejsce – Liliana Hajduga
II miejsce – Szymon Kmak
III miejsce – Karolina Witek, Wojciech Ząber
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
5-
Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
Wyniki konkursu
Marika i Adrian Janus, Michał Jelito - etap szkolny
W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 7 szopek wykonanych przez naszych uczniów, z których do etapu gminnego zakwalifikowano 5 szopek. 2 grudnia dostarczono szopki do Wiejskiego Domu Kultury w Mystkowie. Komisja nagrodziła nastepujące prace:
w kategorii szopek tradycyjnych: I miejsce - Klaudia i Filip Jelito
wyróżnienie - Karol Rams
wyróżnienie dyplomem - Anna i Oliwia Ptak
w kategorii szopek nowoczesnych: II miejsce - Laura Jurkiewicz
III miejsce - Emilia Skoczeń
Gratulujemy nagrodzonym.
Komisja podkreśla iż szopki w których użyto figurek z gipsu lub tworzyw sztucznych zakupionych w sklepach zostały ocenione zdecydowanie niżej od wykonanych ręcznie ( zarówno w kategorii tradycyjnej jak i współczesnej).
Przypominamy, że przy ocenie kategorii tradycyjnej istotne są materiały, z których wykonano budynek szopki, jego otoczenie i figurki ludzi i zwierząt. Ważny jest też kształt szopki, który powinien nawiązywać do tradycyjnego budownictwa wiejskiego.
Gminny Turniej Koszykówki
4 grudnia na sali gimnastycznej w Jamnicy odbył się turniej, w którym wzięły udział nasze drużyny.
Drużyna dziewcząt zajęła w nim 2 miejsce. Gratulujemy!!!
Drużyna dziewcząt: Sara Poręba, Dorota Gaj, Daria Siedlarz, Magdalena Siedlarz, Martyna Dadał, Julia Grzyb, Karolina Czyżycka, Julia Zdziarska
Drużyna chłopców: Jacek Janus, Karol Groń, Jakub Rogoziński, Oskar Ptak, Nikodem Mężyk, Michał Jelito, Filip Jelito, Adrian Janus
" Święty Mikołaju, dzieci już czekają ..."
Spotkanie z Św. Mikołajem
79Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasze przedszkole przynosząc wspaniałe prezenty dla każdej grupy. Dziękując za prezenty dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.
Spotkanie z Mikołajem w kl. I-III
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Mikołajem w kl. I-III.
34
Spotkanie z Mikołajem
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły...
Uczniowie klasy 6 biorą udział w konkursie "Pokażcie jak Wasza szkoła może być eko"
Grupa 10 uczniów z klasy 6, podjęła wyzwanie i przygotowała filmik prezentujący działania, których realizacja spowoduje, że nasza szkoła stanie się bardziej ekologiczną placówką oświaty. onkurs ma na celu pogłębienie wśród uczestników wiedzy z zakresu ekologii, a także zachęcanie młodzieży do podejmowania działań twórczych.
W ramach konkursu uczniowie zorganizowali m.in konkurs na grę planszową o tematyce ekologicznej. Wyniki ogłosimy wkrótce.
Już są wyniki szkolnych eliminacji do programu DI
Do programu DI zakwalifikowały się następujące osoby:
1. Sara Poręba kl.6
2. Julia Grzyb kl.6
3. Natalia Ochwat kl.7
4. Kacper Janus kl.7
5. Joanna Janus kl.7
6. Karol Rams kl.7
7. Karol Apola kl.8
Gratuluję :)
35
" Jestem sobie mały Miś, znam się z dziećmi nie od dziś... "
Światowy Dzień Pluszowego Misia
55W dniu 25 listopada dzieci w naszym Przedszkolu obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, pląsy, poznały historię Pluszowego Misia, bawiły się przy piosenkach, degustowały własnoręcznie wykonane misie z ciasta piernikowego, które same udekorowały. Wykonały prace plastyczno - techniczne. W przyszłym roku przedszkolnym dzieci na pewno znów zaproszą do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
4349
Spotkanie z Instruktorem z grupy GOPR
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem GOPR, które miało na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wędrowania po górach. Prelekcja połączona była z pokazem sprzętu jakim posługują się Goprowcy podczas akcji ratowniczych. Instruktor edukował uczniów jak bezpiecznie wędrować, prawidłowo zachować się w górach i na trasach narciarskich.
Istotne jest, by wiedza pozyskana podczas spotkania pozwoliła na uniknięcie wielu wypadków w górach, a informacja o prawidłowym sposobie przekazywania informacji na numer ratunkowy w górach 601 100 300 pozwoliła na szybkie dotarcie ratowników do osób poszkodowanych.
Spotkanie zorganizował Pan Mairusz Grzyb, za co serdecznie-DZIĘKUJEMY.6
Kenia- spotkanie z podróżnikiem
- Położona we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim Kenia słynie przede wszystkim z safarii. Różnorodność krajobrazów to cecha Kenii, od lasów, przez sawanny, półpustynie i pustynie z bogatą fauną, która przyciąga turystów, spotkamy tu słonie afrykańskie, gepardy, bawoły, żyrafy, zebry i lwy. W Kenii można zobaczyć miejsca nieskażone wpływem cywilizacji, dziewiczą naturę oraz kulturę. Wspaniałe plaże ze złocistym piaskiem, egzotyczna roślinność i ciepły ocean to wizytówka Kenii.9
Eliminacje do największego na świecie programu edukacyjnego za nami
27.11.2019 to dzień, w którym grupa 19 uczniów wzięła udział w eliminacjach do największego na świecie programu edukacyjnego zorientowanym na rozwój kreatywności. Uczniowie w ciągu trzech godzin musieli zmierzyć się z kilkoma zadaniami typu "Wyzwania na już". Mimo późnej pory (16:15-19:00), poradzili sobie świetnie.
Program DI jest uzupełnieniem edukacji szkolnej w formie zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez Trenera - nauczyciela. 7-osobowa drużyna będzie pracować do marca nad projektem, który zaprezentują na 3-dniowej Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu.
Wyniki poznamy jeszcze w tym tygodniu.
35
Poradzili sobie śpiewająco.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poradzili sobie śpiewająco..
1726 listopada młodzi uzdolnieni wokaliści ze wszystkich szkół w gminie Kamionka Wielka przybyli do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej, by wziąć udział w XIII Gminnym Konkursie Piosenki Europejskiej. Przedsięwzięcie to od trzynastu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, będąc wspaniałą okazją do integracji szkolnego środowiska oraz promowania muzycznych i językowych talentów poprzez zdrową rywalizację.
Tegoroczny Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII szkoły podstawowej. Ostatnia kategoria uszczuplona została po wygaszeniu gimnazjum. W skład konkursowego Jury weszli:
- pani Natalia Biernacka – pedagog, lektor języka angielskiego, właściciel szkoły językowej Rudi Rood's – ekspert od języka angielskiego oraz przewodnicząca jury,
- pani Magdalena Brzezicka – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Krużlowej – ekspert od języka niemieckiego,
- pan Marian Bergański – nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siołkowej, kierownik zespołu wokalno-instrumentalnego SYNKOPA – ekspert od muzyki.
Za oprawę akustyczną odpowiadal pan Sławomir Siedlarz – nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej, a za sprawy organizacyjne – nauczycielki języków obcych z tejże szkoły.
Po powitaniu wszystkich zebranych przez konferansjerów, ceremonii otwarcia Konkursu dokonała pani Dyrektor Jadwiga Łęczycka. Miłą niespodziankę sprawiło wszystkim przybycie wójta Andrzeja Stanka na to wydarzenie. Właściwie pojmowana wspólpraca władz samorządowych ze środowiskiem szkolnym zawsze napawa otuchą.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział dwudziestu dziewięciu uczestników.
W trosce o dokonanie trafnych wyborów, członkowie Jury kierowałi się następującymi kryteriami oceniania:
- poprawność językowa
- umiejętności wokalne
- dobór repertuaru i aranżacja
- ogólny wyraz artystyczny
Po wysłuchaniu 21 piosenek, Jury postanowiło, co następuje:
Klasy I - III szkoły podstawowej:
I miejsce – Aleksandra Mężyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
II miejsce ex aequo – duet Kamila Kiełbasa i Zuzanna Kogut ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy oraz Wiktoria Gądek ze Szkoły Podstawowej w Mystkowie
III miejsce – Aleksandra Gręzicka ze Szkoły Podstawowej w Jamnicy
Klasy IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce ex aequo – Zuzanna Jarosz ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej oraz duet Magdalena Siedlarz i Sara Poręba ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
II miejsce – duet Magdalena Kogut i Aleksandra Ziobrowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej
III miejsce – duet Weronika Gawlik i Anna Glińska ze Szkoły Podstawowej w Boguszy
Klasy VII – VIII
I miejsce ex aequo – duet Zuzanna Frączek i Katarzyna Pogwizd ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej oraz Justyna Żytkowicz ze Szkoły Podstawowej w Jamnicy
II miejsce – Antoni Zawiłowicz ze Szkoły Podstawowej w Boguszy
III miejsce – Maria Kmak ze Szkoły Podstawowej w Boguszy
Jury, jak co roku, miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż poziom umiejętności wokalnych i językowych uczestników jest nader wysoki. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby każdy uczestnik został odpowiednio doceniony za wkład pracy w przygotowanie się do konkursu. Wójt Andrzej Stanek wraz z czlonkami Jury wręczyli oryginalne statuetki za miejsca na podium oraz medale - śnieżynki za udział w konkursie. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowy dyplom, a także mini posiłek.
Organizatorzy składają na ręce Wójta wielkie podziękowania za ufundowanie nagród przez Gminę Kamionka Wielka. Słowa wdzięczności ślą również członkom Jury za bezinteresowną pracę, opiekunom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej imprezy. Wspólnymi siłami można więcej zdziałać w słusznej sprawie.
" Bycie życzliwym to ciężka praca, lecz się opłaca..."
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w grupie 5 i 6 latków
121 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzieci dowiedziały się co to jest życzliwość oraz jak można ją okazywać na co dzień. W tym dniu wręczały sobie uśmiechnięte słoneczka ( symbol życzliwości ) oraz laurki. Używały również zwrotów grzecznościowych, które są podstawą bycia miłym i życzliwym. Teraz już dobrze wiedzą, że bycie życzliwym dla innych nie zawsze jest takie proste, lecz na pewno się opłaca.
" Dzień Życzliwości " na stałe wpisał się do kalendarza imprez naszego Przedszkola.
" Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat "
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
5" Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej- mimo wszystkich gwiazd, słońca i reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozjaśnia świat ".
20 listopada ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Jest to dzień rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989r. W tym dniu, na zajęciach dzieci poznały swoje prawa oraz wysłuchały wiersza M.Brykczyńskiego " O prawach dziecka".