28 maja 2021 roku została rozstrzygnięta ogólnopolska olimpiada „Olimpusek” z języka angielskiego (sesja wiosenna). W związku z tym miło nam poinformować, że uczennica klasy III, Emilia Skoczeń, zajęła w tym konkursie wysokie 12. miejsce i uzyskała tytuł laureata. Została przygotowana przez panią Krystynę Górską. Gratulujemy osiągnięcia wielkiego sukcesu.
Została laureatką „Olimpuska”
Inspiracją dla nich stały się małopolskie lasy
21 czerwca o godz. 13.00 w hotelu „Litwiński” w miejscowości Tęgoborze odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno- literackiego „Wokół małopolskich lasów- myśliwy to najlepszy ekolog”. Było to wydarzenie ważne dla naszej szkoły, ponieważ jej uczniowie stali się laureatami konkursu, który został zorganizowany przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu.
W konkursie literackim wzięły udział uczennice klasy VII: Sara Poręba, zdobywczyni III miejsca oraz Emilia Kasprzyk- która otrzymała nagrodę za udział. Swoje umiejętności plastyczne natomiast zaprezentowały uczennice klasy III: Anna Michalik, która zajęła VII miejsce (otrzymała nagrodę dla laureata konkursu) oraz nagrodzona za udział Laura Jurkiewicz. Kacper Borkowski i Wiktoria Stasik z klasy II również otrzymali nagrody za udział w konkursie.
Uczennice, które wzięły udział w konkursie literackim, zostały przygotowane przez panią Krystynę Ogorzałek, nauczycielkę języka polskiego, zaś dzieci młodsze przygotowały prace plastyczne pod kierunkiem pani Kingi Poręby oraz pani Doroty Poręby.
Serdecznie gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom. Każdy z nich wrócił z podsumowania konkursu z nagrodą, zaś dla laureatów nagrody te były naprawdę cenne.
1
Finanse źródłem naszego sukcesu
21 czerwca 2021 r. zapisze się na stałe w historii naszej szkoły jako dzień wielkiego sukcesu. Podczas uroczystej gali wręczenia nagród w ramach I edycji programu „Złote Szkoły NBP” otrzymaliśmy Nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego w wysokości 15 tysięcy złotych za innowacyjne podejście do tematyki konkursu. Wraz z wysoką nagrodą uzyskaliśmy także zaszczytny tytuł "Złotej Szkoły NBP", zaś nasza miejscowość podczas gali została nazwana Centrum Ekonomii w Polsce.
Przypomnijmy. W lutym koordynator projektu w naszej szkole, pani Beata Koziak, zgłosiła ją do udziału w programie. Zaprosiła do współpracy drugiego koordynatora, pana Tomasza Skrabę oraz stworzyła Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której weszły uczennice klasy VII: Sara Poręba, Emilia Kasprzyk, Daria Siedlarz, Magdalena Siedlarz, Martyna Dadał oraz Klaudia Filipiak. Temat przewodni I edycji programu brzmiał: „Giganci finansów osobistych”. Udział w tym przedsięwzięciu odbywał się na zasadzie konkursu rozgrywanego w trzech kategoriach: „Spotkanie z ekspertem”, „Lekcja z ekonomią” oraz „Debata szkolna”.
Zaangażowanie uczniów i nauczycieli z naszej szkoły w realizację opisywanego projektu było widoczne już od samego początku. Wszyscy uczestnicy, czyli uczniowie klas najmłodszych i starszych, motywowani przez panią Dyrektor, pod czujnym okiem państwa Nauczycieli, nie zważając na trudne warunki nauczania zdalnego, wykazali się niezwykłą kreatywnością i odpowiedzialnością, chętnie biorąc udział w działaniach, które łączyły świat ekonomii z treściami nauczania oraz celami wychowania.
Udział w programie kosztował wiele pracy, ale opłaciło się. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj, kiedy na zakończenie gali wręczenia nagród usłyszeliśmy, że Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej została laureatem Nagrody Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wielka jest to sprawa i jak bardzo zostaliśmy wyróżnieni, nie wspominając już o finansowym aspekcie tego wyróżnienia. Możemy być z siebie naprawdę dumni i poczuć się jak bohaterowie. Dodajmy, że udział w konkursie wzięło blisko 400 szkół z całej Polski, więc konkurencja była naprawdę wielka. Sama zaś nagroda, obok nagrody specjalnej, jest najwyższym trofeum w opisywanej rywalizacji.
Gala wręczenia nagród odbyła się drogą online, więc każdy mógł obejrzeć jej przebieg. Uczestnicy gali: ambasadorki edukacji ekonomicznej, pani Dyrektor oraz państwo Nauczyciele spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej, udostępnionej na tę okazję przez pana Wójta, Andrzeja Stanka, który także wziął udział w tym niecodziennym wydarzeniu i pogratulował naszej szkole zdobycia nagrody. Wszyscy zebrani zgromadzili się, aby wziąć udział w potwierdzeniu sukcesu, który stał się udziałem naszej szkoły.
Każdy także, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do osiągnięcia tego sukcesu, może czuć się zwycięzcą. Wszystkim zatem zwycięzcom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
Walczyli o tytuł „Mistrza Ortografii”
17 czerwca w naszej szkole odbył się XIX Gminny Konkurs o Tytuł „Mistrza Ortografii”. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich szkół naszej gminy. Zmagali się z krótkim, choć niełatwym dyktandem konkursowym.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zuzanna Kmak z klasy VIII, która zdobyła III miejsce oraz Emilia Kasprzyk z klasy VII. Obu dziewczynom serdecznie gratulujemy.
30
Rajd na Czarną Kępicę
Nowa galeria Rajd na Czarną Kępicę została dodana do albumu fotograficznego
14016 czerwca uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w rajdzie integracyjnym na Czarną Kępicę. Rajdy, których celem jest to niezwykle malownicze miejsce, stały się coroczną tradycją w naszej szkole.
Sprawozdanie z tego wydarzenia należy rozpocząć od wzmianki na temat pogody, która była „jak na zamówienie”. Dzięki temu, że było ciepło i słonecznie, marsz do celu wędrówki stał się czystą przyjemnością.
Kiedy dotarliśmy na Czarną Kępicę, mogliśmy delektować się podwójnie: pyszną kiełbaską z ogniska oraz wspaniałymi widokami, które nas otaczały. Następnie przyszedł czas na atrakcje, których było bardzo dużo.
Na początku uczniowie każdej klasy zmagali się z ciekawymi krzyżówkami profilaktycznymi, za rozwiązanie których otrzymali pierwsze nagrody. Następnie chętni uczniowie klas młodszych wykonali wspólny taniec. W czasie jego trwania reprezentanci każdej z klas udali się w wyznaczone miejsce, aby wziąć udział w konkursie plastycznym, którego temat brzmiał: „Świat po pandemii”. Amatorzy robienia zdjęć uczestniczyli w konkursie fotograficznym pod nazwą: "Może to przyjaźń na całe życie". Laureatami konkursu zostali:
- I miejsce- Karolina Bagnicka- kl. VI
- II miejsce- Bartłomiej Obrzut- kl. VI i Karolina Witek- kl. IV
Kolejnym punktem programu był konkurs wokalny. Podczas jego trwania emocje sięgały zenitu, podobnie zresztą jak podczas konkursu teatralnego. Obie konkurencje udowodniły, że wśród naszych uczniów nie brakuje przyszłych wokalistów, aktorów, showmanów.
Amatorzy zabaw sportowych również mogli się wykazać swoimi umiejętnościami. Mogli porzucać do celu gumowym kółkiem zwanym ringo lub postrzelać z łuku.
Ciekawym przedsięwzięciem okazał się również pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, który odbył się w cieniu otaczającego Czarną Kępicę lasu.
Konkursy zorganizowane podczas rajdu były bardzo atrakcyjne, podobnie jak nagrody, które zdobyli najlepsi. Wręczała je osobiście Pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, gratulując wszystkim ich uczestnikom. Należy przy tym dodać, że chyba nikt nie wrócił z rajdu bez nagrody. A oto szczegółowe wyniki konkursów:
KONKURS WOKALNY
Kategoria kl. I-III
I miejsce – kl. III
II miejsce – kl. II
III miejsce – kl. I
Kategoria kl. IV – VIII
I miejsce – kl. IV
II miejsce – kl. V
III miejsce – kl. VI
KONKURS TEATRALNY
Kategoria kl. III-V
I miejsce – Aleksandra Mężyk kl. III
II miejsce – Nikodem Mężyk kl. V
III miejsce – Filip Królewski kl. IV
Kategoria kl. VI – VIII
I miejsce – Karolina Bagnicka kl. VI
II miejsce – Sara Poręba kl. VII
III miejsce – Karol Rams kl. VIII
KONKURS PLASTYCZNY
Kategoria kl. I-IV
I miejsce – Karolina Siedlarz kl. III
II miejsce – Karol Velarde Vasquez kl. II
III miejsce – Oliwia Ochwat kl. IV
Kategoria kl. V – VIII
I miejsce – Nikodem Mężyk kl. V
II miejsce – Natalia Ochwat kl. VIII
III miejsce – Daria Siedlarz kl. VII
Po zakończonych konkurencjach przyszedł czas na powrót do domu. Nie trwał on długo, zaś sam rajd można uznać za niezwykle udany. Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że znowu mogliśmy wspólnie wziąć udział w wydarzeniu, które dostarczyło nam wszystkim niezwykłych wrażeń.
Zdobyliśmy tytuł „Złotej Szkoły” w ramach realizacji programu „Golden Five”
Od listopada 2020 r. do maja 2021 r. pani Beata Nowak- pedagog szkolna oraz pan Tomasz Skraba- nauczyciel języka polskiego i wychowawca klasy VI brali udział w programie „Golden Five” (złota piątka). Uczestniczyli w szkoleniach oraz podejmowali szeroko pojęte działania wychowawcze, dzięki którym poszerzyli swoje kompetencje w pracy z młodzieżą.
Program „Golden Five” jest produktem międzynarodowego projektu realizowanego w ramach programu Comenius 2.1, koordynowanego przez Uniwersytet w Sewilli. Kraje uczestniczące w projekcie to: Belgia, Hiszpania, Norwegia, Polska i Włochy.
Międzynarodowy program przygotowuje nauczycieli, zwłaszcza wychowawców klas, do wspierania uczniów oraz radzenia sobie ze zróżnicowaniem w klasie. Wdrażanie programu w szkole czy klasie pozwala nauczycielom poszerzyć praktyczne umiejętności w kilku obszarach: zarządzania klasą i indywidualizowania nauczania, by zwiększyć motywację uczniów do nauki, budowania pozytywnych relacji z uczniami i z rodzicami, kreowania dobrego klimat w klasie.
Golden Five w 2008 r. znalazł się na liście dwunastu wyróżnionych projektów uznanych za najlepsze przykłady dobrej praktyki na poziomie europejskim (Best Practice). W 2009 r., ogłoszonym w Unii Europejskiej Rokiem Innowacyjności i Kreatywności, program otrzymał brązowy medal Komisji Europejskiej za kreatywność i innowacyjne rozwiązania w doskonaleniu nauczycieli.
Uwieńczeniem uczestnictwa w programie „Golden Five” było spotkanie w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, podczas którego pani Beata Nowak oraz pan Tomasz Skraba odebrali certyfikaty „Złotych Nauczycieli”. Podczas uroczystości na ręce pani Dyrektor, Jadwigi Łęczyckiej, złożono certyfikat „Złotej Szkoły”.
Zdobycie opisanych wyżej certyfikatów dowodzi, iż Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej jest placówką nowoczesną, na miarę XXI wieku.
7
Na podium w konkursie ortograficznym
15 czerwca w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Kamionce Wielkiej odbył się XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV- VI. Wzięli w nim udział uczestnicy ze wszystkich szkół naszej gminy.
Szkołę w Królowej Górnej reprezentowali uczniowie: Karolina Bagnicka z klasy VI, która zdobyła 4. miejsce oraz Łukasz Kruczek z klasy VI i Nikodem Mężyk z klasy V.
W klasyfikacji zespołowej nasi reprezentanci stanęli na podium, zdobywając 3. miejsce. Serdecznie im gratulujemy.
Opowiadali bajki
8 czerwca 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej odbył się XXX Gminny Konkurs Opowiadania Bajek w wersji online. Wzięło w nim udział 41 uczestników, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Konkurs został rozegrany w trzech kategoriach, zaś najwyższe miejsca w naszej szkole stały się udziałem uczennic:
- Aleksandry Mężyk z klasy III, która zdobyła I miejsce za utwór pt. „Słowa duże czy małe”
- Julii Zaczyk z klasy IV, zdobywczyni II miejsca za utwór pt. „Gęsiareczka”
Pozostałe uczestniczki konkursu również godnie reprezentowały naszą szkołę. Mowa tutaj o uczennicach: Milenie Kogut z klasy I, Wiktorii Stasik z klasy II, Karolinie Bagnickiej z klasy VI oraz Sarze Porębie z klasy VII. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Występy laureatów możemy obejrzeć pod adresami:
Nagroda w konkursie plastycznym "Bezpiecznie na wsi mamy..."
W tym roku mimo trudnej sytuacji uczniowie chętnie brali udział w konkursach plastycznych. Wśród nich wyróżniła się uczennica klasy 5 - Wioletta Antioniuk, która brała udział między innymi w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez KRUS. Otrzymała ona nagrodę oraz dyplom od przedstawiciela placówki terenowej KRUS w Nowym Sączu.
Serdecznie gratulujemy talentu i zaangażowania w reprezentowanie szkoły w licznych konkursach.
Wyniki konkursu plastycznego na plakat "Higiena to jest to"
Zakończyła się VIII edycja Projektu Edukacyjnego „Czysta Małopolska”, organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty przy partnerskim wsparciu Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Z przyjemnością przedstawiam wyniki konkursu : finalistami w etapie rejonowym w roku szkolnym 2020/2021 zostali - Damian Antoniuk klasa 0 oraz Daria Siedlarz klasa 7, laureatami w etapie wojewódzkim otrzymując wyróżnienie zostali - Nikodem Ogorzałek z klasy 2 oraz Martyna Dadał z klasy 7. Nagrody w postaci dyplomów i książek przekazała pani dyrektor.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu.
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Szanowni Państwo,
od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
Po zakończeniu wakacji szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane według ustalonego harmonogramu, który obejmie także działania informacyjne w szkołach i placówkach. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.
W załączeniu przekazujemy komunikat MEiN dotyczący szczepień uczniów w wieku 12-18 lat oraz dodatkowe materiały informacyjne.
Wycieczka do Pszczółkowa
Na nasze szczęście w Królowej Górnej powstało wspaniałe miejsce o nazwie Pszczółkowo, które znajduje się niedaleko szkoły na przeciwko OSP. W czwartek i w piątek (10,11 czerwca) klasy 0,I,II i III wybrały się na wycieczkę do tego pięknego miejsca gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Najpier Pani Anna Majda opowiedziała wiele ciekawostek o życiu pszczół, co robią trutnie, robotnice oraz królowa. Następnie dzieci stworzyły dom dla owadów. Każdy uczeń mógł zobaczyć ule i pszczoły z bliska oraz skorzystać z apiterapii. Na miejscu dzieci jadły kiełbaski z grilla, na sam koniec zjeżdżały na dmuchanej zjeżdżalni oraz bawiły się wielkimi piłkami. Dzieci były zahcwycone ;)
Nina Matuła-Gucwa
22
Konkurs Plastyczny GREEN WEEK Co mogę zrobić dla ziemi?
GOK oraz Urząd Gminy w Kamionce Wielkiej ogłosił konkurs plastyczny ekologiczny ukazujący nawyki pozwalające ochronić środowisko i planetę przed degradacją, Celem konkursu jest zainteresowanie i podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, Do konkursu przystąpili uczniowe: Marika Janus,Liliana Hajduga, Kornelia Kowalczyk z klasy IV oraz Daria Siedlarz z klasy VII. Wyłonienie zwycięzców nastąpi w terminie po 4 czerwca.
Konkurs plastyczny "Cztery żywioły w lasach"
Organizatorem Konkursu jest Instytut Badawczy Leśnictwa z siedzibą w Sękocinie Starym, w ramach projektu edukacyjnego pt. „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”. Do konkursu prace zgłosili uczniowie z klasy III - Aleksandra Mężyk, IV - Liliana Hajduga, Julia Zaczyk, V - Nikodem Mężyk i VII - Sara Poręba, Daria Siedlarz. Rozstrzygnięcie konkursu nastapi do dnia 25 czerwca 2021 r na stronie www.zywiolywlasach.pl
Przedstawiamy zdjęcia prac wysłanych na konkurs plastyczny.
#challengeniebieskiemotyle2021
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021.
Celem akcji — zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu — jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Dzień Dziecka w Przedszkolu
- 64
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają przedszkolaki.
W tym roku obchody tego święta rozpoczeliśmy od otwierania pudełka ze skarbami. Aby je otworzyć przedszkolaki musiały wykonać różne zadania: skakać na jednej nodze, pokolorować obrazek, rozwiązyawać różne zagadki i pięknie zatańczyć. Kiedy skarby zostały odkryte przyszedł czas na piknik! Niestety podgoda nie pozwoliła nam wyjść na dwór, ale świetnie się bawiliśmy podczas pikniku w naszej sali. Dzieci zajadały przysmaki, które przyniosły z domu. Ale to nie jedyne pyszności, które przedszkolaki otrzymały w tym dniu- dzieci jadły też pyszne lody i gofry.
Na koniec każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal.
Lemoniada z okazji Dnia Dziecka w zerówce
1 czerwca to bez wątpienia dzień pełen atrakcji dla dzieci, zwłaszcza w naszej szkole ;) W tym roku dzieci dostały gofry, lody oraz same robiły lemoniadę ! wyciskały cytrynę, przygotowały mięte oraz sączyły orzeźwiającą lemoniadę ;)
Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
Trudno sobie wyobrazić w szkole ważniejsze niż Dzień Dziecka święto. Obchodzimy je zawsze w sposób szczególny. Niedawno wróciliśmy do naszej szkoły, więc mogliśmy ten niezwykły dzień znowu przeżyć razem.
Już od rana dało się zauważyć niezwykłą atmosferę. Luźniejsze niż zwykle lekcje, życzenia ze strony nauczycieli, lody ufundowane przez firmę „Koral”, popcorn dla najmłodszych oraz przepyszne gofry dla wszystkich dzieciaków, o które zadbała Rada Rodziców. Wszystko po to, aby dzieci naszej szkoły poczuły się wyjątkowo.
Na zakończenie naszego szkolnego Dnia Dziecka odbyła się dyskoteka, podczas której, kto tylko chciał, mógł się naprawdę dobrze bawić i zadbać o to, aby ta zabawa była przednia. Jej amatorów zresztą nie brakowało.
Dorośli z naszej szkoły wszystkim dzieciom życzą uśmiechu, radości i spełnienia marzeń oraz dedykują każdemu z nich ten krótki wierszyk:
Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!40
Wyglądały jak Witos
Podczas Święta Szkoły, które obchodziliśmy 24 maja został rozstrzygnięty konkurs pod nazwą "Ustylizuj się na Wincentego Witosa". Zadaniem jego uczestników było upodobnienie się do patrona naszej szkoły według jego wizerunku, który codziennie widzimy na korytarzu. Laureatki konkursu, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski, wyglądały prawie identycznie jak patron.
A oto wyniki konkursu:
- I miejsce- Lilianna Hajduga- klasa IV
- II miejsce- Karolina Czyżycka i Julia Siedlarz- klasa VI
- III miejsce- Julia Zaczyk- klasa IV
Gratulujemy!
Prezenty na Święto Mamy
- Świeto naszych Mam to najpiekniejszy dzień. Uczniowie na świetlicy przygotowali prezenty dla swoich kochanych mam. Wykonywali laurki oraz pudełka na słodkości. Prezenty wręczone - kochamy nasze Mamy!