Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz ich rodziców na niezwykły „Wieczór ze Złotymi Szkołami NBP”, który odbędzie się 26 stycznia 2023 r. w godzinach: 18.00-21.00 w budynku naszej szkoły. Gwarantujemy dobrą zabawę. W programie udział w warsztatach DIY, poznawanie Banku Centralnego, warsztaty z robotyki, tańce oraz pyszny poczęstunek to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy. Liczymy na Waszą obecność.
Mamy nowych czytelników
- Dnia 21 grudnia 2022 roku odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści przybyli do biblioteki szkolnej wraz z wychowawczynią panią Dorotą Poręba.
13
Zmiana stawki żywieniowej
- Koszt jednostkowy obiadu ulega zmianie
Laureaci konkursu szkolnego na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy
21 grudnia Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki konkursu na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy. Są one następujące:
Kategoria: klasy I- III
Magdalena Leśniara (klasa I)- I miejsce
Franciszek Legutko (klasa I)- II miejsce
Kategoria: klasy IV- VI
Laura Jurkiewicz (klasa V)- I miejsce
Antoni Pałka (klasa IV)- II miejsce
Aleksandra Mężyk (klasa V)- III miejsce
Kategoria: klasy VII- VIII
Krzysztof Duda (klasa VIII)- I miejsce
Nikodem Mężyk (klasa VII)- II miejsce
3
Wyniki konkursu na najładniejszą bombkę.
21 grudnia świetlica szkolna ogłosiła wyniki szkolnego konkursu na najładniejszą bombkę. Są one następujące:
Kategoria: klasy I- III
Damian Antoniuk (klasa I)- I miejsce
Milena Kogut (klasa III), Magdalena Leśniara (klasa I)- II miejsce ex aequo
Franciszek Legutko (klasa I), Zuzanna Plata (klasa II) - III miejsce ex aequo
Sara Kruczek (klasa III)- wyróżnienie
Kategoria: klasy IV- VI
Emilia Skoczeń (klasa V)- I miejsce
Kacper Borkowski (klasa IV)- II miejsce
Dawid Radziak (klasa VI), Bartłomiej Ruszkowicz (klasa V)- III miejsce ex aequo
Laura Jurkiewicz (klasa V)- wyróżnienie
Kategoria: klasy VII- VIII
Wioletta Antoniuk (klasa VII)- I miejsce
Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.
4
Betlejem jest blisko
22 grudnia 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole wigilię. Nastrój tego niezwykłego dnia udzielał się wszystkim od samego rana. Przyszliśmy do szkoły w eleganckich strojach galowych, aby następnie wziąć udział w klasowych wieczerzach wigilijnych, podczas których wspólnie spożywaliśmy posiłek, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy najserdeczniejsze życzenia oraz śpiewaliśmy kolędy.
W końcu przyszedł czas na uroczysty apel przygotowany „pod okiem” pani Krystyny Górskiej, pana Sławomira Siedlarza oraz pani Angeliki Owsianki. Jasełka, w których wzięło udział wielu uczniów i wychowanków naszej szkoły, zachwyciły publiczność bardzo wysokim poziomem przygotowania, profesjonalizmem występów wokalno- muzyczno- aktorskich oraz głębią treści przekazywanych za pomocą różnych środków wyrazu artystycznego. Wszyscy widzowie byli zachwyceni, urzeczeni oraz zafascynowani tym, co działo się na scenie.
Najważniejszym jednak było przesłanie apelu sformułowane na jego końcu. Dzięki niemu wszyscy uświadomiliśmy sobie, że co roku Betlejem, w którym ponad dwa tysiące lat temu narodził się nam Zbawiciel, Jezus Chrystus, tak naprawdę jest blisko nas. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, po co świętujemy Narodzenie Pańskie i jaki wpływ powinno mieć Ono na każdego z nas.
Nasze szkolne obchody pamiątki Bożego Narodzenia stały się okazją do złożenia życzeń przez panią dyrektor, Jadwigę Łęczycką, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Karolinę Bagnicką oraz rozstrzygnięcia szkolnych konkursów: na najładniejszy stroik i najładniejszą bombkę. Pierwszy z wymienionych konkursów zorganizował Samorząd Uczniowski, zaś drugi- świetlica szkolna. Laureaci zostali nagrodzeni przed apelem bożonarodzeniowym. W dniu obchodów wigilii szkolnej Samorząd Uczniowski przeprowadził także akcję „Załóż skrzydła, zostań aniołem!”.
Społeczność szkolna życzy wszystkim zdrowych, wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Niech Boża Dziecina wszystkim błogosławi!
67
Spotkanie z ekodoradcą
20 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas VII i VIII z panem Przemysławem Lebdą pełniącym funkcję inspektora i ekodoradcy w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kamionka Wielka. Spotkanie zorganizowane w ramach realizacji projektu „Pozwólmy Ziemi Oddychać” dotyczyło zagadnienia czystości powietrza, którym specjalizuje się pan Przemysław. Przeprowadził on lekcje wychowawcze, podczas których uwrażliwił uczniów na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego i jego negatywny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Lekcje miały formę paneli dyskusyjnych z uczniami, które były bardzo ciekawe i pouczające. Uczniowie wiedzą już np. że, PM2.5 i PM10 to aerozole atmosferyczne (tzw. pył atmosferyczny o odpowiadającej masie cząsteczkowej 2.5 i 10 mikrometra), które są odpowiedzialne m.in. za nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, problemy naczyniowe, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
Dziękujemy panu Przemysławowi za przyjęcie zaproszenia i uświadomienie młodzieży tego, czym oddychamy na co dzień i jak ważna jest walka o czyste powietrze.
Wizyta w Hospicjum
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do akcji pieczenia i dekorowania pierników na rzecz chorych przebywających w Hospicjum w Nowym Sączu. Przynieśli w większości samodzielnie upieczone i udekorowane pierniki, a dziewczyny z klasy VIII Julia Bagnicka, Karolina Bagnicka, Karolina Czyżycka, Julia Siedlarz oraz Magdalena Zdziarska chętnie zaangażowały się w pakowanie pierników w małe paczuszki. Grupa „kolędników” miała dzisiaj tj. 19 grudnia pojechać do Hospicjum, aby wspólnie z chorymi i pracownikami placówki kolędować, złożyć życzenia i wręczyć słodkie upominki oraz przygotowane stroiki. Niestety panująca wśród chorych grypa utrudniła nam realizację zamierzonego planu. Jedynie dwuosobowa delegacja, Karolina i Julka Bagnickie, złożyły w imieniu społeczności szkolnej życzenia świąteczne i przekazały upominki. Mamy nadzieję, że w styczniu uda nam się odwiedzić chorych, aby śpiewem i muzyką wnieść radość w ich serca.
Należy wyrazić uznanie naszym uczniom, że wykazali się wrażliwością na potrzeby innych, empatią i pozytywną postawą wobec cierpiących. Swoim zaangażowaniem udowodnili, że nie jest im obojętny los chorych, samotnych, niepełnosprawnych i biednych. Za pomoc i otwarte serca należą się wszystkim serdeczne podziękowania.
Nie używajmy brzydkich słów!
W piątek 16 grudnia obchodziliśmy „Dzień bez wulgaryzmów”. Akcję promującą dbałość o piękno języka polskiego przygotował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy VI.
„Dzień bez wulgaryzmów” rozpoczął się jeszcze przed lekcjami. Każdy, kto przekroczył próg szkoły, otrzymywał cukierek z hasłem nawołującym do nieużywania brzydkich słów. Z okazji obchodów opisywanego dnia została także przygotowana dekoracja okolicznościowa oraz konkurs pod nazwą „Połam sobie język”. Jego uczestnicy mieli za zadanie jak najszybciej przeczytać wiersze będące tzw. „łamańcami językowymi”. Wszyscy jednak wzorowo poradzili sobie z językowym wyzwaniem, choć nie było łatwo.
Opisywana akcja po raz kolejny przypomniała wszystkim, że nie należy używać wulgaryzmów, które „kaleczą” nasz piękny język ojczysty.
1246
Dzień Pluszowego Misia za nami. Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane.
- 25 listopada, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji
biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny pt.:" Mój Przyjaciel Miś", w którym mogli wziąć udział uczniowie klas 1-6.
Dzieci wykazały się dużą kreatywnością - nie tylko malowały, wyklejały, lepiły, ale również szyły pluszaki.
Wszystkim gratulujemy zaangażowania i pomysłowości. Wyróżnione prace zostały nagrodzone dzięki Radzie Rodziców, która zafundowała nagrody.
Dziękujemy!7
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- Październik upłynął nam jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka zorganizowała konkursy:
- na najciekawszą zakładkę do książki, w którym mogli brać udział uczniowie klas 1-8,
- reklama biblioteki pt.: "Z książką Ci do twarzy", skierowany do uczniów klas 4-8.
Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Wyróżnione prace zostały nagrodzone.
4
Charytatywna akcja - Kartki świateczne dla chorych
Kartka bożonarodzeniowa z życzeniami to miła tradycja, dlatego na lekcjach plastyki klasa 5, 6 oraz 7 w ramach projektu edukacyjnego wykonalismy kartki bozonarodzeniowe dla pacjentów oddziału Neurologicznego oraz Zakładu Opiekuńczo-leczniczego w Centrum Rehabilitacji TUKAN w Nowym Sączu. Kartki zostały przekazane za pośrednictwem pani Moniki Ochwat.
Świetlicowy Konkurs Plastyczny na Portret Św. Mikołaja
- Dzieci uczęszczające na świetlicę wykonały piękne portrety Św. Mikołaja. 6 grudnia rozstrzygnięto konkurs i przyznano nagrody dla uczestników,
1 miejsce - Filip Lenarczyk klasa 1
2 miejsce - Stefan Wolak klasa 2
3 miejsce - Magdalena Pałka klasa 1
Wyróżnienia - Jan Skoczeń klasa 1, Eryk Ochwat klasa 3
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, nagrody zostały wręczone na świetlicy.
12 grudnia swój wielki dzień mają … guziki.
Jak wspaniałym, wdzięcznym i niedrogim materiałem do zabawy potrafią być właśnie guziki przekonaliśmy się sami, biorąc udział w dzisiejszej zabawie z wykorzystaniem tego jakże niepozornego przedmiotu. Dzisiejsza akcja była niespodzianką Zadanie uczniów polegało na zebraniu jak największej liczby guzików poukrywanych na korytarzu szkolnym. Następnie dzieciaki mogli je wymienić na fanty lub słodycze przygotowane przez uczniów klasy VIII.
26
Andrzejkowe tańce
24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszyscy jej uczestnicy bardzo dobrze się bawili. Fotorelację z tego wydarzenia przedstawiamy poniżej.
16
Lasy- zielone płuca ziemi
22 listopada uczniowie wzięli udział w ciekawej prelekcji, której temat brzmiał: "Lasy- zielone płuca ziemi". Spotkanie poprowadził specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Nawojowa. Uczniowie klas I- VIII, którzy wzięli udział w prelekcji, mogli dowiedzieć się, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu otaczającego nas świata odgrywają lasy. Zostali ponadto zachęceni do jak najczęstszego odwiedzania lasów, w których można pooddychać swieżym powietrzem, podziwiać piękno przyrody oraz spotkać ciekawe gatunki zwierząt. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji założeń projektu "Pozwólmy Ziemi Oddychać."
2
Lekcja techniki - uczymy się tkać
Jak powstaje tkanina i z czego? Tego dowiedzieli się uczniowie klasy 5 na lekcjach techniki. Na małych krosnach, z włóczki powstały małe dzieła sztuki. Uczniowie cierpliwie przeplatali kolorowe włóczki, tworząc wymyślone wzory.
4
Nasza szkoła „błyszczy przykładem”. Sprawozdanie z akcji „Odblaskowa Szkoła”
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej od lat bierze udział w akcji „Odblaskowa Szkoła”, organizowanej corocznie przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym roku szkolnym odbyła się XII edycja akcji, której założenia realizowane są na zasadzie konkursu. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz władz szkoły w podejmowanie działań związanych z konkursem w bieżącym roku szkolnym było bardzo duże, o czym świadczy wielość różnorakich akcji przeprowadzanych we wrześniu i październiku. Projekt koordynowała Pani Angelika Owsianka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Hasłem tegorocznej edycji opisywanego konkursu, realizowanej w królewskiej szkole, były słowa „Bo lepiej jest błyszczeć”. Główne założenia akcji, które miały na celu promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów, rodziców i członków społeczności lokalnej, znalazły swój wyraz w działaniach i przedsięwzięciach podejmowanych na jej terenie we wrześniu i październiku. Najważniejszy ich cel został osiągnięty w stu procentach- wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki oraz elementy odblaskowe, co bez wątpienia zwiększy poziom ich bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze po zmroku.
Przygoda z „Odblaskową Szkołą” w szkole w Królowej Górnej rozpoczęła się od przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze oraz koniecznością noszenia odblasków. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci i młodzież zostali uświadomieni, jak ważne jest to, aby na drodze być widocznym dla kierowców pojazdów. Aby zwiększyć tę widoczność, uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w kamizelki i inne elementy odblaskowe.
Problem odblasków i bezpieczeństwa na drodze stanowił także myśl przewodnią gazetek ściennych widniejących na korytarzach szkoły oraz w salach lekcyjnych, a także prac plastycznych i plakatów eksponowanych w najbardziej widocznych jej miejscach.
Powodzenie działań podejmowanych w szkole w związku z udziałem w „Odblaskowej Szkole” nie byłoby możliwe, gdyby koordynatorka konkursu oraz osoby zaangażowane w realizację jego założeń nie podjęli owocnej współpracy z sądecką firmą „Wektor”, która wypożyczyła szkole sygnalizator świetlny, z powodzeniem wykorzystany podczas zajęć praktycznych w punkcie i oddziale przedszkolnym oraz w klasie IV, której uczniowie przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową. Firma „Wektor” ponadto podarowała szkole materiały odblaskowe, z których uczniowie (w ramach zajęć świetlicowych) wykonali breloki do kluczy o różnych kształtach.
Ciekawym rozwiązaniem okazało się przeprowadzenie w grupie przedszkolnej zajęć doświadczalnych z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych oraz lampy UV. Zajęcia dotyczyły oczywiście odblasków i konieczności ich noszenia po zmroku, co jest niezmiernie ważne.
Uczniowie klas IV- VIII mieli możliwość włączenia się w realizację założeń programu „Odblaskowa Szkoła” poprzez udział, w ogłoszonym w szkole, konkursie na tekst i melodię piosenki promującej noszenie odblasków, wiersz o tej samej tematyce, a także filmik lub animację promującą bezpieczeństwo na drodze. Uczestnicy konkursu otrzymali specjalne wyróżnienie, dyplom za udział, nagrody rzeczowe oraz odblaskowe kamizelki.
Uczniowie klas I- III natomiast na lekcjach plastyki wykonali laurki dla kierowców, które wykorzystali podczas akcji przeprowadzonej pod hasłem: „Drogi Kierowco! To jest akcja taka- za trzeźwość- dostajesz piątaka”. Akcję sprawdzania trzeźwości kierujących pojazdami uczniowie przeprowadzili wraz z panami policjantami. Nie była to jednak jedyna forma współpracy uczniów z funkcjonariuszami policji, ponieważ koordynatorzy konkursu „Odblaskowa Szkoła” zaaranżowali spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W spotkaniu tym wzięli udział wszyscy uczniowie, zaś dzięki przeprowadzonej podczas jego trwania prelekcji dzieci i młodzież jeszcze więcej dowiedzieli się o bezpiecznym zachowaniu się na drodze, zarówno w dzień jak i w nocy. Uczniowie klas starszych ponadto zostali zaznajomieni z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci oraz ewentualnymi konsekwencjami prawnymi niewłaściwych zachowań w wirtualnej przestrzeni. Podczas spotkania policjanci nie tylko edukowali dzieci i młodzież, ale także rozdawali elementy odblaskowe: kamizelki, bransolety, zawieszki i naklejki na plecaki.
Aktywny udział w akcji „Odblaskowa Szkoła” królewscy uczniowie potwierdzili licznym udziałem w konkursie pod nazwą: „O bezpieczeństwo dbamy- odblaski mamy”. Uczestnicy konkursu (uczniowie klas 0- VIII) mieli za zadanie zaprojektować odblask, który sami chcieliby nosić. Niektórzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą w tym zakresie.
Ciekawym i oryginalnym sposobem na promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym było zorganizowanie w szkole „Odblaskowej dyskoteki”. Zabawa zorganizowana pod hasłem „Bo lepiej jest błyszczeć” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, zwłaszcza tych starszych, którzy na tę okoliczność na lekcjach plastyki przygotowali specjalne t- shirty z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych. Podczas dyskoteki odbył się quiz sprawdzający znajomość tematyki bezpieczeństwa wśród młodzieży.
Odblaskowa dyskoteka była bardzo oryginalnym pomysłem. Miło było popatrzeć, jak uczniowie w odblaskowych strojach wirowali na parkiecie. Wszyscy miłośnicy dobrej zabawy otrzymali „świecące” bransolety.
„Odblaskowa szkoła” była obecna nie tylko na zajęciach dodatkowych i w konkursach organizowanych w szkole w Królowej Górnej. Tematyka z nią związana „trafiła” także na zajęcia lekcyjne. Dowodem tego może być „odblaskowa matematyka” w klasie IV, podczas której uczniowie projektowali swoje odblaski, wykorzystując znane figury geometryczne oraz materiały odblaskowe podarowane przez firmę „Wektor” czy też odblaskowe zajęcia z robotyki, podczas których uczniowie klasy V mogli się przekonać, jak mało widoczne są ubrania w ciemności. Aby to zobaczyć na własne oczy, piątoklasiści wykorzystali roboty, które pokazywały, jak mocno światło odbija się od różnych tkanin, a jaki efekt możemy osiągnąć w tym zakresie, kiedy w grę wchodzi odbicie światła od materiału odblaskowego. Na tym właśnie polega fenomen odblasków. Opisywane zajęcia poprowadził Pan Michał Koziak z Centrum Kreatywnej Edukacji „Bystrzaki”.
Uwieńczeniem realizacji zadań podejmowanych przez szkołę w Królowej Górnej w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” była akcja pod nazwą „Swych najbliższych kochamy, więc odblaski im damy”. Przedsięwzięcie to skierowane było do osób starszych, którym rozdawano elementy odblaskowe.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej po raz kolejny zaangażowała się w realizację zadań przewidzianych w ramach programu- konkursu pod nazwą „Odblaskowa Szkoła”. Specyfika tego konkursu polega na tym, że jego organizatorzy wytyczają jedynie kierunki działań mających na celu promocję właściwych zachowań na drodze. Szczegóły tych działań ustalają sami uczestnicy- uczniowie i nauczyciele danej szkoły. To od nich zależy, jak daleko idące będzie to zaangażowanie. Gdyby ktoś chciał ocenić jego poziom, biorąc pod uwagę działania podejmowane w szkole w Królowej Górnej, musiałby użyć najwyższej skali.
Wysoki poziom działań podejmowanych w ramach realizacji założeń konkursu „Odblaskowa Szkoła” to zasługa wielu osób, przede wszystkim pani Koordynator, ale także uczniów oraz nauczycieli, którzy nie szczędzili czasu ani wysiłku, aby przebieg akcji w szkole nie tylko był sprawny, ale także atrakcyjny. Wszystkim należą się wielkie słowa wdzięczności. Szczególne jednak podziękowania koordynatorka konkursu kieruje pod adresem pań nauczycielek: Pani Anny Skwarek- Nowak- za przygotowanie laurek, które dzieci rozdawały trzeźwym kierowcom, Pani Agnieszki Kumorek- za przeprowadzenie konkursu na projekt odblasku, Pani Beaty Nowak, która zorganizowała spotkanie z policjantami oraz Pani Beaty Koziak, która nawiązała kontakt z firmą „Wektor” i wypożyczyła od niej sygnalizator świetlny oraz materiały odblaskowe.
Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej. To dzięki staraniom jej członków szkoła mogła pozyskać odblaski oraz zakupić nagrody dla uczestników konkursów zorganizowanych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.
Znajdź się wśród życzliwych!
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Życzliwości w naszej szkole były słowa: "Znajdź się wśród życzliwych!." Przed rozpoczęciem lekcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz dziewczyny z klasy ósmej rozdawali wchodzącym do szkoły uśmiechnięte buźki. To, że obchodziliśmy ten niezwykły dzień, widać było niemal w każdej części szkoły: na dekoracjach oraz drzwiach wejściowych do klas. W oczy rzucały sie hasła zachęcające do życzliwości, uśmiechu oraz pomocy innym.
314