Dnia 19.10.2023 r. uczniowie z klas 4-8 brali udział w wycieczce do Nowego Wiśnicza oraz Bochni, co stanowiło okazję do integracji dzieci i młodzieży naszej szkoły. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wyjazdu bardzo bogaty program. Wielką atrakcją turystyczną okazał się zamek w Wiśniczu - potężna siedemnastowieczna twierdza, jedna z największych w Rzeczypospolitej -wyjątkowe miejsce, w którym przenika się historia ze współczesnością.
Zwiedzanie imponującej budowli połączone zostało z zajęciami edukacyjnymi z zakresu alchemii.
W scenariuszu warsztatów nie zabrakło przybliżającej uczniom dziedzictwo wiśnickiego zamku interesującej pogadanki historycznej oraz części praktycznej, podczas której uczniowie posługiwali się prostym sprzętem laboratoryjnym, poznawali świat wszystkimi zmysłami, rozwijając w sobie pasję badawczą i rozbudzając wyobraźnię.
Po ekscytujących, ale i wyczerpujących zajęciach uczestnicy szkolnej eskapady udali się na małe co nieco do McDonalda, by nabrać energii przed czekającym ich kolejnym punktem programu, czyli zwiedzaniem zabytkowej Kopalni Soli Bochnia. Podziemna trasa okazała się niezwykłą podróżą przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni - wspaniałe solne komory i urokliwe kaplice z solnymi rzeźbami, tworzące tajemnicze „kryształowe” miasto. Uczniowie mogli poznać też narzędzia i urządzenia górnicze, za pomocą których wydobywano cenny minerał.
Równie niesamowitych wrażeń dostarczyła dzieciom i młodzieży Podziemna Ekspozycja Multimedialna umożliwiająca odbycie swego rodzaju podróży w czasie sięgającej okresu panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z przedstawicielami różnych warstw średniowiecznego społeczeństwa: polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa okazały się niecodzienną lekcją historii.
Wędrówkę przez kopalniane labirynty wzbogacił też udział w programie zatytułowanym „Dar Księżnej Kingi”. Uczniowie poznali dzięki niemu dzieje miasta związanego z postacią ksieni starosądeckiego klasztoru, która obdarowując mieszkańców Bochni drogocennym minerałem, zmieniła losy tej miejscowości oraz całego polskiego królestwa. Wiedzę zdobytą podczas spotkania ze świętą Kingą uczniowie mieli sposobność sprawdzić, rozwiązując krzyżówkę i quiz skojarzeniowy - magia soli. Finałem pobytu w kopalni była godzinna zabawa w podziemnej hali sportowej.
Wyjazd można uznać za bardzo udany – dopisała pogoda i humory, a uczniowie zgodnie przyznali, że na takie lekcje historii mogliby uczęszczać codziennie.