Aktualności
Gminne Igrzyska Sportowe
- Dzisiejszy dzień, jak co roku, obfitował w emocje sportowe podczas Gminnych Igrzysk Sportowych. Uczniowie z klas 1-5 zmierzyli się w biegach i rzucie piłeczką palantową, natomiast starsi uczniowie z klas 6-8 rywalizowali w biegach i rzucie piłką lekarską. Ostatnią konkurencją, w której mogliśmy podziwiać zespołowego ducha i zaciętą rywalizację, była sztafeta mieszana dla klas 4-8. Zwieńczeniem dzisiejszych zmagań było uroczyste wręczenie medali najlepszym sportowcom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą postawę i sportową rywalizację!54
Święto Rodziny
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Święto Rodziny, które dostarczyło wszystkim mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Uroczystość rozpoczęli najmłodsi, czyli przedszkolaki, prezentując swoje talenty artystyczne. Ich występy pełne były uśmiechów i entuzjazmu, co spotkało się z gromkimi brawami. Kolejno na scenie pojawiali się starsi uczniowie, prezentując różnorodne formy artystyczne, od śpiewu, przez taniec, po teatr. Kulminacją części artystycznej było złożenie życzeń rodzicom, co wywołało wiele wzruszeń.
Po części oficjalnej, na szkolnym placu czekało mnóstwo atrakcji, które umilały czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dopisała nam świetna pogoda, co dodatkowo sprzyjało zabawie. Były dmuchańce, na których najmłodsi mogli się wyszaleć, a także kucyki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pokaz strażaków przyciągnął uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy z zainteresowaniem obserwowali prezentowane umiejętności.
Nie zabrakło również zawodów sportowych, które dostarczyły emocji i zdrowej rywalizacji, a zawody strzeleckie przyciągnęły miłośników celności i precyzji. Na każdym kroku można było spotkać uśmiechnięte twarze, a radość dzieci była nie do opisania. Całości dopełniały liczne stoiska ze smakołykami, które kusiły zapachami i smakami.
Święto Rodziny w naszej szkole było doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji oraz cieszenia się chwilami pełnymi uśmiechów i radości. To był naprawdę wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
43
XVI GMINNY KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ ZA NAMI
Dnia 22 maja młodzi uzdolnieni wokaliści z siedmiu szkół w gminie Kamionka Wielka przybyli do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej, by wziąć udział w XVI Gminnym Konkursie Piosenki Europejskiej. To cykliczne wydarzenie od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, będąc wspaniałą okazją do promowania muzycznych i językowych talentów poprzez zdrową rywalizację oraz przyczyniając się do integracji szkolnego środowiska.
Po powitaniu wszystkich zebranych przez konferansjerów, ceremonii otwarcia Konkursu dokonała pani Dyrektor Jadwiga Łęczycka.
Zgodnie z tradycją, zmagania konkursowe rozegrały się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII szkoły podstawowej. W skład konkursowego Jury weszli:
- Pan Marian Bergański, nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siołkowej - ekspert od muzyki oraz przewodniczący jury,
- Pani Beata Poręba, nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej Niżnej - ekspert od języka angielskiego,
- Pani Anna Majoch, nauczycielka Prywatnego Technikum Zawodowego w Nowym Sączu - ekspert od języka niemieckiego.
Za oprawę akustyczną odpowiadal pan Sławomir Siedlarz – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Królowej Górnej, a za sprawy organizacyjne – nauczycielki języków obcych z tejże szkoły – Anna Migacz i Krystyna Górska.
W trosce o dokonanie trafnych wyborów, członkowie Jury kierowali się następującymi kryteriami oceniania:
- poprawność językowa
- umiejętności wokalne
- dobór repertuaru i aranżacja
- ogólny wyraz artystyczny
Po wysłuchaniu 17 piosenek, Jury postanowiło, co następuje:
Klasy I - III:
I miejsce – Zofia Darowska ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
II miejsce (ex aequo) – Magdalena Pałka ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej oraz Ewelina Kruczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej
III miejsce (ex aequo) – Zuzanna Grybel ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy oraz duet Pola Laskosz i Magdalena Migacz ze Szkoły Podstawowej w Mystkowie
Klasy IV –VI:
Nagroda GRAND PRIX – Aleksandra Mężyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Nikodem Stojda ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
III miejsce – Rita Michalik ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy
Wyróżnienie (ex aequo) – duet Rita Poręba i Faustyna Siedlarz ze Szkoły Podstawowej w Boguszy, Zofia Pazgan ze Szkoły Podstawowej w Mystkowie oraz Zuzanna Mruk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej
Klasy VII – VIII
I miejsce – duet Oliwia Dobosz i Zofia Tuczyńska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Kamionce Wielkiej
II miejsce – Łucja Homoncik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej
III miejsce (ex aequo) – Nikodem Mężyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
oraz duet Kamil Kruczek i Filip Jelito ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej
Wyróżnienie (ex aequo) – Zuzanna Kogut ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy oraz duet Wiktoria Gądek i Hanna Szlehuber ze Szkoły Podstawowej w Mystkowie
Jury, jak co roku, miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż poziom umiejętności wokalnych i językowych uczestników był nader wysoki. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby każdy uczestnik został odpowiednio doceniony za wkład pracy w przygotowanie się do konkursu. Pani Dyrektor Jadwiga Łęczycka wraz z członkami Jury wręczyli oryginalne statuetki i dyplomy wszystkim wykonawcom.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Kamionka Wielka za ufundowanie nagród. Słowa wdzięczności ślą również członkom Jury za bezinteresowną pracę, opiekunom występujących i wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Wspólnymi siłami można zdziałać więcej.
21
Witosowe świętowanie w Królowej Górnej
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej pamiętała o swoim patronie. Zorganizowane 20 maja 2024 roku Święto Szkoły związane było z obchodami 150. rocznicy urodzin wielkiego męża stanu oraz ogłoszeniem przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Uczczenie wybitnego przywódcy - przyjaciela chłopskich mas i jednego z ojców polskiej niepodległości świadczy o poczuciu naszej tożsamości z wartościami, które wyznawał i gotowości kontynuowania dziedzictwa, które zostawił.
O godzinie 8.00 Witosowa wspólnota zgromadziła się przed budynkiem szkoły wokół sztandaru patrona. Wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt i uroczysty pochód wyruszył do kościoła parafialnego na Mszę św. w intencji nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły. Po zakończonej liturgii uczestnicy rocznicowych obchodów udali się, wraz z przybyłymi na święto gośćmi, do szkolnego ogrodu, by posadzić drzewko jabłoni odmiany Witos oraz wkopać kapsułę czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, które będą uczyły się w następnych dziesięcioleciach w murach naszej szkoły.
Kolejna część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, podziękowała za przybycie przedstawicielom lokalnych władz i działaczom związanym z „Witosową Szkołą” w Królowej Górnej oraz uczącym w niej w minionych latach emerytowanym nauczycielom. W wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu podkreśliła, że posiadanie patrona to powód do dumy, ale i zobowiązanie do podejmowania kolejnych działań. Rocznice zaś, takie jak ta, to dobry moment na wspominanie przeszłości, refleksje nad teraźniejszością i snucie wizji przyszłości.
Następnie Sekretarz Gminy, Pani Małgorzata Antkiewicz-Wójs, odczytała list Wójta Gminy Kamionka Wielka, Pana Andrzeja Stanka, adresowany do społeczności szkolnej z okazji Święta Szkoły i jubileuszu 150. rocznicy urodzin jej patrona, w którym wyraził swoje uznanie dla osiągnięć placówki, a także radość płynącą z faktu, że ideały oraz postawa niezłomności i pracowitości Wincentego Witosa jest dla naszego środowiska ciągle żywym drogowskazem. Pani Sekretarz dołączyła również własne gratulacje oraz życzenia sukcesu i pięknego rozwoju szkoły.
Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka, Pan Mateusz Górski, przypomniał znamienne słowa będące celem wszelkich działań wielkiego polityka-patrioty: Kiedy nie było Polski niepodległej – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej”, podkreślając, że zgodnie z Witosowym przesłaniem naszym obowiązkiem jest praca dla wolnej ojczyzny.
Głos zabrali też inni goście honorowi. Przewodniczący Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Królowej Górnej, Pan Ryszard Gonczowski, zwrócił uwagę na to, że nasz patron był trzykrotnym premierem Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie odznaczonym Orderem Orła Białego – prostym chłopem, samoukiem, który wyszedł ze wsi, ale ponad wieś wyrósł, z chłopskiej chaty dochodząc do najwyższych zaszczytów w państwie. Doceniali go nawet Niemcy, którzy bezskutecznie próbowali namówić Witosa do poparcia budowy podporządkowanego im państwa polskiego. Przypomniał „niesprzyjające” okoliczności związane z nadaniem naszej placówce imienia Wincentego Witosa, ufundowaniem sztandaru i tablicy pamiątkowej, konkludując, że jej uczniowie powinni szczycić się z uczęszczania właśnie do tej szkoły. Członek Zarządu Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Królowej Górnej, absolwent szkoły i jej były nauczyciel, Pan Edward Nowak, stwierdził z satysfakcją, że spełniły się jego marzenia o tym, żeby w Królowej Górnej powstała piękna szkoła. Zachęcił także młodzież do czytania pamiętników Wincentego Witosa, aby budować swoją silną osobowość, naśladując przywódcę ruchu ludowego, który wierzył w prosty lud i podniósł go do godności współobywateli i który, mimo przeciwności losu, nigdy nie poddał się w walce o wolną i silną Polskę. Dyrektor Szkoły, jej absolwent i były nauczyciel związany z placówką sercem i stanowiskiem przez 36 lat, Pan Stanisław Poręba, podzielił się refleksjami z okresu nauki i pracy w naszej szkole, a przede wszystkim wzruszającym wspomnieniem z roku 1988, kiedy pod sztandarem z wizerunkiem Witosa ówczesna społeczność szkolna, podobnie jak dzisiaj, maszerowała do kościoła i ze łzami w oczach wyrażała wdzięczność za przywrócenie godności szkole. Jego zdaniem to jest największa zasługa Witosa, że w czasach komunistycznych potrafił wprowadzić oficjalnie szkołę do kościoła. Dlatego też podziękował uczestnikom dzisiejszego marszu i odnosząc się do czytanej podczas Mszy św. Ewangelii, zaapelował o jedność pod sztandarem Witosa wszystkich tworzących środowisko szkolne, by wspólnie działać dla dobra każdego ucznia.
Po wystąpieniach miała miejsce okolicznościowa akademia, której mottem stała się sentencja Witosa: Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska... Dzieci i młodzież, pod kierunkiem Pani Krystyny Górskiej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny oraz scenki rodzajowe, przybliżając postać przywódcy ruchu ludowego i przenosząc widzów w okres międzywojnia za sprawą ciekawej prezentacji multimedialnej z nagraniami głosu lidera ludowców oraz barwnych kostiumów oddających klimat epoki, ale przede wszystkim dzięki przesłaniu przypominającemu najważniejsze wartości, jakimi są: honor, niezłomność i umiłowanie ojczyzny ponad wszystko, którym Wincenty Witos do końca swojego życia pozostał wierny. Tuż po przedstawieniu społeczność szkolna poznała zwycięzców konkursu plastycznego zatytułowanego Oko w oko z Wincentym Witosem. Ostatnim punktem programu było złożenie kwiatów pod wizerunkiem patrona szkoły, obok którego widnieje inna wymowna jego myśl: Trzeba, aby każde dziecko wychodziło ze szkoły Polakiem...
185
"Uroczysta Akademia z Okazji 233. Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Naszej Szkole"
26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Wydarzenie to było znakomitą okazją dla uczniów oraz nauczycieli do pogłębienia swojej wiedzy o historii Polski. Uczniowie klas 6, 5 i 7 z wielkim zaangażowaniem przygotowali apel, który przypomniał wszystkim zebranym o znaczeniu tego ważnego dokumentu w historii naszego kraju. Prezentacje historyczne, inscenizacje oraz występy artystyczne nie tylko uświetniły uroczystość, ale także pozwoliły uczestnikom na lepsze zrozumienie epoki i kontekstu, w którym Konstytucja została uchwalona.
Turnus rehabilitacyjny - KRUS
Spotkanie z Wychowawcami i Nauczycielami
Szanowni Rodzice,
Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie z wychowawcami oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej, które odbędzie się 11 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30.
Podczas spotkania odbędzie się bardzo ważna i ciekawa prelekcja pt. „Zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży”. Celem prelekcji jest zwiększenie świadomości na temat wyzwań, z którymi mogą się mierzyć nasi uczniowie, oraz zaprezentowanie sposobów, w jaki rodzice i opiekunowie mogą wspierać dzieci w bezpiecznym i zdrowym dorastaniu.
Jesteśmy przekonani, że udział w spotkaniu oraz prelekcji przyczyni się do pogłębienia współpracy między szkołą a rodzicami oraz umocnienia naszej wspólnej troski o dobro naszych dzieci.
Ogłoszenie
Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że w związku z obchodami Wielkiego Piątku, dnia 29.03.2024 (piątek) szkoła będzie nieczynna. Zachęcamy do spędzenia tego czasu w gronie rodzinnym, zachowując tradycje związane z tym ważnym dniem w kalendarzu liturgicznym.
Ponadto, przypominamy, że do 10 kwietnia 2024 roku trwa zbieranie potwierdzeń przyjęcia do oddziału i punktu przedszkolnego. Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wymaganych dokumentów, proszeni są o dopełnienie formalności w wyznaczonym terminie. Zapewnienie miejsc dla naszych najmłodszych uczniów jest dla nas priorytetem, dlatego zależy nam na terminowym zakończeniu procesu rekrutacyjnego.
W razie pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.
Życzymy spokojnych i pełnych refleksji Świąt Wielkanocnych.
Wesołego Alleluja
W dniu dzisiejszym dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego przygotowały niezwykłe widowisko z okazji Świąt Wielkanocnych, prezentując swoje talenty i twórczą energię. Spektakl, pełen wiosennych akcentów i paschalnej radości, zachwycił społeczność szkolną oraz rodziców, tworząc niezapomnianą atmosferę.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor, w duchu świątecznym, złożyła wszystkim serdeczne życzenia, podkreślając znaczenie wspólnoty i rodzinnej atmosfery w naszej szkole. Życzenia przesłali też emerytowani nauczyciele, na czele z Panem dyrektorem Stanisławem Porębą oraz Panią wicedyrektor Dorotą Gonczowską, którzy również przekazali swoje serdeczne słowa do społeczności szkolnej. Życzenia nadeszły także od wójta Gminy Kamionka Wielka, Pana Andrzeja Stanka, co jeszcze bardziej podkreśliło charakter tej wyjątkowej chwili.
Tym samym, wydarzenie to stało się pięknym przypomnieniem o wspólnych tradycjach i wartościach, które łączą nas wszystkich w okresie Świąt Wielkanocnych.
5
Konkurs Plastyczny Sądeckich Wodociągów - Woda darem przyrody
- 20
W dniu 22.03.24 odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym. Wielu uczniów z klas 1 - 3 i 4 -8 naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie. Z pośród ponad 2 tysięcy prac z różnych szkół, wyróżniono pracę uczennicy naszej szkoły z klasy 6 - Julii Siedlarz, której praca zajęła 3 miejsce. Gratulujemy sukcesu!
Wiosenny Maraton Uśmiechu
W naszej szkole, świętując nadejście pierwszego dnia wiosny, zorganizowaliśmy wyjątkowe wydarzenie – Wiosenny Maraton Uśmiechu. Była to niepowtarzalna okazja, by każda klasa zaprezentowała się w krótkim występie, który mógł przybrać różnorodne formy. Od tanecznych popisów, przez śpiew, aż po scenki teatralne – uczniowie mieli pełną swobodę w wyrażaniu swojej kreatywności i radości z powitania wiosny. Ten dzień był pełen energii, pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń, a uśmiech nie schodził z twarzy zarówno uczestników, jak i widzów. Wiosenny Maraton Uśmiechu pokazał, jak wielką radość może przynieść wspólne świętowanie i jak ważne jest, aby pielęgnować pozytywną atmosferę w naszej szkolnej społeczności.
22
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Okno”
Cieszymy się, że ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Okno”. Zadaniem dzieci było stworzyć trzy utwory poetyckie i/lub jeden utwór prozatorski do 10 stron maszynopisu. Podsumowanie konkursu nastąpi 30 maja 2024 r. Trzymamy kciuki za naszych młodych literatów. Poniżej zamieszczamy linki do ich prac.
Życzymy przyjemnej lektury!
LARIANA_Pamietnik_Adrianny%281%29.pdfMADLEN_Manifest_przeciwko_wojnie%281%29.pdfMADLEN_Przepedzic_zlo%281%29.pdfMADLEN_Rozmyslania_o_szczesciu%281%29.pdfMAKSMON_Zagadka_wyspy%281%29.pdfNANAM_Lato%281%29.pdfNANAM_Wiosna%281%29.pdfNANAM_Zima%281%29.pdfPSIARA_Krotka_historia_o_tym_jak_dzieci_potrafia_kochac_psa_i_jak_pies_potrafi_kochac_dzieci%281%29.pdfSENIORITA_Opowiesc_o_historii_pieniadza%281%29.pdfSENIORITA_Piosenka_o_historii_zlotego%281%29.pdfSENIORITA_Piosenka_o_polskim_zlotym%281%29.pdfSTORIAS_Swiat_dinozaurow%281%29.pdfWOJZER_Swiatlo_nad_Bernabeu_Opowiesc_o_Mistrzu_Futbolu%281%29.pdf
Dlaczego warto było obejrzeć „Zemstę” w sądeckim MOK-u?
Po pierwsze, to bardzo atrakcyjny sposób na powtórkę z lektury przed egzaminem ósmoklasisty.
Po drugie, umożliwia kontakt młodzieży ze sztuką - uwrażliwia na kulturę żywego słowa i właściwy odbiór dzieła teatralnego.
Po trzecie, w rolę Klary Raptusiewiczówny wcieliła się Pani Angelika Owsianka – nauczycielka oddziału przedszkolnego naszej placówki.
Przede wszystkim zaś komedia Fredry to wciąż aktualne dzieło po mistrzowsku ukazujące historię sąsiedzkiego sporu, stanowiącą pretekst do ukazania ludzkich charakterów - słabości i wad – w karykaturalny, ale jednocześnie ciepły, humorystyczny sposób.
Dlatego w myśl zasady „uczyć bawiąc” nasza szkoła 27 lutego 2024 r. zorganizowała edukacyjny wyjazd na spektakl dla uczniów klas 7-8 , dla których „Zemsta” Aleksandra Fredry jest lekturą obowiązkową.
Wielkanocne serca dla rodzin
W ramach naszego zaangażowania społecznego, z ogromną radością informujemy, że wspieramy inicjatywę Stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho. Jest to organizacja o wielkim sercu, która na co dzień wspiera około 100 rodzin w potrzebie. Wraz z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi, Stowarzyszenie organizuje zbiórkę produktów spożywczych, aby uczynić te święta dla wielu osób bardziej radosnymi i pełnymi nadziei.
Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły do włączenia się w tę piękną akcję. Wasze wsparcie może sprawić, że dla wielu rodzin te święta staną się jaśniejsze.
Produkty spożywcze można składać w specjalnie przygotowanym koszu, który znajduje się na dolnym korytarzu naszej szkoły. Każdy, nawet najmniejszy gest, ma ogromne znaczenie. Zbiórka trwa do 27 marca, co daje nam wszystkim wspaniałą okazję do pokazania solidarności i pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
Dziękujemy za każdą formę wsparcia i dołączenie do tej akcji. Razem możemy zrobić więcej!
Dzień Kobiet w Szkole: Lizaki i Edukacja Finansowa
8 marca, w Dzień Kobiet, nasza szkolna społeczność świętowała w wyjątkowy sposób, łącząc tradycję z edukacją finansową. W tym szczególnym dniu, każda kobieta w szkole – zarówno uczennice, jak i nauczycielki – zostały mile zaskoczone przez naszych chłopców, którzy obdarowali je słodkimi lizakami. Ten gest nie tylko wywołał uśmiech na twarzach obdarowanych, ale również stał się pięknym symbolem szacunku i uznania.
Wydarzenie to zostało połączone z udziałem w IV edycji programu Złotych Szkół Narodowego Banku Polskiego (NBP), co nadało mu dodatkowego wymiaru edukacyjnego. Przy tej okazji, na szkolnym korytarzu, gdzie chłopcy rozdawali lizaki, przygotowana została specjalna gazetka. Prezentowała ona interesujące informacje na temat kobiet, które znalazły swoje miejsce na polskich banknotach oraz monetach kolekcjonerskich i okolicznościowych.
Gazetka edukacyjna „Kobiety na banknotach i monetach” stała się okazją do poszerzenia wiedzy na temat znaczących postaci kobiecych w historii Polski, a także do zapoznania się z aspektami projektowania waluty. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się więcej o roli kobiet w historii oraz ich wkładzie w rozwój społeczny, kulturalny i ekonomiczny naszego kraju.
To wyjątkowe połączenie celebracji Dnia Kobiet z elementami edukacji finansowej podkreśliło ważną rolę, jaką kobiety odgrywały i nadal odgrywają w historii Polski i na świecie. Zostało to zaakcentowane poprzez prezentację kobiet, których dokonania i osiągnięcia zostały uwiecznione na banknotach i monetach, co jest świadectwem ich niezaprzeczalnego wpływu.
Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród uczniów i nauczycieli, będąc doskonałą okazją do świętowania, refleksji oraz nauki. Dzień Kobiet w naszej szkole pokazał, że tradycyjne obchody mogą być wzbogacone o elementy edukacyjne, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia i docenienia wkładu kobiet w rozwój naszego społeczeństwa.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wkład w to ciepłe, pełne szacunku i edukacyjne świętowanie Dnia Kobiet.
Pokaz mody- Postacie z Polskich Banknotów i Monet Kolekcjonerskich
7 marca w naszej szkole odbył się wyjątkowy konkurs "Postacie z Polskich Banknotów i Monet Kolekcjonerskich", zorganizowany w ramach IV edycji Złotych Szkół Narodowego Banku Polskiego. Celem konkursu było przybliżenie historii polskiej waluty oraz promowanie wiedzy o znaczących postaciach z historii Polski, które znalazły się na banknotach.
Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy mieli możliwość zaprezentowania się w indywidualnych charakteryzacjach wybranych postaci historycznych. Uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko imponującą znajomością faktów historycznych, ale również kreatywnością i zaangażowaniem w przygotowanie swoich wystąpień.Jury szczególnie doceniło starania uczestników, którzy zobowiązani byli do jak najwierniejszego odtworzenia wyglądu i stroju wybranej postaci, co niejednokrotnie wymagało od nich wielkiej inwencji twórczej oraz skrupulatności.
Konkurs okazał się być znakomitą okazją do rozwijania kreatywności uczniów, wzmacniania więzi między nimi, a także promowania wiedzy o polskiej historii i walucie. Każdy uczestnik mógł wykazać się na scenie, niezależnie od tego, czy był to jego pierwszy występ, czy też doświadczenie sceniczną ma już za sobą. Podkreślić należy, że jury zwróciło uwagę na to, iż każdy uczestnik wyróżnił się na tle innych, czy to strojem, prezentacją, czy też odwagą wystąpienia. Kryteria oceny opierały się na wierności i jakości charakteryzacji, kreatywności i oryginalności prezentacji, a także znajomości faktów historycznych związanych z postacią. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni biletami do kina, co było dodatkową zachętą i podkreśleniem ich wysiłku włożonego w przygotowania do konkursu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogrom pracy i zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Konkurs "Postacie z Polskich Banknotów" stał się niezapomnianym doświadczeniem dla całej społeczności szkolnej, jednocześnie promując wartości edukacyjne i kulturowe, które są niezmiernie ważne w procesie kształcenia młodego pokolenia.25
Spotkanie uczniów z koła naukowego "Robociki Fotowoltaiki" z Inspektorem Ekodoradcą
W dniu dzisiejszym odbyło się wyjątkowe spotkanie uczniów należących do szkolnego koła naukowego "Robociki Fotowoltaiki", biorącego udział w VIII edycji konkursu "Być jak Ignacy". Gościem specjalnym warsztatów był Inspektor Ekodoradca, mgr inż. Przemysław Lebda z Urzędu Gminy Kamionka Wielka. Spotkanie to miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat energii słonecznej, jej znaczenia i możliwości wykorzystania.
Na wstępie chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Przemysławowi Lebdzie za przyjęcie zaproszenia od Pani Beaty, szkolnego koordynatora, i przeprowadzenie niezwykle wartościowych warsztatów. Jego wiedza i doświadczenie stały się kluczem do otwarcia umysłów młodych ludzi na zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii.
Podczas prezentacji Inspektor Ekodoradca przybliżył uczniom zagadnienie energii słonecznej, wskazując na jej niezwykłe znaczenie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Podkreślił, że żyjemy w regionie Małopolski, który dysponuje dużym potencjałem do wykorzystania energii słonecznej, co stanowi ogromną szansę dla lokalnych społeczności. Następnie, uczniowie zostali zapoznani z różnicami między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi. Ten segment warsztatów był niezwykle pouczający, gdyż pozwolił uczestnikom na głębsze zrozumienie technologii i możliwości, jakie oferują oba rozwiązania. Kolejny poruszony punkt dotyczył energii z biomasy i jej związku z energią słoneczną. Pan Lebda wyjaśnił, jak procesy biologiczne przekształcają energię słoneczną w biomase, która następnie może być wykorzystywana jako źródło energii.
Ponadto, inspektor zwrócił uwagę na działania Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej mające na celu ograniczenie przyczyn niskiej emisji. Przedstawił różne programy, z których mogą korzystać mieszkańcy, takie jak Program Czyste Powietrze, oraz efekty ich realizacji. Działania te mają kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia i ochrony środowiska w regionie.
Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której uczniowie mieli okazję do zadawania szczegółowych pytań i otrzymywania wyczerpujących odpowiedzi od eksperta. Było to dla nich bezcenne źródło wiedzy i inspiracji do dalszych poszukiwań i eksperymentów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość organizacji tak wartościowego spotkania, które nie tylko wzbogaciło uczniów o cenną wiedzę, ale również zainspirowało ich do dalszego rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ekologii i energii odnawialnej.
6
Ogólnopolski Konkurs na projekt Komiksu Mówiące Obrazki "MÓWIĘ O ... EKOLOGII"2024
"MÓWIĘ O ... EKOLOGII" - to temat konkursu na projekt komiksu, który opowiada historie związane z ekologią. Przedstawiamy prace uczniów z klas 4 - 8.
5
Ferie ze Złotymi Szkołami "Wędrówka przez stulecie polskiej waluty"
- W ramach udziału w IV edycji Złotych Szkół zorganizowane wydarzenie "Wędrówka przez stulecie polskiej waluty", było wyjątkową podróżą edukacyjną, mającą na celu zgłębienie historii i znaczenia polskiego złotego. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w serii kreatywnie zaplanowanych aktywności, rozłożonych na trzy starannie przygotowane przestrzenie, każda z nich oferująca unikalne doświadczenia.104
Kiermasz charytatywny
Szkoła Podstawowa w Królowej Górnej
zaprasza na kiermasz charytatywny
dnia 8 lutego 2024 roku
Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.
(Flora Edwards)
Dochód z akcji przeznaczony zostanie na leczenie Szymona Koziaka, który miesiąc temu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.
Kilka słów o Szymonie…
- ma 17 lat, jest byłym uczniem naszej placówki, a obecnie uczęszcza do III klasy Elitarnego Liceum w Nowym Sączu o profilu siły zbrojne - aktywnie uczestnicząc w życiu szkoły i reprezentując jej społeczność na uroczystościach patriotycznych;
- interesuje się historią, zwłaszcza rekonstrukcjami wydarzeń historycznych;
- należy do 5 Nowosądeckiej Drużyny Wielopoziomowej "Feniks", będąc jej czynnym harcerzem, na którego może liczyć zarówno drużyna, jak i cała brać harcerska Hufca ZHP Nowy Sącz (angażował się m. in. w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy);
- jest synem nauczycielki naszej szkoły – p. Beaty Koziak.