• Andrzejkowe tańce

          • 24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszyscy jej uczestnicy bardzo dobrze się bawili. Fotorelację z tego wydarzenia przedstawiamy poniżej. 

          • Lasy- zielone płuca ziemi

          •      22 listopada uczniowie wzięli udział w ciekawej prelekcji, której temat brzmiał: "Lasy- zielone płuca ziemi". Spotkanie poprowadził specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Nawojowa. Uczniowie klas I- VIII, którzy wzięli udział w prelekcji, mogli dowiedzieć się, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu otaczającego nas świata odgrywają lasy. Zostali ponadto zachęceni do jak najczęstszego odwiedzania lasów, w których można pooddychać swieżym powietrzem, podziwiać piękno przyrody oraz spotkać ciekawe gatunki zwierząt. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji założeń projektu "Pozwólmy Ziemi Oddychać."

          • Nasza szkoła „błyszczy przykładem”. Sprawozdanie z akcji „Odblaskowa Szkoła”

          •      Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej od lat bierze udział w akcji „Odblaskowa Szkoła”, organizowanej corocznie przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym roku szkolnym odbyła się XII edycja akcji, której założenia realizowane są na zasadzie konkursu. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz władz szkoły w podejmowanie działań związanych z konkursem w bieżącym roku szkolnym było bardzo duże, o czym świadczy wielość różnorakich akcji przeprowadzanych we wrześniu i październiku. Projekt koordynowała Pani Angelika Owsianka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

                 Hasłem tegorocznej edycji opisywanego konkursu, realizowanej w królewskiej szkole, były słowa „Bo lepiej jest błyszczeć”. Główne założenia akcji, które miały na celu promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów, rodziców i członków społeczności lokalnej, znalazły swój wyraz w działaniach i przedsięwzięciach podejmowanych na jej terenie we wrześniu i październiku. Najważniejszy ich cel został osiągnięty w stu procentach- wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki oraz elementy odblaskowe, co bez wątpienia zwiększy poziom ich bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze po zmroku.

                Przygoda z „Odblaskową Szkołą” w szkole w Królowej Górnej rozpoczęła się od przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze oraz koniecznością noszenia odblasków. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci i młodzież zostali uświadomieni, jak ważne jest to, aby na drodze być widocznym dla kierowców pojazdów. Aby zwiększyć tę widoczność, uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w kamizelki i inne elementy odblaskowe.

                Problem odblasków i bezpieczeństwa na drodze stanowił także myśl przewodnią gazetek ściennych widniejących na korytarzach szkoły oraz w salach lekcyjnych, a także prac plastycznych i plakatów eksponowanych w najbardziej widocznych jej miejscach.

            Powodzenie działań podejmowanych w szkole w związku z udziałem w „Odblaskowej Szkole” nie byłoby możliwe, gdyby koordynatorka konkursu oraz osoby zaangażowane w realizację jego założeń nie podjęli owocnej współpracy z sądecką firmą „Wektor”, która wypożyczyła szkole sygnalizator świetlny, z powodzeniem wykorzystany podczas zajęć praktycznych w punkcie i oddziale przedszkolnym oraz w klasie IV, której uczniowie przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową. Firma „Wektor” ponadto podarowała szkole materiały odblaskowe, z których uczniowie (w ramach zajęć świetlicowych) wykonali breloki do kluczy o różnych kształtach.  

               Ciekawym rozwiązaniem okazało się przeprowadzenie w grupie przedszkolnej zajęć doświadczalnych z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych oraz lampy UV. Zajęcia dotyczyły oczywiście odblasków i konieczności ich noszenia po zmroku, co jest niezmiernie ważne.

                Uczniowie klas IV- VIII mieli możliwość włączenia się w realizację założeń programu „Odblaskowa Szkoła” poprzez udział, w ogłoszonym w szkole, konkursie na tekst i melodię piosenki promującej noszenie odblasków, wiersz o tej samej tematyce, a także filmik lub animację promującą bezpieczeństwo na drodze. Uczestnicy konkursu otrzymali specjalne wyróżnienie, dyplom za udział, nagrody rzeczowe oraz odblaskowe kamizelki.

                Uczniowie klas I- III natomiast na lekcjach plastyki wykonali laurki dla kierowców, które wykorzystali podczas akcji przeprowadzonej pod hasłem: „Drogi Kierowco! To jest akcja taka- za trzeźwość- dostajesz piątaka”. Akcję sprawdzania trzeźwości kierujących pojazdami uczniowie przeprowadzili wraz  z panami policjantami. Nie była to jednak jedyna forma współpracy uczniów z funkcjonariuszami policji, ponieważ koordynatorzy konkursu „Odblaskowa Szkoła” zaaranżowali spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W spotkaniu tym wzięli udział wszyscy uczniowie, zaś dzięki przeprowadzonej podczas jego trwania prelekcji dzieci i młodzież jeszcze więcej dowiedzieli się o bezpiecznym zachowaniu się na drodze, zarówno w dzień jak i w nocy. Uczniowie klas starszych ponadto zostali zaznajomieni z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci oraz ewentualnymi konsekwencjami prawnymi niewłaściwych zachowań w wirtualnej przestrzeni. Podczas spotkania policjanci nie tylko edukowali dzieci i młodzież, ale także rozdawali elementy odblaskowe: kamizelki, bransolety, zawieszki i naklejki na plecaki.

                  Aktywny udział w akcji „Odblaskowa Szkoła” królewscy uczniowie potwierdzili licznym udziałem w konkursie pod nazwą: „O bezpieczeństwo dbamy- odblaski mamy”. Uczestnicy konkursu (uczniowie klas 0- VIII) mieli za zadanie zaprojektować odblask, który sami chcieliby nosić. Niektórzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą w tym zakresie. 

                 Ciekawym i oryginalnym sposobem na promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym było zorganizowanie w szkole „Odblaskowej dyskoteki”. Zabawa zorganizowana pod hasłem „Bo lepiej jest błyszczeć” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, zwłaszcza tych starszych, którzy na tę okoliczność na lekcjach plastyki przygotowali specjalne t- shirty z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych. Podczas dyskoteki odbył się quiz sprawdzający znajomość tematyki bezpieczeństwa wśród młodzieży.

               Odblaskowa dyskoteka była bardzo oryginalnym pomysłem. Miło było popatrzeć, jak uczniowie w odblaskowych strojach wirowali na parkiecie. Wszyscy miłośnicy dobrej zabawy otrzymali „świecące” bransolety.

                 „Odblaskowa szkoła” była obecna nie tylko na zajęciach dodatkowych i w konkursach organizowanych w szkole w Królowej Górnej. Tematyka z nią związana „trafiła” także na zajęcia lekcyjne. Dowodem tego może być „odblaskowa matematyka” w klasie IV, podczas której uczniowie projektowali swoje odblaski, wykorzystując znane figury geometryczne oraz materiały odblaskowe podarowane przez firmę „Wektor” czy też  odblaskowe zajęcia z robotyki, podczas których uczniowie klasy V mogli się przekonać, jak mało widoczne są ubrania w ciemności. Aby to zobaczyć na własne oczy, piątoklasiści wykorzystali roboty, które pokazywały, jak mocno światło odbija się od różnych tkanin, a jaki efekt możemy osiągnąć w tym zakresie, kiedy w grę wchodzi odbicie światła od materiału odblaskowego. Na tym właśnie polega fenomen odblasków. Opisywane zajęcia poprowadził Pan Michał Koziak z Centrum Kreatywnej Edukacji „Bystrzaki”.

                Uwieńczeniem realizacji zadań podejmowanych przez szkołę w Królowej Górnej w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” była akcja pod nazwą „Swych najbliższych kochamy, więc odblaski im damy”. Przedsięwzięcie to skierowane było do osób starszych, którym rozdawano elementy odblaskowe.

                 Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej po raz kolejny zaangażowała się w realizację zadań przewidzianych w ramach programu- konkursu pod nazwą „Odblaskowa Szkoła”. Specyfika tego konkursu polega na tym, że jego organizatorzy wytyczają jedynie kierunki działań mających na celu promocję właściwych zachowań na drodze. Szczegóły tych działań ustalają sami uczestnicy- uczniowie i nauczyciele danej szkoły. To od nich zależy, jak daleko idące będzie to zaangażowanie. Gdyby ktoś chciał ocenić jego poziom, biorąc pod uwagę działania podejmowane w szkole w Królowej Górnej, musiałby użyć najwyższej skali.

                 Wysoki poziom działań podejmowanych w ramach realizacji założeń konkursu „Odblaskowa Szkoła” to zasługa wielu osób, przede wszystkim pani Koordynator, ale także uczniów oraz nauczycieli, którzy nie szczędzili czasu ani wysiłku, aby przebieg akcji w szkole nie tylko był sprawny, ale także atrakcyjny. Wszystkim należą się wielkie słowa wdzięczności. Szczególne jednak podziękowania koordynatorka konkursu kieruje pod adresem pań nauczycielek: Pani Anny Skwarek- Nowak- za przygotowanie laurek, które dzieci rozdawały trzeźwym kierowcom, Pani Agnieszki Kumorek- za przeprowadzenie konkursu na projekt odblasku, Pani Beaty Nowak, która zorganizowała spotkanie z policjantami oraz Pani Beaty Koziak, która nawiązała kontakt z firmą „Wektor” i wypożyczyła od niej sygnalizator świetlny oraz materiały odblaskowe.

                 Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej. To dzięki staraniom jej członków szkoła mogła pozyskać odblaski oraz zakupić nagrody dla uczestników konkursów zorganizowanych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

          • Znajdź się wśród życzliwych!

          •        Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Życzliwości w naszej szkole były słowa: "Znajdź się wśród życzliwych!." Przed rozpoczęciem lekcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz dziewczyny z klasy ósmej rozdawali wchodzącym do szkoły uśmiechnięte buźki. To, że obchodziliśmy ten niezwykły dzień, widać było niemal w każdej części szkoły: na dekoracjach oraz drzwiach wejściowych do klas. W oczy rzucały sie hasła zachęcające do życzliwości, uśmiechu oraz pomocy innym. 

          • Nasadzanie drzew i krzewów przed szkołą

          •      W ramach projektu "Pozwólmy Ziemi Oddychać" oprócz szeregu już zrealizowanych działań edukacyjnych, których celem było podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej w zakresie zmian klimatu i czystości powietrza, najważniejszy punkt stanowi nasadzanie drzew i krzewów przed budynkiem szkoły, a także stworzenie zielonego zagajnika jako miejsca relaksu i odpoczynku dla uczniów. Ten element stanowi ponad 60% środków z dotacji (12700 zł) przeznaczonych na realizację tego projektu. 

               Pod koniec października rozpoczęły się prace ziemne, aby przygotować teren pod nasadzanie drzew i krzewów. Zakres prac był bardzo duży. Należało usunąć stare płytki, nawieźć ziemi, wyrównać teren. Wymagało to ogromnego wkładu pracy. Dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły, ekipy projektującej ogrody oraz uczniów udało się stworzyć zielony zagajnik. Na efekty należy cierpliwie poczekać, ale zarys pięknego ogrodu już jest widoczny.

               Dziękujemy za pomoc w realizacji przedsięwzięcia Panu Wójtowi Andrzejowi Stankowi za przysłanie pracowników, udostepnienie koparki i przekazanie sadzonek sosen, Pani Dyrektor Jadwidze Łęczyckiej za koordynowanie akcji, Panu Stanisławowi Szkaradkowi za ogromny wkład pracy, Panu Sławomirowi Hajdudze za przekazanie ziemi.

          • Żywa lekcja biologii

          • 15 listopada w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – „Żywa lekcja biologii”, podczas której nasi uczniowie mogli obejrzeć z bliska żywe gady (gekony, węże), owady (modliszki) i pajęczaki (pająki, skorpiony). Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i budzące skrajne emocje.         Nietypowe spotkanie z przyrodą, a mianowicie ze zwierzętami egzotycznymi okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą, nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły nie tylko pooglądać, ale nawet niektóre ze zwierzątek dotknąć. Dostarczyło to wiele radości i wrażeń. 

            Żywa lekcja biologii była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem.  Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych milusińskich.

             

          • Świętowaliśmy Niepodległość

          •      10 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość tę uczciliśmy recytacją pięknych wierszy patriotycznych oraz śpiewem pieśni o naszej Ojczyźnie. Aby należycie „przeżyć” ten ważny dzień, większość z nas wzięła udział w akcji „Kotylion”- ogłoszonej przez Samorząd Uczniowski oraz w corocznym przedsięwzięciu o nazwie „Szkoła do Hymnu! W tym dniu w sposób szczególny mogliśmy poczuć się Polakami.

          • Akcja "Kotylion"

          • Samorząd Uczniowski

            ogłasza

            akcję „Kotylion”

            z okazji obchodów

            Narodowego Święta Niepodległości

            Akcja odbędzie się
            10 listopada 2022 r.

            W tym dniu obowiązuje strój galowy, do którego przypinamy  biało- czerwony kotylion.

            Uczcijmy rocznicę Odzyskania Niepodległości!

            Przypnijmy kotyliony w barwach narodowych!

          • Posprzątaliśmy cmentarz połemkowski.

          •      W dniu 28 października uczniowie klas IV- VI, pod opieką nauczycieli, udali sie na cmentarz połemkowski, znajdujacy się obok naszego zabytkowego kościoła. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły prace, dzięki którym ów cmentarz został należycie posprzątany, co było szczególnie ważne w czasie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.

        • "Roboty" edukują...
          • "Roboty" edukują...

          • 29 października  uczniowie kl.5 mogli się przekonać jak mało widoczne są nasze ubrania w ciemności. Aby zobaczyć to na własne oczy, wykorzystaliśmy roboty, które pokazywały jak mocno odbija się światło od różnych tkanin, a dla kontrastu sprawdzaliśmy również odbicie światła od odblasków. Dodatkowo uczniowie mieli okazję sterować świecącymi robotami i zobaczyć jak wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo ma to, jak bardzo jesteśmy widoczni na drodze. Dziękujemy Panu Michałowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć, które wpisały się w realizację zadań projektu " Odblaskowa Szkoła"

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Punkcie Przedszkolnym

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada a nasze przedszkole już dzisiaj zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci.

            Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Tego dnia każda grupa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. 

        • Błyśnij pomysłem - zrób sobie odblask
          • Błyśnij pomysłem - zrób sobie odblask

          • Nie ma to jak samodzielnie zaprojektowany i zrobiony odblask. W czasie zajęć świetlicowych uczniowie mogli wykonać własne odblaski wykorzystując samoprzylepną folię odblaskową i kolorowe koraliki do ozdoby. Powstałe odblaski zostaną rozdane przy kościele i cmentarzu w Królowej Górnej 31 października 2022. Akcja prowadzona będzie w ramach :Odblaskowej Szkoły".
        • Konkurs plastyczny "O bezpieczeństwo dbamy - Odblaski mamy"
          • Konkurs plastyczny "O bezpieczeństwo dbamy - Odblaski mamy"

          • W konkursie na projekt odblasku jaki chcielibyście nosić, zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Królowej Górnej wyłoniono zwycięzców. Konkurs został realizowany w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.
            Celem konkursu było zwrócenie uwagi i zwiększenie świadomości najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
            Uczestnicy konkursu wykonali piękne projekty, również przestrzenne. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością tworząc piosenkę i wiersz oraz filmik z animacją.

          • Sensoryka dla smyka - zajęcia w Punkcie przedszkolnym

          • W piętek 28 października, wszystkie przedszkolaki miały możliwość spacerowanie po bardzo nietypowej ścieżce - "Jesienno-ekologicznej ścieżce sensorycznej"

            Co to jest ścieżka sensoryczna? Jest to tor dla dzieci, który ma za zadanie rozwijanie zmysłu dotyku u dzieci, rozwijanie motoryki dużej, równowagi i koordynacji ruchowej, stymulowanie receptorów znajdujących się na nogach czy rozwijanie wyobraźni u dzieci.

             

            Dzieci bosymi stopami spacerowały po nietypowych podłożach: klockach, które zostały zakupione w ramach projektu Laboratorium Przyszłośći, nakrętkach, kukurydzy, kasztanach liściach, kamyczkach i szyszkach, które budziły u dzieci największe obawy. Wszystkie przedszkolaki  zgodnie odpowiedziały, że najmilej chodziło się po kukurydzy, twarde były kasztany a kłujące – szyszki.

            Pomimo niepewności i obaw wszystkie dzieci chętnie wzięły udział w zabawie która niosła niezapomniane doznania dotykowe. Już wkrótce zaprosimy przedszkolaki na kolejną, zimową ścieżkę.

          • "Smacznie, zdrowo, kolorowo"- zajęcia kulinarne w Zerówce

          • W zeszłym tygdniu w Odziale Przedszkolnym odbyły się zajęcia kulinarne.  Mali kucharze poznali zasady higieny  oraz zasady bezpieczeństwa dotyczące posługiwania się sprzętem niezbędnym  do „kucharzenia”. Starszaki przygotowały pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. 

            Dzięki tej zabawie  dzieci rozwijały zdolności poznawcze swoich zmysłów – węchu, smaku, dotyku, wzroku. Celem zajęć kulinarnychbyło nauczenie dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania posiłków oraz wyrobienie nawyków zdrowego odżywiania. Podczas tych zajęć dzieci rozwinęły swoją kreatywność, samodzielność oraz sprawność manualną, a także nauczyły się planowania swoich działań. Wspólne przyrządzanie posiłków było okazją do aktywnego współdziałania w grupie i sprawiło dzieciom mnóstwo radości bo samodzielnie wykonane potrawy smakują znacznie lepiej.

             

          • "Czerwone światło- STÓJ! Zielone światło- IDŹ! Na żółtym świetle zawsze czekaj- TAK JUŻ MUSI BYĆ ! "- Zajęcia z sygnalizatorem świetlnym w grupie 5-6 latków

          • Dzięki uprzejmości firmy WEKTOR z Nowego Sącza, która wypożyczyła sygnalizator świetlny dla dzieci , w Zerówce odbyły się bardzo ciekawe zajęcia o ruchu drogowym i jego zasadach - w praktyce ! Dzieci w tym dniu zamieniły się w kierowców, pieszych oraz policjantów kierujących ruchem drogowym, a nasza sala przedszkolna- w jezdnię ze światłami i znakami. Dzięki temu 5 oraz 6 latki poznały elementarne przepisy ruchu drogowego i potrafią reagować na umowne znaki, opanowały  zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, a także mogły obserwować ruch drogowy i jego powiązanie z kolorami sygnalizacji świetlnej. Dzieci wiedzą, co symbolizują kolory sygnalizatora świetlnego, reagują na sygnał i rozumieją potrzebę zachowania bezpieczeństwa w pobliżu jezdni.Te zajęcia na długo pozostaną w pamięci Zerówkowiczów !

          • Dzień Poczty Polskiej w Oddziale Przedszkolnym

          • We wtorek 18 października obchodziliśmy w Zerówce Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list lub paczka, by trafił do naszej skrzynki pocztowej. Obejrzały filmik edukacyjny o tym jak napisać i nadać list a następnie wykonały i zaadresowały pocztówki dla swoich rodziców.

            W tym dniu dzieci oglądały także klasery z rożnymi znaczkami pocztowymi, a następnie zaprojektowały na zajęciach plastycznych swój własny znaczek pocztowy. Na koniec zajęć otrzymały medal z symbolem Poczty Polskiej i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w czapce listonosza.

          • Bo lepiej jest błyszczeć !- "Odblaskowa dyskoteka"

          • 12 października w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” , w której nasza szkoła bierze udział, odbyła się ODBLASKOWA DYSKOTEKA- pod hasłem "Bo lepiej jest błyszczeć !". W dyskotece brali udział uczniowie klas IV – VIII oraz dzieci z Przedszkola oraz Zerówki.  Uczniowie i dzieci wyposażeni  w odblaski ( odblaskowe kamizelki, bransoletki oraz inne "świecące" elementy) wirowali na parkiecie. W przyciemnionym świetle, z lampą UV, taniec z odblaskami dawał niezwykłe efekty, a uczestnicy dyskoteki - Ci mali i Ci duzi- naocznie mogli przekonać się na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Podczas dyskoteki odbył się quiz dotyczący zasad bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie starszych klas losowali pytania na które udzielali odpowiedzi. Za dobrą odpowiedź otrzymywali odblaskową naklejkę na plecak. Pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka udała się na medal i mamy nadzieję, że następne będą równie wesołe.

            Dzieci z Zerówki poznały w tym dniu kształty i znaczenie niektórych znaków drogowych, które również świeciły w ciemnościach. Było to dla nich niezwykłe oraz niezapomniane przeżycie.

             

          • Wycieczka dzieci z Punktu oraz Oddziału Przedszkolnego do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

          • Przedszkolaki oraz starszaki na swoją pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym wybrały sie do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a konkretnie do salki edukacyjnej "OGNIK", powstałej  w ramach programu rządowego projektu „Bezpieczny Dom".

            Głównym celem wycieczek było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem . Spotkanie ze strażakami było też okazją do kształtowania u dzieci szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczne ale niezwykle potrzebne dla społeczeństwa zawody.

            Dzieci, podczas szkolenia przeprowadzonego w salce edukacyjnej "OGNIK", dowiedziały się jak, w przypadku zagrożenia, zaalarmować służby. Służyły temu ćwiczenia praktyczne. Zapoznały się z informacjami zawartymi na znakach ewakuacyjnych. Szkolenie obejmowało również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego oraz praktyczną naukę poruszania się w zadymionych pomieszczeniach.

            Uczestnicy przećwiczyli także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

            Największą atrakcją dla dzieci podczas tego szkolenia były zakładane przez nich strażackie stroje, które stanowią wyposażenie „Bezpiecznego Domu" oraz garaż pełen różnych wozów strażackich i innych ciekawych sprzętów, wykorzystywanych przez strażaków podczas ich pracy.

            Na zakończenie tej wycieczki każdy uczestnik otrzymał certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną, podczas próby lania wodą z węża strażackiego.