W ostatnim czasie uczniowie i nauczyciele naszej szkoły udowodnili, iż problem ochrony środowiska nie jest im obojętny. Dali temu wyraz, podejmując działania w ramach projektu „Pozwólmy Ziemi Oddychać”, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej w zakresie zmian klimatu i czystości powietrza. Dzięki podjęciu wyzwań ekologicznych związanych z realizacją projektu, szkoła zyskała niebagatelną sumę pieniędzy- 20 tysięcy złotych. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Szkolnym koordynatorem opisywanego przedsięwzięcia jest pani Anna Migacz, która skutecznie zmotywowała uczniów i nauczycieli do aktywności na rzecz ekologii, wskutek czego wykonanych zostało kilkanaście działań przewidzianych w ramach jego realizacji. Niektóre z nich jeszcze przed nami.
Uczniowie pod czujnym okiem pani koordynator oraz innych nauczycieli od początku roku szkolnego przygotowywali się do happeningu ekologicznego, który jako podsumowanie opisywanej akcji odbył się 5 października. W myśl jej założeń w tym dniu naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście honorowi- seniorzy z naszej miejscowości. Przybyli oni do szkoły, aby wspólnie z nami promować i wdrażać w życie zachowania ekologiczne.
Po tym, jak do zebranych na sali gimnastycznej szanownych gości, nauczycieli i uczniów przemówiła pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, przyszedł czas na prezentację zadań wykonanych w ramach projektu. Pierwszym z nich był spektakl przygotowany przez uczniów klasy VII pod czujnym okiem pani wychowawczyni, Krystyny Górskiej. Tytuł przedstawienia to „Chroń siebie i najbliższych”, zaś jego przesłanie dotyczyło zdrowotnych konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Aktorzy uświadomili zebranym, jak ważna jest dbałość o środowisko, które nas otacza i jak zgubne są skutki jego zanieczyszczenia.
Podobny problem poruszał, przygotowany przez uczniów klasy VIII, filmik pt. „Nigdy nie spalaj śmieci w domowym piecu!”. Oglądający go mogli sobie uświadomić, że palenie w domu śmieciami, jest bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać, powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, a także niesie ze sobą konsekwencje prawne.
Kolejnym punktem happeningu był pokaz ekomody. Wzięli w nim udział uczniowie każdej klasy, udowadniając, że materiały z recyklingu można z powodzeniem i kreatywnie wykorzystać do projektowania i tworzenia strojów.
Wyniki konkursu są następujące:
Kategoria: klasy I- III:
- I miejsce- ex aequo- klasa I i III
Kategoria: klasy IV- VI:
- I miejsce- klasa V
Kategoria: klasy VII- VIII:
- I miejsce- klasa VII
Po ciekawym pokazie mody ekologicznej na scenę został zaproszony gość specjalny, pan Stanisław Rymanowicz, który zgodził się nam przedstawić wiersz Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”. Utwór ten znakomicie komponował się nie tylko z tematyką spotkania, ale również był świetną okazją promocji czytelnictwa w ramach realizowanego w naszej szkole kolejnego projektu pt. „Cała Polska czyta dzieciom”.
Udział w projekcie „Pozwólmy Ziemi Oddychać” wiązał się także z uczestnictwem w innych konkursach o tematyce ekologicznej, w których dzieci i młodzież brali udział indywidualnie. Jednym z nich był konkurs plastyczny „Weź głęboki oddech” polegający na wykonaniu pracy promującej działania na rzecz poprawy czystości powietrza. Ocena obejmowała technikę, pomysłowość oraz samodzielność pracy.
Najlepsi w konkursie okazali się:
- Karol Velarde Vasquez (klasa IV)- I miejsce
- Wiktoria Stasik (klasa IV)- II miejsce
- Anna Michalik i Oliwia Ptak (klasa V)- III miejsce
- Katarzyna Kmak (klasa IV)- wyróżnienie
Kolejny konkurs- fotograficzny „Najciekawsze drzewa w mojej okolicy” polegał wyszukaniu w swojej okolicy i wykonaniu fotografii przedstawiającej drzewo lub drzewa, które według autora zdjęcia są szczególnie piękne. Jury oceniało przede wszystkim to, czy autor fotografii uchwyci piękno i harmonię przyrody.
Zwycięzcy konkursu to:
- Milena Kogut (klasa III)- I miejsce
- Karol Velarde Vasquez (klasa IV)- II miejsce
- Sara Kruczek (klasa III)- III miejsce
- Anna Velarde Vasquez (klasa II)- wyróżnienie
Ostatnim wyzwaniem był konkurs związany z promowaniem zdrowego stylu życia. Stanowił on swoiste połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jego uczestnicy mieli udokumentować w aplikacji Map My Ride, ile kilometrów w określonym czasie udało im się na rowerze przejechać po okolicy. Najlepsi pokonali dystans ponad 100 kilometrów.
A oto ci „najlepsi”:
- Karol Wielocha (klasa VIII)- I miejsce
- Michał Jelito (klasa VII)- II miejsce
- Kacper Borkowski (klasa IV)- III miejsce
Obrady komisji konkursowej zapewne były burzliwe, jednak kiedy się zakończyły, pani Dyrektor wręczyła laureatom nagrody i dyplomy. Nawet uczniowie, którym nie udało się zdobyć miejsca w pierwszej trójce czy wyróżnienia, zostali docenieni i obdarowani upominkami i słodyczami. Należy dodać, że nagrody i upominki dla uczestników konkursów oraz stroje i rekwizyty potrzebne do przygotowania inscenizacji zostały sfinansowane ze środków projektu.
Ogłoszenie wyników konkursów stanowiło zakończenie pierwszej części happeningu. Po krótkiej przerwie wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami udali się w marsz ekologiczny, można więc powiedzieć, że z promocją działań proekologicznych wyszli poza mury szkoły, do społeczności lokalnej. Pochód robił wrażenie, gdyż uczniowie ubrani byli w ekostroje, zaś niektórzy z nich nieśli, wykonane wcześniej, transparenty o wymownej proekologicznej treści.
„Pozwólmy Ziemi Oddychać” to projekt, w ramach którego większość działań została już zrealizowana. Były to przedsięwzięcia nie tylko opisane w tym artykule, ale także te, które opisywaliśmy wcześniej (wycieczki- do Brzeznej i Mogilna). Niektóre zadania przewidziane w projekcie dopiero przed nami. Najważniejszym z nich, uwieńczeniem niejako programu, będzie nasadzanie młodych drzew na terenie szkoły oraz stworzenie zielonego zagajnika jako miejsca relaksu i odpoczynku dla uczniów. Dzięki temu uczniowie pozostawią po sobie trwały ślad w postaci rosnących przez lata drzew z tabliczkami upamiętniającymi datę tego wydarzenia. Czy to nie wspaniałe?