Życzenia dla Rodziców od dzieci z klasy I
Dzień Mamy i Taty
Życzenia dla rodziców od dzieci z klasy II
Wycieczka Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego
27 maj dzieci z Oddziału Przedszkolnego i Punkt Przedszkolnego wzieły udział w wycieczce na plac zabaw przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Królowej Górnej. Celem wycieczki było poznanie najbliższej okolicy oraz poszerzenie umiejętności obserwacji. Podczas wycieczki dzieci wzieły udział w pikniku, zjadły pyszne kiełbaski z grilla i skorzystały z placu zabaw i boiska sportowego.
32
Niespodzianka dla Rodziców
Pod czujnym okiem Pani Kingi Poręba, uczniowie klasy III przygotowali filmik dla swoich rodziców.
Warto zobaczyć naszych młodych aktorów w akcji.
Filmik na dzień mamy i taty od zerówki i przedszkola
Zapraszamy na dwa filmiki stworzone specjalnie na dzień mamy i taty, w których występują dzieci z przedszkola i zerówki. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich wspaniałych rodziców !!!
zerówka <---- klknij, żeby wyświetlić film
przedszkole <---- kliknij, żeby wyświetlić film
Obchodziliśmy Święto Szkoły
24 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. Jak co roku zgromadziliśmy się najpierw w naszym parafialnym kościele, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej. Po jej zakończeniu wysłuchaliśmy recytacji poezji oraz śpiewu pieśni o tematyce patriotycznej.
Kiedy przybyliśmy do szkoły, wzięliśmy udział w zawodach- biegach przełajowych. Rywalizacja była zacięta, a nagrody atrakcyjne. Najlepsi ponadto zdobyli medale.
Po zakończeniu zawodów udaliśmy się na spotkanie z panami policjantami, którzy przypomnieli nam najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z poruszaniem się na drodze. Panowie mieli ze sobą psa tropiącego, który zaprezentował swoje umiejętności, wzbudzając w zebranych podziw. Na zakończenie obchodów Święta Szkoły zostaliśmy obdarowani pysznymi lodami.
Cieszymy się, że w tym roku szkolnym mogliśmy obchodzić tę uroczystość w sposób „bogatszy” niż przed rokiem.
2546
Wycieczka do parku linowego
Dnia 21.05.2021 grupa uczniów kl.7 brała udział w wycieczce szkolnej do parku linowego .
Celem wycieczki było nabycie umiejętności korzystania z różnych form spędzania czasu wolnego, a także uczenia się współpracy grupowej w planowaniu i działaniu.Uczniowie, podczas wykonywania, wcale niełatwych! zadań sprawnościowych, wykazali się odwagą i odpowiedzialnością za własne bezpieczeństwo. Wykonanie zadań przyniosło im wiele satysfakcji, a jednocześnie pozwoliło uwierzyć we własne możliwości i umiejętności!
76
Konkurs "Wokół Małopolskich Lasów - Myśliwy to najlepszy ekolog"
- 6
W konkursie plastycznym brały udział dzieci z klas I - III oraz w konkursie literackim uczennice klasy VII Emilia Kasprzyk i Sara Poręba. Z pośród wszystkich prac do dalszego etapu, organizowanego przez Polski Związek Łowiecki zarząd okręgowy w Nowym Sączu, przesłano prace Kacpra Borkowskiego i Wiktorii Stasik z kjlasy 2, Laury Jurkiewicz, Anny Michalik i Aleksandry Mężyk z klasy 3. Ogłoszenie wyników konkursu wraz z prezentacją prac nastąpi do 15 czerwca 2021 na stronie www.pzlownowysacz.pl
Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego "Człowiek i przyroda"
W tegorocznym Gminnym Konkursie plastycznym brali udział uczniowie naszej szkoły, którzy różnymi technikami przedstawili temat "Człowiek i przyroda". Z pośród wysłanych prac miejsca zajęli:
w kategorii 7 -10 lat II miejsce zajął Karol Velarde Vasquez z klasy 2,
w kategorii 11 - 15 lat wyróżnienie otrzymała Wioletta Antoniuk z klasy 5.
Gratulujemy zwycięzcom talentu i pięknych prac.
Podium w Ogólnopolskim Konkursie
Miło nam poinformować, że nasze uczennice Martyna Dadał i Daria Siedlarz zdobyły podium w Ogólnopolskim Konkursie "Mistrz Recyklingu" i w nagrodę otrzymały od organizatorów konkursu tablety.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie gry planszowej oraz stworzenie makiety elektrosprzętu z materiałów recyklingowych. Gra miała na celu uczyć jak i dlaczego segregujemy następujące odpady komunalne: gazetę, butelkę po napoju PET, szklaną butelkę, folię aluminiową, papierowy kubeczek z plastikową przykrywką, słomkę plastikową, torebkę plastikową, zużyte buty, starą farbę, opakowania po lekarstwach.
Prace Martyny i Darii można oglądnąć na poniższych filmikach.
Dziewczynom gratulujemy !
Gofry w zerówce i przedszkolu
We wtorek 17 maja w oddziale i punkcie przedszkolnym dzieci robiły pyszne gofry. Każde dziecko przyczyniło się do powstania i skosumowania gofra ;)
12
Nareszcie wracamy.
Drodzy Uczniowie!
Po miesiącach nauki w domu nareszcie wracamy do szkoły. Być może niektórzy z Was mają pewne obawy, jak ten "powrót" będzie wyglądał. Nie martwcie się. Nie możemy się już doczekać spotkania z Wami, ale nie dlatego, że chcemy Was zasypać sprawdzianami, kartówkami czy odpytywaniem. Chcemy Was godnie powitać, zobaczyć po tylu miesiącach, porozmawiać i nacieszyć się Waszą obecnością. Dołożymy wszelkich starań, aby powrót do szkoły był dla Was miły. Wszyscy tęsknimy za "normalnością", więc cieszmy się, że możemy zrobić jeden z pierwszych kroków w jej kierunku. Do zobaczenia wkrótce, a póki co zachęcamy do obejrzenia filmiku:
Rekrutacja uzupełniająca
Przypominamy, że od dnia 17 maja 2021 r. do dnia 24 maja 2021 r. do godz. 15 00 , trwa rekrutacja uzupełniająca do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i klasy I. Wymagane dokumenty znajdują się w zakładce „Dla Rodziców” –REKRUTACJA 2021/2022.
Piknik oraz teatrzyk Kamishibai w zerówce
Nareszcie zawitała do nas piękna pogoda, od razu wybraliśmy się na piknik na majową łąkę. W tym tygodniu w oddziale przedszkolnym mówimy o owadach dlatego odwiedziła nas Pani Gosia z teatrzykiem Kamishibai podczas którego dzieci wysłuchały bajki p.t. "Wiki Łakomczuszka" oraz nauczyły się piosenki p.t "Gąsienica". Uczniowie poznali proces powstania motyla oraz namalowały majową łąkę.
3
Festiwal Ojczyzna – Swojszczyzna
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury i Gmina Zakliczyn zapraszają do udziału w Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna-swojszczyzna”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021, którego eliminacje odbędą się w czerwcu a finały 10 września 2021 roku.
Celem Festiwalu jest:
- zapoznanie uczestników Festiwalu z różnorodnymi formami przekazu językowego (test punktowy, dyktando, quiz językowy oraz konkurs krasomówczy),
- pielęgnowanie języka polskiego oraz rozwoju świadomości narodowej,
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień humanistycznych,
- doskonalenie umiejętności świadomego odbioru tekstów kultury,
- rozwijanie świadomości językowej oraz kultury języka.
Do uczestnictwa w festiwalu serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
Osoby, które zakwalifikują się do finału będą miały możliwość obejrzenia występu mima Ireneusza Krosnego oraz osobistego poznania przewodniczącego komisji konkursowej i honorowego patrona festiwalu prof. Jerzego Bralczyka jednego z najwybitniejszych polskich językoznawców, specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy, polityki i prawa, emerytowanego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są do pobrania na stronie www.festiwal.zakliczyninfo.pl. Na Państwa zgłoszenia czekamy do dnia 31 maja 2021 r. (decyduje data wpływu do Biura Organizacyjnego Festiwalu).
Dla zwycięzców przewidziane są wartościowe nagrody rzeczowe.
W razie pytań można kontaktować się z Biurem Organizacyjnym Festiwalu pod numerem tel. 14 628 33 31.
Moja "Mała Ojczyzna"
„ojczyzna to kraj dzieciństwa
miejsce urodzenia
to jest ta mała najbliższa
ojczyzna”
Tadeusz Różewicz
W ostatnim tygodniu pani Marzena Ząber zorganizowała akcję pod nazwą „Moja Mała Ojczyzna”. Termin przeprowadzenia tego przedsięwzięcia nie jest przypadkowy, na początku maja bowiem obchodzimy dwa bardzo ważne święta związane z naszą Ojczyzną- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W tych dniach z sposób szczególny możemy poczuć się Polakami i bardziej niż zwykle eksponujemy swój patriotyzm, czyli miłość do Polski- naszej Ojczyzny. Warto przy tej okazji wyrazić również miłość do naszej „Małej Ojczyzny”, czyli ziemi najbliższej, rodzinnej.
Opisywana akcja stała się doskonałą ku temu okazją. Biorący w niej udział uczniowie wykonywali zdjęcia, na których widnieje piękno ich „Małych Ojczyzn”.
7
Dzień Flagi w oddziale i punkcie przedszkolnym
Z okazji dnia Flagi dzieci wycieły flagi oraz ozdobiły nimi okna. Wykonały Herb Warszawy z pomocą plasteliny. Podczas ostatnich dni mówiliśmy o patriotyźmie oraz naszej pięknej Polsce. Zapozowaliśmy z flagą naszego kraju oraz Panią Dyrektor przed patronem naszej szkoły.
1
Prace plastyczne na konkurs Księgarni Tuliszków
Punkt oraz oddział przedszkolny wykonały prace plastyczne w zespole na konkurs Księgarnii Tuliszków. Motywem przewodnim konkursu był wiersz Doroty Gellner "Wiosenny Czarodziej".
Czary – mary, fiku – miku, szedł czarodziej po trawniku.
Niósł w plecaku fiołki, róże a stokrotki gdzie? W kapturze!
Rzucał kwiaty gdzie się dało,żeby wszędzie coś pachniało.
Koło ławki, koło krzaka,j akie kwiaty? Te z plecaka!
W piaskownicy palmy sadził –nawet nieźle sobie radził
no i huśtał na huśtawce rozczochrane dwa dmuchawce.
Wyczarował, czary-mary,na kałużach nenufary
aż podwórko zmienił w śliczny mały ogród botaniczny.
Prace zostały wykonane przez całą grupę. Czekamy na wyniki konkursu ;)
Majowe święta
Początek maja każdemu z nas kojarzy się z tzw. „długim weekendem”. Wtedy jednak nie tylko odpoczywamy, ciesząc się pięknem wiosennego miesiąca, ale także świętujemy potrójnie. Dlaczego „potrójnie”?
„Pierwszy maja- Święto Pracy”
1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy. Jest ono obchodzone o 1890 r., toteż nie powinniśmy go kojarzyć wyłącznie z latami PRL-u, kiedy organizowane były pochody pierwszomajowe zmieniające się w marsze na cześć władz komunistycznych.
„Piękne są nasze barwy ojczyste”
Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wiemy, flaga- obok godła i hymnu- jest jednym z symboli narodowych. W związku z tym Polacy, wywieszając Biało- Czerwoną przy swoich domach, manifestują swoje przywiązanie do Ojczyzny. Nie każdy pewnie wie, że obowiązują specjalne zasady eksponowania flagi. Oto one:
- Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. W sytuacji gdy eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP wciąga się na maszt jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
- Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
- Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta, postrzępiona, wyblakła.
- Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej musi być odpowiednio oświetlona.
- W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP jest podniesiona do połowy masztu. Na stojący maszt wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy jego wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
- Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
- W czasie bardzo silnego wiatru, burzy, śnieżycy flagę należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
- Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
- Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków (powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe. Aby nie naruszać zasad, taki transparent może być w barwach narodowych, ale nie może to być flaga o proporcji 5:8).
- Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub bandery jej niepubliczne spalenie. Można również godnie zniszczyć flagę przez rozdzielenie barw.
W Dniu Flagi warto wywiesić Biało- Czerwoną i w sposób szczególny poczuć się Polakiem.
Takiego maja, ślicznego maja nie było jeszcze!
Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.3 maja jest dniem, w którym obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Warto w tym dniu przypomnieć sobie, iż uchwalona przed 230 laty Konstytucja 3 maja była jedną z prób ocalenia chylącej się ku upadkowi Polski. Najważniejsze założenia konstytucji były następujące:
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Obrady Sejmu Czteroletniego zwanego Wielkim były burzliwe. W czasie ich trwania król Stanisław August Poniatowski przemawiał trzy razy, wskazując pilną konieczność naprawienia dawnego ustroju. Gdy podniósł rękę na znak chęci zabrania głosu po raz czwarty, odebrano ten gest przypadkiem jako wezwanie do przyjęcia projektu przez aklamację. Co rzeczywiście nastąpiło. Odezwały się wtedy okrzyki "Wiwat król!" "Wiwat Konstytucja!" Król Stanisław August złożył od razu przysięgę na Ustawę Rządową na ręce biskupa krakowskiego, Feliksa Turskiego. Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych, ustawą zasadniczą. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej tzw. gołoty. Celem tych ograniczeń było zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcych państw.
Konstytucja potwierdziła przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo do nabywania szlachectwa.
Konstytucja 3 maja znosiła liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany. Ograniczała też prawa sejmików ziemskich. W dniu jej uchwalenia przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska. Została zniesiona również wolna elekcja. Zastąpiła ją władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów. Oprócz tego wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tys. żołnierzy. Katolicyzm został uznany za religię panującą, zapewniając jednoczesnie swobodę wyznań.
Konstytucja 3 maja to dzieło wiekopomne. Gdyby nie zdrajcy, którzy dążyli do jej obalenia (co w rezultacie stało się faktem), mogłaby uchronić naszą Ojczyznę przed trwającą 123 lata niewolą.
Proponujemy obejrzenie filmików o Konstytucji 3 maja, które znajdziecie pod linkami:
https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw
https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I
2
Dla naszej planety
Nowa galeria Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego
20„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”
Florian Plit
W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawej akcji przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. W specjalnym programie internetowym układali puzzle, z których powstawały obrazki związane z przyrodą. Każdy, kto prawidłowo ułożył obrazek, mógł odczytać widniejące tam hasło. Rozwiązanie przesyłał do pani Agaty Kmak, która wszystkich uczestników nagradzała uwagami pozytywnymi.
Uczniowie, którzy nie byli zainteresowani układaniem puzzli, mogli na platformie Teams zamieścić zdjęcia ukazujące piękno naszej planety- Ziemi. Fotografie zaskakują oryginalnością ujęć oraz podkreślają niezwykły urok otaczającej nas przyrody. Nie zapominajmy tylko, że mamy obowiązek o nią dbać.