Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej pamiętała o swoim patronie. Zorganizowane 20 maja 2024 roku Święto Szkoły związane było z obchodami 150. rocznicy urodzin wielkiego męża stanu oraz ogłoszeniem przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Uczczenie wybitnego przywódcy - przyjaciela chłopskich mas i jednego z ojców polskiej niepodległości świadczy o poczuciu naszej tożsamości z wartościami, które wyznawał i gotowości kontynuowania dziedzictwa, które zostawił.
O godzinie 8.00 Witosowa wspólnota zgromadziła się przed budynkiem szkoły wokół sztandaru patrona. Wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt i uroczysty pochód wyruszył do kościoła parafialnego na Mszę św. w intencji nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły. Po zakończonej liturgii uczestnicy rocznicowych obchodów udali się, wraz z przybyłymi na święto gośćmi, do szkolnego ogrodu, by posadzić drzewko jabłoni odmiany Witos oraz wkopać kapsułę czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, które będą uczyły się w następnych dziesięcioleciach w murach naszej szkoły.
Kolejna część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, podziękowała za przybycie przedstawicielom lokalnych władz i działaczom związanym z „Witosową Szkołą” w Królowej Górnej oraz uczącym w niej w minionych latach emerytowanym nauczycielom. W wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu podkreśliła, że posiadanie patrona to powód do dumy, ale i zobowiązanie do podejmowania kolejnych działań. Rocznice zaś, takie jak ta, to dobry moment na wspominanie przeszłości, refleksje nad teraźniejszością i snucie wizji przyszłości.
Następnie Sekretarz Gminy, Pani Małgorzata Antkiewicz-Wójs, odczytała list Wójta Gminy Kamionka Wielka, Pana Andrzeja Stanka, adresowany do społeczności szkolnej z okazji Święta Szkoły i jubileuszu 150. rocznicy urodzin jej patrona, w którym wyraził swoje uznanie dla osiągnięć placówki, a także radość płynącą z faktu, że ideały oraz postawa niezłomności i pracowitości Wincentego Witosa jest dla naszego środowiska ciągle żywym drogowskazem. Pani Sekretarz dołączyła również własne gratulacje oraz życzenia sukcesu i pięknego rozwoju szkoły.
Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka, Pan Mateusz Górski, przypomniał znamienne słowa będące celem wszelkich działań wielkiego polityka-patrioty: Kiedy nie było Polski niepodległej – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej”, podkreślając, że zgodnie z Witosowym przesłaniem naszym obowiązkiem jest praca dla wolnej ojczyzny.
Głos zabrali też inni goście honorowi. Przewodniczący Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Królowej Górnej, Pan Ryszard Gonczowski, zwrócił uwagę na to, że nasz patron był trzykrotnym premierem Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie odznaczonym Orderem Orła Białego – prostym chłopem, samoukiem, który wyszedł ze wsi, ale ponad wieś wyrósł, z chłopskiej chaty dochodząc do najwyższych zaszczytów w państwie. Doceniali go nawet Niemcy, którzy bezskutecznie próbowali namówić Witosa do poparcia budowy podporządkowanego im państwa polskiego. Przypomniał „niesprzyjające” okoliczności związane z nadaniem naszej placówce imienia Wincentego Witosa, ufundowaniem sztandaru i tablicy pamiątkowej, konkludując, że jej uczniowie powinni szczycić się z uczęszczania właśnie do tej szkoły. Członek Zarządu Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Królowej Górnej, absolwent szkoły i jej były nauczyciel, Pan Edward Nowak, stwierdził z satysfakcją, że spełniły się jego marzenia o tym, żeby w Królowej Górnej powstała piękna szkoła. Zachęcił także młodzież do czytania pamiętników Wincentego Witosa, aby budować swoją silną osobowość, naśladując przywódcę ruchu ludowego, który wierzył w prosty lud i podniósł go do godności współobywateli i który, mimo przeciwności losu, nigdy nie poddał się w walce o wolną i silną Polskę. Dyrektor Szkoły, jej absolwent i były nauczyciel związany z placówką sercem i stanowiskiem przez 36 lat, Pan Stanisław Poręba, podzielił się refleksjami z okresu nauki i pracy w naszej szkole, a przede wszystkim wzruszającym wspomnieniem z roku 1988, kiedy pod sztandarem z wizerunkiem Witosa ówczesna społeczność szkolna, podobnie jak dzisiaj, maszerowała do kościoła i ze łzami w oczach wyrażała wdzięczność za przywrócenie godności szkole. Jego zdaniem to jest największa zasługa Witosa, że w czasach komunistycznych potrafił wprowadzić oficjalnie szkołę do kościoła. Dlatego też podziękował uczestnikom dzisiejszego marszu i odnosząc się do czytanej podczas Mszy św. Ewangelii, zaapelował o jedność pod sztandarem Witosa wszystkich tworzących środowisko szkolne, by wspólnie działać dla dobra każdego ucznia.
Po wystąpieniach miała miejsce okolicznościowa akademia, której mottem stała się sentencja Witosa: Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska... Dzieci i młodzież, pod kierunkiem Pani Krystyny Górskiej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny oraz scenki rodzajowe, przybliżając postać przywódcy ruchu ludowego i przenosząc widzów w okres międzywojnia za sprawą ciekawej prezentacji multimedialnej z nagraniami głosu lidera ludowców oraz barwnych kostiumów oddających klimat epoki, ale przede wszystkim dzięki przesłaniu przypominającemu najważniejsze wartości, jakimi są: honor, niezłomność i umiłowanie ojczyzny ponad wszystko, którym Wincenty Witos do końca swojego życia pozostał wierny. Tuż po przedstawieniu społeczność szkolna poznała zwycięzców konkursu plastycznego zatytułowanego Oko w oko z Wincentym Witosem. Ostatnim punktem programu było złożenie kwiatów pod wizerunkiem patrona szkoły, obok którego widnieje inna wymowna jego myśl: Trzeba, aby każde dziecko wychodziło ze szkoły Polakiem...