• Konkurs Młodych Wokalistów

          •           8 kwietnia w Muszynie uczennice naszej szkoły Aleksandra Mężyk, Laura Jurkiewicz, Anna Michalik, Klaudia Jelito oraz Magdalena Siedlarz wzięły udział w eliminacjach do Wielkiego Finału Starosądeckiego Konkursu Młodych Wokalistów. Po niezwykle emocjonujących występach  naszych uczennic,  oceną profesjonalnej komisji konkursowej awans uzyskały aż trzy spośród nich: Klaudia Jelito oraz Aleksandra Mężyk w kategorii II, a także Magdalena Siedlarz w kategorii IV. Uczennice naszej szkoły,  przygotował Pan Sławomir Siedlarz.

                       Podobne eliminacje odbyły się w Lipnicy Wielkiej, Podegrodziu i Łącku i wzięło w nich w sumie ok. 300 wokalistek i wokalistów. Pozostaje nam tylko czekać na Wielki Finał 21.kwietnia w Starym Sączu i kolejne sukcesy naszych podopiecznych.

          • Zdobyła tytuł finalisty konkursu wojewódzkiego

          •      Uczennica klasy VII, Amelia Piskorowska, po raz kolejny udowodniła, że język angielski jest jej mocną stroną. Dała temu wyraz, zdobywając tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022. 

                 Zanim Amelia zakwalifikowała się do tak wysokiego szczebla konkursu, z powodzeniem "przeszła" eliminacje szkolne i rejonowe. Do etapu wojewódzkiego, który miał miejsce 17 lutego 2022 r., zakwalifikowało się 206 uczniów (z 1688 biorących udział w etapie rejonowym). 

                 Zdobycie finalisty konkursu przedmiotowego to wielka sprawa, dlatego reprezentantce naszej szkoły, Amelii Piskorowskiej z klasy VII, należą się wielkie gratulacje. Gratulujemy także opiekunowi naukowemu finalistki, pani Krystynie Górskiej. 

          • Konkurs palm i pisanek

          • Samorząd Uczniowski ogłasza:

            Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

                 W konkursie może wziąć udział każdy uczeń, który wykona jedną palmę. Podpisane prace (imię i nazwisko ucznia oraz klasa) należy dostarczyć do godz. 9.00 w piątek 8 kwietnia 2022 r. do pani Agaty Kmak. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w tym samym dniu. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

            Cele konkursu:

            - popularyzowanie i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą

            - pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej

            - zaprezentowanie przez uczniów własnych pomysłów oraz technik wykonania palm wielkanocnych

            - rozbudzanie inwencji twórczej

                 Palmy powinny być wykonane z materiałów naturalnych, np.: bukszpanu, bazi, żarnowca, suchych kwiatów, bibuły, wstążek itp. Do konkursu nie zostaną dopuszczone prace zawierające elementy niezgodne z regulaminem, a w szczególności: gotowe palmy wielkanocne oraz palmy wykonane ze sztucznych gotowych materiałów i elementów ozdobnych;

            Jury oceni:

            - zgodność z regulaminem konkursu

            - pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu

            - dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych

            - bogactwo użytych materiałów

            - samodzielność i estetykę wykonania pracy

            Konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną: tradycyjną i współczesną.

            W konkursie może wziąć udział każdy uczeń, który wykona jedną pisankę tradycyjną lub współczesną. Podpisane prace (imię i nazwisko ucznia oraz klasa) należy dostarczyć do godz. 9.00 w piątek 8 kwietnia 2022 r. do pani Agaty Kmak. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w tym samym dniu. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

            Cele konkursu:

            – zachowanie tradycji wykonywania pisanek wielkanocnych

            – prezentacja pisanek wielkanocnych jako elementu kultury chrześcijańskiej  i narodowej

            – rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci
            i młodzieży 

            – kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec sztuki i tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Wielkanocy

            – popularyzacja twórczości utalentowanych uczniów

            Pisanki tradycyjne

            W konkursie będą brane pod uwagę wyłącznie pisanki wykonane różnymi tradycyjnymi technikami zdobienia, np.:

            - barwienie w wywarze z kory, cebuli, buraków lub zboża

            - malowanie woskiem

            - skrobanie wzorów

            - oklejanie sitowiem, włóczką itp.

            Jury oceni:

            - walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, technika wykonania)

            - zgodność z tradycją, dobór i wykorzystanie materiałów

            - zastosowanie motywów regionalnych

            - oryginalność pomysłu

            - wkład pracy

            - samodzielność wykonania

            Pisanki współczesne

            Prace mogą być wykonane techniką dowolną, jednak ocenie nie będą podlegać pisanki gotowe (zakupione) lub oklejone gotowymi naklejkami z motywami świątecznymi.

            Jury oceni:

            - oryginalność pomysłu

            - estetykę wykonania

            - wkład pracy

            - samodzielność wykonania

            - walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, technika wykonania)

            UWAGA:

            Każdy uczeń może wziąć udział we wszystkich konkursach.

            Zachęcamy do udziału!

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do PP, OP i kl.I

          •        Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i i klasy I, znajduje się na drzwiach wejściowych do szkoły.

            Uprzejmie informujemy, iż w dniach od 04.04.2022 r. do 11.04.2022 r.  do godz. 15:00 odbędzie się potwierdzanie przez rodzica woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia, dziecka zakwalifikowanego do punktu/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w Królowej Górnej.

          • Teatrzyk w Zerówce

          • We środę 30.03.2022r. dzieci z zerówki odwiedził teatrzyk Kamishibaj.

            Dzieci  poznały historie: "O gąsienicy" oraz "O zajączku, który nie chciała się dzielić".

            Następnie wspólnie wykonały plakat "Wiosenna łąka "

            Spotkanie zakończyło się zabawą ruchową, do muzyki o gąsienicy.

        • Kolorowe motyle Zerówki
          • Kolorowe motyle Zerówki

          • 28.03.2022 r. dzieci z zerówki wykonały kolorowe motyle farbami, korzystając z przyborów, które dzień wcześniej otrzymały jako nagrodę w konkursie "Wiosenny Maraton Uśmiechu. Międzynarodowy Dzień Teatru".

          • Wiosenny Maraton Uśmiechu w Międzynarodowym Dniu Teatru

          •      W dniu 28 marca w naszej szkole odbyła się „podwójna impreza”, na którą złożyły się występy w ramach IV Szkolnych Prezentacji Artystycznych pod nazwą Wiosenny Maraton Uśmiechu oraz obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.  

                 Szkolne Prezentacje Artystyczne od czterech lat weszły na stałe w tradycję naszej szkoły, natomiast Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, toteż data naszej szkolnej imprezy nie była przypadkowa. Kiedy o godzinie 11.30 zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, konferansjerzy powitali społeczność szkolną oraz przedstawicieli Rady Rodziców.

                 Zgodnie z regulaminem występ każdego zespołu składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to prezentacja muzyczno- wokalno- taneczna z elementami humoru.  Drugą stanowiła interpretacja sceniczna wiersza o tematyce wiosennej. Uczniowie prezentowali wybrane utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej oraz Władysława Bełzy.

                 Po krótkim wstępie, który stał się udziałem konferansjerów, zaczęły się występy uczniów kolejnych klas. Jako pierwsi na scenie pojawili się przedstawiciele najstarszej klasy. Ósmoklasiści przy akompaniamencie gitary zaprezentowali wiersz pt. „Wiosenne porządki” autorstwa Jana Brzechwy. Kiedy zeszli ze sceny, pojawili się na niej najmłodsi wychowankowie naszej szkoły- dzieci z punktu przedszkolnego. Przedstawiły one wiersz Marii Konopnickiej pt. „Jabłonka” oraz w bardzo ciekawych strojach wystąpiły jako „Babuszki”. Występujących dzielnie wspierała pani Wychowawczyni, Sylwia Hajduga.

                 Następnie na scenę wyszli uczniowie klasy I, którzy przedstawili swoją interpretację wiersza Marii Konopnickiej pt. „Bocian”, zaś po nich dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały utwór Juliana Tuwima pt. „Rozmowa ptaków” oraz zaśpiewały wesołą piosenkę. Uczniowie klasy II także przygotowali sceniczną interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. „Ptasie plotki”, natomiast ich młodsi o rok koledzy i koleżanki wrócili na scenę, aby zaśpiewać piosenkę pt. „Patataj”.

                 Kolejny występ stał się udziałem uczniów klasy VII, którzy również przedstawili wiersz Juliana pt. „Trudny rachunek”. Kiedy opuścili scenę, zastąpili ich na niej uczniowie klasy II- tym razem wykonując przygotowaną przez siebie piosenkę, której melodia jest wszystkim dobrze znana.

                 Uczniowie klasy III zostali zaproszeni przez konferansjerów na scenę, aby przedstawić interpretację wiersza Marii Konopnickiej pt. „Upodobania wiosny” oraz zaśpiewać znaną piosenkę pt. „Despacito”. Po nich wystąpili uczniowie klasy V ze swoją interpretacją utworu Władysława Bełzy pt. „Wiosna”.

                 Po chwili na scenie pojawili się czwartoklasiści, którzy zaśpiewali piosenkę „Baby Shark”, zaś po ich występie uczniowie klasy VI zaprezentowali interpretację sceniczną wiersza Juliana Tuwima pt. „Spóźniony słowik”. Ich młodsi o rok koledzy i koleżanki wykonali natomiast piosenkę pt. „Kanibal i żabka”.

                 Następnie na scenę ponownie zaproszono uczniów klasy IV. Ich interpretacja wiersza Jana Brzechwy pt. „Przyjście wiosny” poprzedziła kolejny występ szóstoklasistów, którzy tym razem zaśpiewali piosenkę pt. „Przebudzenie wiosny”. Uczniowie natomiast klasy VII na zakończenie Szkolnych Prezentacji Artystycznych wykonali piosenkę pt. „Riptide”.

                 Każdy występ uczniów kolejnych klas spotkał się z gromkimi brawami. Artyści ponadto zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców, dyplomem oraz przyborami, które z pewnością przydadzą się na lekcjach plastyki. Oczywiście, jak zwykle, zabawa była przednia.

                 Po zakończeniu imprezy pani Dyrektor Jadwiga Łęczycka podziękowała wszystkim występującym oraz nauczycielom, którzy ich przygotowali, a także organizatorce Szkolnych Prezentacji Artystycznych, pani Krystynie Górskiej. Słowa wdzięczności popłynęły także w stronę przedstawicieli Rady Rodziców, którzy ufundowali naszym szkolnym artystom słodycze.

             

          • Przedszkolaki szukają wiosny

          • 21 marca przedszkolaki razem z marzanną, która otrzymali od starszych kolegów, wyruszyli na spacer w poszukiwaniu wiosny. Podczas spaceru udało się nam znaleźć pierwsze oznaki wiosny- prześlicze krokusy. Następnie dzieci pożenały marzanne a razem z nią odchodzącą zimę.

          • Zerówka przywitała wiosnę

          • 21.03.2022 r. dzieci z zerówki przywitały wiosnę,
            śpiewały piosenki o wiośnie, oglądały zdjęcia wiosennych kwiatów. 
            A nawet przyglądały się baziom i bratkom przez lupę.
            Największą atrakcją dnia były jednak zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

          • Dzień Kobiet i Mężczyzn w Zerówce

          • 8 marca w Zerówce od samego rana panowała radosna atmosfera.
            Chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia i wręczyli im drobne upominki. Starali się uczynić ten dzień wyjątkowym. 
            Natomiast 10 marca to dziewczynki obdarowały chłopców życzeniami, upominkami i uśmiechem.
            Uśmiechnięte buzie wszystkich dzieci świadczyły o miło spędzonym czasie.

          • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

          •  

                        Gmina Kamionka Wielka nie zaprzestaje swoich działań na rzecz Ukraińskich Uchodźców. Oprócz zbiórki darów rzeczowych, za które serdecznie dziękujemy, gmina otworzyła  specjalny rachunek bankowy, na który jest możliwość pomocy finansowej i wpłat darowizn na rzecz Uchodźców z Ukrainy.    

            Darowizny można wpłacać na  rachunek bankowy  Nr 78 8811 0006 0000 0049 4000 0041  Urzędu  Gminy Kamionka Wielka, 33-334 Kamionka Wielka 5  z dopiskiem „Darowizna na rzecz Uchodźców z Ukrainy”

            Wpłacone darowizny wspomogą Ukraińskich Uchodźców przebywających na terenie gminy.

            Liczy się każda złotówka.

             

            Dziękujemy!!!

          • Finanse w Przedszkolu

          • W czwartek 10 marca przedszkolaki na zajęciach rozmawiały o finansach Dzieci zapoznały się z pojęciami: pieniądz, banknot, moneta, karta płatnicza, bankomat. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: " Skąd ludzie mają pieniądze? Dlaczego trzeba pracować? Co można kupić za pieniądze i czy wszystko można za nie kopić?" Poprzez zabawę dzieci poznały nominały poszczególnych monet i banknotów , a na koniec każdy przedszkolak wykonał swoją skarbonkę.

          • Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn w Przedszkolu

          • 8 i 10 marca obchodzimy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Przedszkolaki też z przyjemnością świętowały ten dzień. Chłopcy przygotowali dla dziewczynek wspaniałe prezenty, a dziewczynki odwdzięczyły się im następnego dnia. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.

          • Dzień Dinozaura w Przedszkolu

          • Przedszkolaki uwielbiają dinozaury! Dlatego z wielką radością świętowaliśmy Dzień Dinozaura w naszym przedszkolu. Dzieciaczki są specjalistami w tej dziedzinie dlatego bez problemu wykonali wszystkie zadania, które dla nich zostały przygotowane.

        • Pamiętamy o żołnierzach wyklętych!
          • Pamiętamy o żołnierzach wyklętych!

          •      1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji języka polskiego, podczas której bliżej poznali historię niezłomnych bohaterów. Gościem honorowym lekcji była pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka.

                 „Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. W czasie wojny należeli przede wszystkim do Armii Krajowej.

                 Na początku lekcji uczniowie obejrzeli film pt. „Żołnierze wyklęci przez polskich komunistów”. Po jego zakończeniu mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z żołnierzami wyklętymi. Podobne zadania mieli do wykonania podczas oglądania czterech kolejnych etiud filmowych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentowały one sylwetki: starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza (pseudonim „Rój”), podporucznik Danuty Siedzikówny (pseudonim „Inka”), majora Zygmunta Szendzielarza (pseudonim „Łupaszka”) oraz Ruty Czaplińskiej (pseudonim „Ewa”).

                W kolejnej części lekcji szóstoklasiści mieli za zadanie przeczytać dwie relacje osób przetrzymywanych w areszcie przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie. Na podstawie tych wstrząsających zapisów dowiedzieli się, w jak nieludzkich warunkach byli przetrzymywani i jak traktowani żołnierze niezłomni.

                 Podczas lekcji interpretacji został także poddany wiersz nieznanego autora pt. „Polscy Bandyci”.  Mianem tym władze komunistyczne określały żołnierzy wyklętych, całkowicie przekłamując motywy ich walki. Wszystkie zadania, jakie podczas lekcji mieli wykonać uczniowie, zostały uwiecznione na plakatach. 

                 Dzisiaj wiemy, że żołnierze wyklęci (bardzo często zwani niezłomnymi) to bohaterowie, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z faktem, że Polska będzie zniewolona przez sowieckiego okupanta. Zapłacili za to najwyższą cenę, dlatego powinnością każdego współczesnego Polaka jest pamięć o niezłomnych bohaterach.

                W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy VII wykonali okolicznościową gazetkę, która na korytarzu naszej szkoły przypominała wszystkim, kim byli niezłomni bohaterowie.