Wakacje, jak zwykle, szybko minęły, jednak na ich koniec uczniowie klas V- VIII mieli okazję wyjazdu na wspaniałą wycieczkę do Kielc oraz Chęcin. Wycieczka była dla uczniów darmowa, ponieważ została sfinansowana ze środków, jakie szkoła zdobyła w konkursie „Złote Szkoły NBP”.
Chociaż wyjazd miał miejsce już o 5. 15, wszyscy byli zadowoleni, że mogą spotkać dawno niewidzianych kolegów i koleżanki z klasy, z którymi wyruszą w trasę wiodącą do Kielc. Na miejscu byliśmy kilkanaście minut przed 9.00 i zaczęliśmy przygodę od pobytu w Centrum Geoedukacji. Jest to to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.
Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Zwiedzanie tego ciekawego miejsca przebiegało na zasadzie rywalizacji kilku grup w grze terenowej. Jednym z punktów zwiedzania był udział w seansie filmu w technologii 5D.
Następnym „punktem” naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach, miejscowości oddalonej od Kielc o pół godziny drogi. Wzniesiono go na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Pierwsze wzmianki źródłowe na temat zamku sięgają 1306 roku, zaś władcą najbardziej z nim związanym był Władysław Łokietek.
Warownia była obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego, gdzie kilkukrotnie zwoływano zjazdy przedstawicieli stanu rycerskiego. Twierdza była też jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami, której najważniejszym wydarzeniem była bitwa pod Płowcami z 27 września 1331 r. Władcy doceniali wyjątkowo wysokie walory obronne zamku, usytuowanego w centralnej części kraju. Wspominany już król Łokietek zdecydował się zdeponować właśnie tu skarbiec koronny w obawie przed zagrożeniem krzyżackim.
Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr. My co prawda, będąc na wieży, nie mieliśmy możliwości zobaczenia wierzchołków najwyższych polskich gór, jednak widoki i tak zapierały dech w piersiach. Pobyt na zamku był także okazją do obejrzenia na żywo pokazu tańców dawnych oraz zakupu ciekawych pamiątek. Warto także dodać, że największe zainteresowanie zwiedzających wzbudziła sala tortur.
Z Chęcin powróciliśmy do Kielc i udaliśmy się do Energetycznego Centrum Nauki. Celem tego miejsca jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Wchodząc tam, można się poczuć jak w innym świecie i spędzić czas na samodzielnym eksperymentowaniu, dzięki któremu zwiększa się zainteresowanie nauką.
W Centrum znajduje się 28 multimedialnych urządzeń, które uczą poprzez zabawę. Odwiedzający mogą sprawdzić na przykład, jak spala się węgiel czy jak działają elektrownie lub zapory wodne. Ekspozycja jest utrzymana w klimacie starej fabryki.
Aby wycieczkę można było uznać za w pełni udaną, należało odwiedzić restaurację McDonald’s. W związku z tym w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Brzesku, aby zakosztować oferowanego tam menu.
Do Królowej Górnej wróciliśmy kilka minut po dwudziestej bardzo zadowoleni z wycieczki, która dostarczyła nam niezwykłych, niezapomnianych wrażeń.