W tym tygodniu świętujemy wyjątkowe dni, ważne dla wszystkich kobiet i mężczyzn zarówno tych dużych, jak i małych. 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet, a 10 marca obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tych szczególnych dniach wszystkie dzieci otrzymały serdeczne życzenia i upominki.
Uczniowie Paniom składają życzenia.
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie naszej szkoły składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom.
Ślubowanie na czytelników
- 23.02.2021 uczniowie klasy pierwszej pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.1
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Kobiet
Wszystkim Kobietom w dniu Ich święta życzymy uśmiechu, radości, pomyślności, samych cudownych chwil, słonecznych dni, powodzenia we wszystkich dziedzinach życia, spokoju i pogody ducha oraz spełnienia najskrytszych marzeń.
Dzień Kota w przedszkolu
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. 1 marca dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Kota.
31Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, aktywnie uczestniczyły w kocich zabawach i przygotowały pracę plastyczną.
Na zakończenie uczestnicy ” kocich zabaw” otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.
Konkurs Plastyczny - Higiena to jest to
W tym roku odbyła się VIII edycja projektu "Czysta Małopolska", w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W etapie szkolnym brało udział przedszkole z klasami "0", klasy I - IV 7 uczniów, V- VIII - 4 uczniów. Do etapu rejonowego przekazano po 2 prace z każdego poziomu szkoły.Gratulujemy!
6
Młodzi Niezłomnym
Szanowni Państwo, gorąco zachęcam do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym”. Spektakl będzie dobrym wprowadzeniem do zajęć poświęconych tematyce podziemia niepodległościowego. Szczególnie polecamy go uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych. Widowisko można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki/ oraz w serwisie You Tube https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok. Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy świadomość, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych. Zachęcam do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki
Dzień kota w oddziale przedszkolnym
1 marca dzieci z zerówki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz dowiedziały się paru ciekawostek na tematy tych uroczych stworzeń. Koty śpią około 14 godzin na dobę, mają 5 palców na przedniej łapie, nastomiast na tylnej tylko 4. Każde dziecko dostało emblemat, wykonało karty pracy oraz turlało włóczkę jak kot. Uczniowie wykonali pracę plastyczną oraz rozpoznawali znane koty z bajek. Nie zabrakło również kociej gimanstyki oraz zabawy z chowaniem maskotki kota, a następnie szukaniem. Światowy Dzień Kota to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów (oczywiście jeśli ktoś nie robi tego na co dzień – do czego gorąco zachęcamy).
4
Pamiętajmy o Niezłomnych Bohaterach!
„Ich wartości to Ojczyzna i bezcenny honor,
tlą się zgliszcza Polski, lecz te serca dalej płoną.
Znaczyli ostatnie piętno na gołym betonie skronią,
niezłomność i wiara były ich ostatnią bronią.”Dzisiaj, czyli 1 marca, obchodzimy „Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze ci w latach 1943- 1963 nie pogodzili się z okupacją niemiecką ani radziecką oraz wprowadzanym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Za swój sprzeciw mordowani byli zarówno przez okupantów jak również przez podległe Związkowi Radzieckiemu służby polskiego komunistycznego aparatu represji.
Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii...
Gdy zakończyła się II wojna światowa, Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom, byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.
Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni. Pośród tysięcy walczących w latach 40- tych i 50- tych XX wieku (a warto przypomnieć, że ostatni z nich zginął w październiku 1963 r.) przypomnijmy choć kilka postaci:
Zygmunt Szendzielarz- pseudonim Łupaszka- walczący z wrogami Polski od 1939 do 1948 roku. Skazany na 18- krotną karę śmierci. Do dziś nie znamy miejsca ukrycia jego szczątków.
Hieronim Dekutowski- pseudonim Zapora. Bohater Lubelszczyzny, cichociemny, wsławił się największą ilością walk stoczonych z Niemcami. Po wojnie walczył
z nowymi porządkami wprowadzanymi przez komunistów. Stracony w 1949 r.Rotmistrz Witold Pilecki - w czasie wojny dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz, aby przekazać relacje o tym, co tam naprawdę się dzieje. Z obozu udało mu się uciec, potem walczył z Niemcami m. in. w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze.
Józef Kuraś- pseudonim Ogień - bohater Podhala, dowódca 500- osobowego oddziału, postrach komunistów, który podtrzymywał nadzieję Polaków
na prawdziwe odzyskanie niepodległości. Zginął zdradziecko zamordowany
w 1947 r.Danuta Siedzikówna- pseudonim Inka- sanitariuszka w oddziale Łupaszki. Aresztowana, torturowana i skazana na karę śmierci. W okrutnym śledztwie nie wydała nikogo. Zginęła w wieku lat 18. Jej ostatnie słowa brzmiały "Niech żyje Polska..."
Tadeusz Kuncewicz- pseudonim Podkowa- wsławił się m. in. uwolnieniem więźniów politycznych z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Janowie Lubelskim i rajdem ze Szczebrzeszyna do Niemiec w 1945 r. Więziony przez wiele lat
w Czechosłowacji i w Polsce. Był inicjatorem budowy pomnika partyzantów Armii Krajowej w Biłgoraju.Ci którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień, byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako "dzieci bandytów". Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna.
Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach. Dziś mamy okazję, aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych, wśród nich oddać hołd ostatnim żyjącym. Możemy to zrobić, zapalając symboliczny znicz w miejscu naszej obecnej nauki- na komunikatorze Teams.
Urodziny przedszkolaków
W tak ważnym dniu, wszystkie dzieci z jubilatem na czele są bardzo przejęte. Śpiewają „sto lat”, składają życzenia „wszystkiego najlepszego” potem całuski i pałaszowanie smakołyków przygotowanych przez rodziców.
3W ostatnim czasie urodziny obchodzili Tadzio i Stefanek. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatom sto lat, złożyli życzenia: uśmiechu, radości, zabawek i zdrowia. Chłopcy pełni szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowali wszystkich słodyczami.
Urodziny przedszkolaków
W tak ważnym dniu, wszystkie dzieci z na czele są bardzo przejęte. Śpiewają „sto lat”, składają życzenia „wszystkiego najlepszego” potem całuski i pałaszowanie smakołyków przygotowanych przez rodziców.
Walentynkowa akcja Samorządu Uczniowskiego
W bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski nie zrezygnował z akcji walentynkowej. Chętni uczniowie- zmotywowani przez panią Agatę Kmak- mogli wziąć w niej udział, wykorzystując zasoby informatyczne. Dzięki temu powstały piękne „walentynki”, które prezentujemy poniżej.
28
Walentynki w Oddziale Przedszkolnym
- Z okazji Walentynek dzieci wykonały kartki oraz wręczyły swoim kolegom i koleżankom. Nie zabrakło spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Dzieci wykonały prace plastyczną, wymalowały serce farbami, wycieły oraz ozdobiły ćwicząc motorykę małą. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało pysznego lizaka w kształcie serca ;)
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone."
12 lutego 2021 był dla przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.
26Dzieci wzięły udział w różnych zabawach integracyjnych związanych z walentynkami, wymieniały się kartkami i serduszkami. Była to też okazja do spontanicznych uścisków z przyjaciółmi. Przedszkolaki otrzymały również specjalne, słodkie walentynki- serduszkowe lizaki. Dzień Walentynkowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.
Weź udział w konkursie literackim
Drodzy Uczniowie!
Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie literackim, którego regulamin podaję poniżej. W razie pytań służę pomocą. Osoby, które chciałyby wziąć udział w konkursie, proszę o poinformowanie mnie o tym w najbliższym czasie.
Tomasz Skraba
Organizator konkursu podaje następujące informacje na jego temat:
Witam serdecznie.
Miło mi zakomunikować, że Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ogłosiło Konkurs Literacki "PIĘKNO MAŁOPOLSKI - SŁOWEM OPISANE" pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda Kozłowskiego.
Do udziału w Konkursie zapraszamy każdego kto zechce opisać piękno Małopolski, fragmenty jej krajobrazu i architektury; piękno twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a może nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw. Ale też piękno zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Termin nadsyłania prac: do 30 kwietnia 2021 r. Koncert Finałowy, połączony z ogłoszeniem wyników zaplanowany został na dzień 28 maja 2021 r.
Szczegóły zawarte są w regulaminie, który wraz z formularzem zgłoszenia załączam do niniejszej wiadomości.
Uprzejmie proszę o rozpropagowanie Konkursu w Państwa środowisku a także o udostępnienie regulaminu bezpośrednio zainteresowanym udziałem w Konkursie osobom.
W razie wszelkich zapytań, związanych z Konkursem, jestem do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 18 44 82 635 lub adresem mailowym: j.michalik@mcksokol.pl
Z wyrazami szacunku -
Janusz Michalik
Sekcja Animacji Kultury i Wydarzeń
tel. 18 44 82 635
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy SączRegulamin konkursu:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
ogłasza
Konkurs Literacki
pod Patronatem Honorowym
Marszałka Województwa Małopolskiego
Witolda Kozłowskiego
Małopolska – nasza „mała Ojczyzna” – to jeden z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce. Przywiązanie do niej, poczucie bycia świadomym członkiem jej społeczności, tożsamości z nią, dumy z jej dziedzictwa kulturowego i tradycji, potrzeba podkreślenia źródeł własnego rodowodu – są dla nas szczególnie ważne dziś, w dobie powszechnej globalizacji.
W Małopolsce zawsze ważną rolę odgrywało i do dziś odgrywa kultywowanie tych tradycyjnych wartości, chociażby poprzez twórczość literacką. Z naszym regionem związanych jest wielu znakomitych pisarzy, którzy w swoich utworach niejednokrotnie odwoływali się do tego, co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont.
Poprzez udział w naszym Konkursie każdy może dołożyć swoją literacką „cegiełkę” do tego ważnego procesu kultywowania dziedzictwa kulturowego Małopolski.
Dlatego pragniemy zaprosić dzieci, młodzież i dorosłych do opisania – poezją lub krótką prozą – piękna Małopolski, różnych jej regionów, czasami ledwo dostrzegalnych na co dzień detali, szczegółów, które jednak decydują o urodzie całości. Piękna krajobrazu, związanych
z bogatą historią miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, albo do odwiedzenia których warto innych w sposób twórczy, literacki, zachęcić. Piękna architektury, twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a może nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw. Ale też piękna zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.Niechaj refleksja nad tym pięknem – wyrażona językiem poezji i prozy – jeszcze bardziej poszerzy wyobraźnię, wrażliwość i empatię uczestników Konkursu w procesie odczuwania bogactwa duchowego innego człowieka, a przy okazji w odkrywaniu tego, co nie odkryte –
w sobie samym.REGULAMIN
I.
Organizatorem Konkursu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.
II. Cele Konkursu:
– poszerzanie wiedzy na temat Małopolski, jej mieszkańców, historii i przyrody;
– rozbudzanie szacunku dla zabytków historii i sztuki, architektury, kultury, tradycji, folkloru, obrzędów ludowych, obyczajów i legend;
– refleksja nad magią tego wyjątkowego regionu, związków człowieka z pięknem natury;
– rozbudzanie wrażliwości na piękno Małopolski i podzielenie się osobistymi przemyśleniami na temat tego piękna w formie artystycznego przekazu;
– zachęcanie do wyrażania własnych myśli słowem pisanym;
– popularyzowanie kultury języka i piękna polskiego słowa, zamkniętego w wierszu lub prozie;
– inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie literatury i rozwijanie literackich umiejętności warsztatowych;
– promowanie amatorskiej twórczości artystycznej i talentów literackich.
III. Założenia programowe
- W Konkursie mogą wziąć udział dzieci, młodzież i osoby dorosłe z terenu województwa małopolskiego.
- Dla uczestników Konkursu ustala się dwie kategorie – wiersza i prozy oraz trzy grupy wiekowe:
I – do lat 12
II – od 13 do 17 lat
III – od lat 18.
- Warunki udziału w Konkursie są następujące:
- napisanie wierszy lub prozy, zgodnie z tematem, celami i założeniami regulaminowymi Konkursu,
- wypełnienie formularza zgłoszenia uczestnika (złożenie podpisu jest równoznaczne
z wyrażeniem zgody na związane z organizacją i realizacją Konkursu działania organizatora, objęte i regulowane przepisami o ochronie danych osobowych
i wizerunku).
- Uczestnicy nadsyłają zestaw do 3 wierszy lub 1 utwór napisany prozą.
Dopuszcza się również nadesłanie przez autora zarówno zestawu wierszy jak i utworu prozą. Utwory nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.
- Forma wierszy jest dowolna, zgodna z artystycznymi wyborami twórcy.
!!! Organizator Konkursu nie ogranicza długości wierszy, pozostawiając decyzję w tej kwestii autorom; sugerujemy jednak, aby ich teksty zmieściły się maksymalnie na 2 znormalizowanych stronach formatu A4, z użyciem czcionki Times New Roman 12 pkt., interlinia 1,5, standardowe ustawienie w programie Word.
- Utwór napisany prozą może przyjąć krótką formę: opowiadania, nowelki, obrazka, szkicu, powiastki, eseju, reportażu, humoreski, baśni, legendy lub przypowieści.
!!! Utwór nie może przekroczyć objętości 4 stron formatu A4, (po ok. 30 wierszy na stronie), z użyciem czcionki Times New Roman 12 pkt., interlinia 1,5, marginesy 2,5 cm, standardowe ustawienie w programie Word; strony powinny być ponumerowane.
- Każdy utwór należy podpisać wyłącznie godłem, a dane personalne autora umieścić na formularzu zgłoszenia uczestnika. Dane te do chwili wyłonienia laureatów Konkursu dostępne będą tylko dla Organizatora w celu identyfikacji uczestnika Konkursu oraz do kontaktu z nim.
- Prace niespełniające wymogów określonych w powyższych punktach regulaminu, nie zostaną dopuszczone do Konkursu.
- Czytelnie wypełniony i podpisany formularz zgłoszenia uczestnika (oryginał lub skan) wraz z tekstami utworów, należy przesłać:
– pocztą tradycyjną na adres:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, ul. J. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
(z dopiskiem na kopercie: KONKURS LITERACKI)
lub
– pocztą elektroniczną na adres e-mailowy:
j.michalik@mcksokol.pl
(z dopiskiem w tytule maila: KONKURS LITERACKI)
w ostatecznym terminie do dnia 30 kwietnia 2021 r.
- Organizator Konkursu nie zwraca nadesłanych tekstów, zastrzegając sobie prawo do publikowania i cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy, bez dodatkowej zgody autorów i bez honorarium autorskiego.
IV. Ocena uczestników Konkursu
- Jury, w skład którego wejdą fachowcy z dziedziny literatury i profesjonalni twórcy, dokona oceny utworów według następujących kryteriów:
- zgodność treści wiersza lub prozy z założeniami tematycznymi i celami Konkursu,
- dobór odpowiednich środków artystycznego wyrazu,
- poprawność stylistyczna i językowa, zgodna z twórczym charakterem utworu,
- poszukiwanie oryginalnych literackich form wypowiedzi artystycznej.
- Podstawą do sformułowania werdyktu jest przeczytanie, szczegółowa analiza i ocena przez każdego członka Jury wszystkich nadesłanych na Konkurs utworów.
- Ostateczny werdykt jest ustalany w drodze wspólnej dyskusji członków Jury Konkursu.
- Werdykt ten będzie utajniony do momentu ogłoszenia go podczas Koncertu Finałowego Konkursu.
- Decyzja Jury jest ostateczna i nie podlega weryfikacji. Jury ma jednak obowiązek ogólnego uzasadnienia tej decyzji.
- Uczestnicy mają prawo zwracania się do Jury Konkursu o uzasadnienie oceny przesłanych na Konkurs utworów literackich.
V. Nagrody
- Organizatorzy zapewniają nagrody dla laureatów Konkursu osobno w kategoriach: wierszy i prozy oraz w każdej grupie wiekowej, a także upominki dla osób wyróżnionych przez Jury.
- Dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych wierszy Organizatorzy przewidują dodatkowo umieszczenie ich utworów w okolicznościowym folderze – almanachu (dostępnym
w formacie elektronicznym na stronie i Facebooku MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu).
VI. Finał Konkursu
- Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień będzie miało miejsce podczas Koncertu Finałowego w sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – w dniu 28 maja 2021 r. o godz. 17.00.
Bezpośrednio po tym terminie Organizator ogłosi wyniki Konkursu również na stronie internetowej MCK SOKÓŁ oraz przekaże je do mediów.
- Organizator przewiduje zorganizowanie w tym samym dniu warsztatów literackich dla zainteresowanych nimi uczestników Konkursu. O szczegółach poinformowani oni zostaną oddzielnym komunikatem na początku maja br.
VII. Dodatkowe informacje
- Informacje o Konkursie oraz regulamin z formularzami zgłoszenia są dostępne na stronie internetowej organizatora: www.mcksokol.pl.
- Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych utworów zostaną powiadomieni przez Organizatora mailowo lub telefonicznie i zaproszeni na uroczysty Finał Konkursu, nie później niż 10 dni przed jego datą.
- Organizator nie pokrywa kosztów transportu uczestników i ich opiekunów, związanych
z udziałem w uroczystości wręczenia nagród. - We wszelkich sprawach, związanych z Konkursem, można się kontaktować z jego koordynatorem: p. Januszem Michalikiem z Sekcji Animacji Kultury i Wydarzeń
w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Jana Długosza 3, pok. 227, tel. 18 44 82 635,
e-mail: j.michalik@mcksokol.pl.
VIII. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystanie wizerunku
- Zgłoszenie do Konkursu jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i rozpowszechnianie wizerunku. Dane osobowe uczestników zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby organizacji Konkursu.
- Zgodę na przetwarzanie danych osobowych potwierdza własnoręcznym podpisem na formularzu zgłoszenia każdy uczestnik Konkursu (a w przypadku niepełnoletności – jego prawny opiekun), oświadczając, iż zapoznał się on z informacją o przetwarzaniu danych osobowych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – jako Organizatora Konkursu – która znajduje się pod adresem (http://mcksokol.pl/ochrona-danych-osobowych).
- Na tym samym formularzu zgłoszenia każdy uczestnik Konkursu (a w przypadku niepełnoletności – jego prawny opiekun), wyraża zgodę na to, aby jego wizerunek i/lub głos oraz wypowiedź (wraz z imieniem i nazwiskiem) w całości lub w postaci dowolnych fragmentów zostały nieodpłatnie wykorzystane w we wszelkich działaniach, związanych
z realizacją Konkursu przez MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, jak również
w przygotowywanych przez ten podmiot materiałach promocyjnych lub reklamowych.
__________________
www.mcksokol.pl
Potrójny sukces pasterzy z naszej szkoły
Na coroczne przeglądy kolędnicze, w których zawsze udział biorą uczniowie naszej szkoły, przyzwyczailiśmy się patrzeć przez pryzmat wielkich sukcesów. W tym roku sukces jest potrójny, ponieważ pasterze przygotowani przez panią Krystynę Górską nie dali szans konkurentom we wszystkich trzech jego etapach. Na każdym szczeblu przeglądu stanęli na najwyższym podium.
W skład zwycięskiej dziecięcej grupy kolędniczej „Pasterze” weszli uczniowie klasy V: Karol Janus, Nikodem Mężyk, Kamil Kruczek, Michał Jelito oraz Filip Jelito. Jak się pewnie domyślacie, tegoroczna edycja na wszystkich szczeblach odbyła się on- line, co jednak nie przeszkodziło pasterzom z Królowej Górnej sięgnąć po najwyższe laury konkursu. O tym, że konkurencja była wielka, nie trzeba nawet pisać, co cieszy tym bardziej, że mimo ograniczeń przegląd niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Przejdźmy jednak do szczegółów.
XXXVII Gminny Przegląd Grup Kolędniczych Gminy Kamionka Wielka odbył się 23 stycznia 2021 r. Występy uczestników oceniała komisja w składzie: Magdalena Kroh- etnograf, przewodnicząca, Marta Smólczyńska- etnolog oraz Aleksander Smaga- muzyk. Pasterze z naszej szkoły, zdobywając 1. miejsce, zakwalifikowali się do XVII Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”.
Ten etap przeglądu miał miejsce w dniu eliminacji gminnych i był oceniany przez komisję w tym samym składzie. W przypadku naszych kolędników nic więc się nie zmieniło. Nawet miejsce zdobyli to samo- pierwsze.
W końcu przyszedł czas na rywalizację na najwyższym szczeblu. XXIV Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” odbyło się w Podegrodziu. Dla reprezentantów naszej szkoły najwyższy szczebel przeglądu był równoznaczny ze zdobyciem miejsca na najwyższym podium. Zmagania zaś uczestników oceniała komisja w składzie: Maria Danuta Cetera- etnograf, przewodnicząca komisji, dr Bożena Lewandowska- etnomuzykolog, Benedykt Kafel- etnograf, Jadwiga Adamczyk- muzyk MCK „Sokół” oraz Marta Smólczyńska- etnolog MCK „Sokół”.
Po raz kolejny mamy przyjemność pogratulować sukcesów grupie kolędniczej z naszej szkoły oraz pani Krystynie Górskiej, która z wielkim zaangażowaniem przygotowała swoich podopiecznych do konkursowej „walki” o najwyższe miejsca. Serdecznie zatem gratulujemy!
4
Bal karnawałowy w Zerówce
Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla dzieci to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w środę, 3 lutego, kiedy w naszym oddziale odbył się bal pod hasłem „Zgadnij kim jestem?”. Największą atrakcją były kostiumy. Pojawiły się księżniczki, wróżki, motylki i króliczki. Oprócz nich nie zabrakło policjantów, Spider-Manów, Batmana i wiele, wiele innych postaci. Dzieci świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem.
autor : Nina Matuła-Gucwa
BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły. Dostarcza on dzieciom wiele radości i przeżyć. Tak też było 03.02.2021 w naszym przedszkolu.
34Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, wróżki, królowny, strażaka, Spider-mana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Wystrój sali wprowadzał radosny nastrój i zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły podczas szalonych tańców i zabaw. W trakcie karnawałowych szaleństw był też czas na przepyszne smakołyki przygotowane przez rodziców.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom i już nie możemy się doczekać kolejnego balu. Szkoda, że to dopiero za rok.