• " Marzenia do spełnienia "- Dzień Marzyciela w Zerówce

          • Marzyć – piękna rzecz, lecz jeszcze piękniej gdy marzenia można spełnić. Jak zrealizować marzenia i jaką drogę należy pokonać, aby marzenia spełniły się? Tego dowiedziały się dzieci z Oddziału Przedszkolnego podczas obchodów Dnia Marzyciela. To nietypowe święto obchodzone jest 8 września. W tym dniu dzieci dużo opowiadały o swoich marzeniach, słuchały opowiadań i wierszy, między innymi utworu J. Tuwima „Dyzio Marzyciel”, słuchały muzyki i relaksowały się przy niej. Zilustrowały również swoje marzenia, umieszczając je w    " balonikach marzeń". Tak oto powstał piękny plakat pt." Marzenia Przedszkolaków", który zdobi nasza salę i przypomina dzieciom o ich marzeniach oraz o tym, że warto je spełniać. Wszystkim życzymy dążenia do spełnienia marzeń tych dużych i tych małych!

          • Pozwólmy Ziemi Oddychać!

          •      W ostatnim czasie uczniowie  i nauczyciele naszej szkoły udowodnili, iż problem ochrony środowiska nie jest im obojętny. Dali temu wyraz, podejmując działania w ramach projektu „Pozwólmy Ziemi Oddychać”, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej w zakresie zmian klimatu i czystości powietrza. Dzięki podjęciu wyzwań ekologicznych związanych z realizacją projektu, szkoła zyskała niebagatelną sumę pieniędzy- 20 tysięcy złotych. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

                 Szkolnym koordynatorem opisywanego przedsięwzięcia jest pani Anna Migacz, która skutecznie zmotywowała uczniów i nauczycieli do aktywności na rzecz ekologii, wskutek czego wykonanych zostało kilkanaście działań przewidzianych w ramach jego realizacji. Niektóre z nich jeszcze przed nami.

                 Uczniowie pod czujnym okiem pani koordynator oraz innych nauczycieli od początku roku szkolnego przygotowywali się do happeningu ekologicznego, który jako podsumowanie opisywanej akcji odbył się 5 października. W myśl jej założeń w tym dniu naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście honorowi- seniorzy z naszej miejscowości. Przybyli oni do szkoły, aby wspólnie z nami promować i wdrażać w życie zachowania ekologiczne.

                 Po tym, jak do zebranych na sali gimnastycznej szanownych gości, nauczycieli i uczniów przemówiła pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, przyszedł czas na prezentację zadań wykonanych w ramach projektu. Pierwszym z nich był spektakl przygotowany przez uczniów klasy VII pod czujnym okiem pani wychowawczyni, Krystyny Górskiej. Tytuł przedstawienia to „Chroń siebie i najbliższych”, zaś jego przesłanie dotyczyło zdrowotnych konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Aktorzy uświadomili zebranym, jak ważna jest dbałość o środowisko, które nas otacza i jak zgubne są skutki jego zanieczyszczenia.

                 Podobny problem poruszał, przygotowany przez uczniów klasy VIII, filmik pt. „Nigdy nie spalaj śmieci w domowym piecu!”. Oglądający go mogli sobie uświadomić, że palenie w domu śmieciami, jest bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać, powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, a także niesie ze sobą konsekwencje prawne.  

                 Kolejnym punktem happeningu był pokaz ekomody. Wzięli w nim udział uczniowie każdej klasy, udowadniając, że materiały z recyklingu można z powodzeniem i kreatywnie wykorzystać do projektowania i tworzenia strojów.

            Wyniki konkursu są następujące:

            Kategoria: klasy I- III:

            - I miejsce- ex aequo-  klasa I i III

            Kategoria: klasy IV- VI:

            - I miejsce- klasa V

            Kategoria: klasy VII- VIII:

            - I miejsce- klasa VII

                 Po ciekawym pokazie mody ekologicznej na scenę został zaproszony gość specjalny, pan Stanisław Rymanowicz, który zgodził się nam przedstawić wiersz Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”. Utwór ten znakomicie komponował się nie tylko z tematyką spotkania, ale również był świetną okazją promocji czytelnictwa w ramach realizowanego w naszej szkole kolejnego projektu pt. „Cała Polska czyta dzieciom”.

                 Udział w projekcie „Pozwólmy Ziemi Oddychać” wiązał się także z uczestnictwem w innych konkursach o tematyce ekologicznej, w których dzieci i młodzież brali udział indywidualnie. Jednym z nich był konkurs plastyczny „Weź głęboki oddech” polegający na wykonaniu pracy promującej działania na rzecz poprawy czystości powietrza. Ocena obejmowała technikę, pomysłowość oraz samodzielność pracy.

            Najlepsi w konkursie okazali się:

            - Karol Velarde Vasquez (klasa IV)- I miejsce

            - Wiktoria Stasik (klasa IV)- II miejsce

            - Anna Michalik i Oliwia Ptak (klasa V)- III miejsce

            - Katarzyna Kmak (klasa IV)- wyróżnienie

                 Kolejny konkurs- fotograficzny „Najciekawsze drzewa w mojej okolicy” polegał wyszukaniu w swojej okolicy i wykonaniu fotografii przedstawiającej drzewo lub drzewa, które według autora zdjęcia są szczególnie piękne. Jury oceniało przede wszystkim to, czy autor fotografii uchwyci piękno i harmonię przyrody.

            Zwycięzcy konkursu to:

            - Milena Kogut (klasa III)- I miejsce

            - Karol Velarde Vasquez (klasa IV)- II miejsce

            - Sara Kruczek (klasa III)- III miejsce

            - Anna Velarde Vasquez (klasa II)- wyróżnienie

                 Ostatnim wyzwaniem był konkurs związany z promowaniem zdrowego stylu życia. Stanowił on swoiste połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jego uczestnicy mieli udokumentować w aplikacji Map My Ride, ile kilometrów w określonym czasie udało im się na rowerze przejechać po okolicy. Najlepsi pokonali dystans ponad 100 kilometrów.

            A oto ci „najlepsi”:

            - Karol Wielocha (klasa VIII)- I miejsce

            - Michał Jelito (klasa VII)- II miejsce

             - Kacper Borkowski (klasa IV)- III miejsce

                 Obrady komisji konkursowej zapewne były burzliwe, jednak kiedy się zakończyły, pani Dyrektor wręczyła laureatom nagrody i dyplomy. Nawet uczniowie, którym nie udało się zdobyć miejsca w pierwszej trójce czy wyróżnienia, zostali docenieni i obdarowani upominkami i słodyczami. Należy dodać, że nagrody i upominki dla uczestników konkursów oraz stroje i rekwizyty potrzebne do przygotowania inscenizacji zostały sfinansowane ze środków projektu.

                 Ogłoszenie wyników konkursów stanowiło zakończenie pierwszej części happeningu. Po krótkiej przerwie wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami udali się w marsz ekologiczny, można więc powiedzieć, że z promocją działań proekologicznych wyszli poza mury szkoły, do społeczności lokalnej. Pochód robił wrażenie, gdyż uczniowie ubrani byli w ekostroje, zaś niektórzy z nich nieśli, wykonane wcześniej, transparenty o wymownej proekologicznej treści.

                 „Pozwólmy Ziemi Oddychać” to projekt, w ramach którego większość działań została już zrealizowana. Były to przedsięwzięcia nie tylko opisane w tym artykule, ale także te, które opisywaliśmy wcześniej (wycieczki- do Brzeznej i Mogilna). Niektóre zadania przewidziane w projekcie dopiero przed nami. Najważniejszym z nich, uwieńczeniem niejako programu, będzie nasadzanie młodych drzew na terenie szkoły oraz stworzenie zielonego zagajnika jako miejsca relaksu i odpoczynku dla uczniów. Dzięki temu uczniowie pozostawią po sobie trwały ślad w postaci rosnących przez lata drzew z tabliczkami upamiętniającymi datę tego wydarzenia. Czy to nie wspaniałe?    

        • Wycieczka do Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej
          • Wycieczka do Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej

          • W dniu 12 września br w ramach realizowanego projektu ekologicznego ,,Pozwólmy Ziemi Oddychać"odbyła się wycieczka do Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej. Była to okazja do zapoznania się z działalnością Instytutu. Uczniowie poznali między innymi tajniki działalności badawczej z zakresu sadownictwa, produkcji materiału szkółkarskiego, sposoby uprawy owoców oraz mieli możliwość ich degustacji. Całość pobytu została udokumentowana z wykorzystaniem aparatu fotograficznego z projektu Laboratorium Przyszłości
            Galeria zdjęć
        • Łączymy dwie inicjatywy
          • Łączymy dwie inicjatywy

          • W ramach projektu Laboratorium Przyszłości został wykorzystany sprzęt fotograficzny do promowania akcji "Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych". Akcja prowadzona była w całej szkole w dniach 12-16.09.2022r
            Galeria zdjęć
        • 29 września - Dzień Głośnego Czytania
          • 29 września - Dzień Głośnego Czytania

          • Jak co roku, z inicjatywy Polskiej Izby Książki obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzieci wraz z nauczycielami zaangażowali się w tą akcję.

            Na lekcjach języka polskiego w klasach 4-8 czytaliśmy fragmenty różnych książek - oczywiście  na głos. Natomiast dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego wsłuchiwały się uważnie w bajkę czytaną 

            przez Panią bibliotekarkę. 

          • Wycieczka pod hasłem „Pozwólmy Ziemi Oddychać”

          •      28 września, w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu „Pozwólmy Ziemi Oddychać”, odbyła się autokarowo- piesza wycieczka do Rezerwatu przyrody „Cisy w Mogilnie”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VIII oraz ich młodsi koledzy i koleżanki z klasy III i IV.

                 Kiedy wybiła godzina 8.00, uczestnicy wycieczki udali się autokarem do miejscowości Cieniawa, skąd wyruszyli w pieszą wędrówkę do Rezerwatu „Cisy w Mogilnie”. Zanim dotarli do celu, na szczycie Jodłowej Góry zapalili ognisko i upiekli pyszne kiełbaski. Ze wspomnianego szczytu przy pięknej pogodzie mogli podziwiać wspaniałe widoki (w oddali widać nawet było Tatry Słowackie).

                Po wspólnym biwakowaniu wycieczkowicze udali się w dalszą drogę, która wiodła po trasie ścieżki edukacyjnej przygotowanej na północnym stoku Jodłowej Góry. W końcu dotarli do miejsca, gdzie mogli podziwiać okazałe cisy. Do szkoły zadowoleni wrócili ok. 13.00.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          •                Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie kl. 6 i 8 poznali darmową aplikację QuiverVision. To narzędzie sprawia, że kolorowanki stają się interaktywne. Wystarczy wydrukować wybrany obrazek, pokolorować go, a następnie za pomocą aplikacji tchnąć w niego życie. Każdy obrazek ma swój kod QR, który należy zeskanować, bo to dzięki niemu odkryją się przed nami bardzo zaskakujące animacje. Zabawa była doskonała i wywoływała duże zaskoczenie.

          • Stawiają pierwsze kroki w szkole

          •      Jeszcze niedawno byli przedszkolaczkami, a już 1 września dołączyli do grona uczniów. Mowa o dzieciach z klasy I. W naszej szkole rozpoczynają nową przygodę. Codziennie będą zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności pod czujnym okiem pani wychowawczyni, Doroty Poręby.

                U progu nowego roku szkolnego życzymy pierwszakom powodzenia, dobrej zabawy i samych sukcesów w nauce. Dołożymy wszelkich starań, aby czuły się one w szkole bardzo dobrze i by była ona dla nich miejscem przyjaznym, do którego chętnie się przychodzi.

          • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

          • W dniach od 12  do 16 września została zorganizowana w naszej szkole akcja informacyjno – edukacyjna  - „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych".

            "Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych" był okazją, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie przeprowadzić kampanię propagującą korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki, a także właściwe zachowania zdrowotne. 

            Uczniowie z klasy V na lekcji biologii dowiedzieli się jak prawidłowo dbać o swoje zdrowie w szczególności w czasie podniesionego ryzyka przeziębień. Młodzież obejrzała również film edukacyjny dotyczący szczepień oraz zdrowego strylu życia.

            Na korytarzu szkolnym zaprezentowana została gazetka z plakatami profilaktycznymi wykonanymi przez uczniów klasy V. Na stoliku pojawiły się ulotki informacyjne o chorobach zakaźnych i metodach ich zapobiegania, które na długiej przerwie zostały rozdane uczniom w całej szkole.

            Dziękuję uczniom za zaangażowanie i włączenie się w problematykę chorób zakaźnych.

             

          • Nowy rok szkolny czas zacząć

          •      Jak co roku, 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O 8.00 zgromadziliśmy się w kościele, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej. Po jej zakończeniu udaliśmy się do szkoły. Zgromadzeni na placu przed jej budynkiem wysłuchaliśmy przemówienia pani Dyrektor, Jadwigi Łęczyckiej, która powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, życząc powodzenia w nowym roku szkolnym.

                Kolejnym „punktem” inauguracji nowego roku szkolnego były spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Po ich zakończeniu udaliśmy się do domów, aby chociaż jeszcze przez chwilę nacieszyć się czasem wolnym od nauki, która rozpocznie się jutro.

          • Pożegnaliśmy panią kucharkę

          •       30 sierpnia na zasłużoną emeryturę odeszła pani kucharka, Czesława Szczurek, długoletni pracownik naszej szkoły. W tym dniu odbyło się jej uroczyste pożegnanie, podczas którego pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, podziękowała za lata pracy oraz złożyła serdeczne życzenia owocnego pobytu na emeryturze. Panią emerytkę pożegnali także nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz byli dyrektorzy szkoły.

            Pani Czesławie życzymy wszystkiego, co najlepsze.  

          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

          • Szanowni Państwo Rodzice! Drodzy Uczniowie!

               Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w czwartek 1 września według następującego planu:

            - 8.00- uroczysta Msza święta w kościele parafialnym, na którą uczniowie i rodzice przychodzą indywidualnie

            - 9.30- spotkanie przed budynkiem szkoły i uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego (uczniowie i rodzice także indywidualnie wracają z kościoła do szkoły)

            - ok. 10.00- spotkanie z wychowawcami w klasach

            W tym uroczystym dniu obowiązuje strój galowy!

            Zgodnie z treścią Statutu Szkoły (rozdz. 7. § 8. pkt. 6. i 7.) strój galowy dziewcząt składa się z białej bluzki i czarnej lub granatowej spódnicy albo stanowi go mundur harcerski. Strój galowy chłopców składa się z czarnych lub granatowych spodni oraz białej koszuli (ewentualnie mundur harcerski).

        • Obiady w roku szkolnym 2022/2023
          • Obiady w roku szkolnym 2022/2023

          • Informujemy że obiady w roku szkolnym 2022/2023 na stołówce będą wydawane od dnia 5 września. Wpłaty na obiady można dokonywać w sekretariacie szkoły od 1 września.