Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej od lat bierze udział w akcji „Odblaskowa Szkoła”, organizowanej corocznie przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym roku szkolnym odbyła się XII edycja akcji, której założenia realizowane są na zasadzie konkursu. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz władz szkoły w podejmowanie działań związanych z konkursem w bieżącym roku szkolnym było bardzo duże, o czym świadczy wielość różnorakich akcji przeprowadzanych we wrześniu i październiku. Projekt koordynowała Pani Angelika Owsianka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Hasłem tegorocznej edycji opisywanego konkursu, realizowanej w królewskiej szkole, były słowa „Bo lepiej jest błyszczeć”. Główne założenia akcji, które miały na celu promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów, rodziców i członków społeczności lokalnej, znalazły swój wyraz w działaniach i przedsięwzięciach podejmowanych na jej terenie we wrześniu i październiku. Najważniejszy ich cel został osiągnięty w stu procentach- wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki oraz elementy odblaskowe, co bez wątpienia zwiększy poziom ich bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze po zmroku.
Przygoda z „Odblaskową Szkołą” w szkole w Królowej Górnej rozpoczęła się od przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze oraz koniecznością noszenia odblasków. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci i młodzież zostali uświadomieni, jak ważne jest to, aby na drodze być widocznym dla kierowców pojazdów. Aby zwiększyć tę widoczność, uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w kamizelki i inne elementy odblaskowe.
Problem odblasków i bezpieczeństwa na drodze stanowił także myśl przewodnią gazetek ściennych widniejących na korytarzach szkoły oraz w salach lekcyjnych, a także prac plastycznych i plakatów eksponowanych w najbardziej widocznych jej miejscach.
Powodzenie działań podejmowanych w szkole w związku z udziałem w „Odblaskowej Szkole” nie byłoby możliwe, gdyby koordynatorka konkursu oraz osoby zaangażowane w realizację jego założeń nie podjęli owocnej współpracy z sądecką firmą „Wektor”, która wypożyczyła szkole sygnalizator świetlny, z powodzeniem wykorzystany podczas zajęć praktycznych w punkcie i oddziale przedszkolnym oraz w klasie IV, której uczniowie przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową. Firma „Wektor” ponadto podarowała szkole materiały odblaskowe, z których uczniowie (w ramach zajęć świetlicowych) wykonali breloki do kluczy o różnych kształtach.
Ciekawym rozwiązaniem okazało się przeprowadzenie w grupie przedszkolnej zajęć doświadczalnych z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych oraz lampy UV. Zajęcia dotyczyły oczywiście odblasków i konieczności ich noszenia po zmroku, co jest niezmiernie ważne.
Uczniowie klas IV- VIII mieli możliwość włączenia się w realizację założeń programu „Odblaskowa Szkoła” poprzez udział, w ogłoszonym w szkole, konkursie na tekst i melodię piosenki promującej noszenie odblasków, wiersz o tej samej tematyce, a także filmik lub animację promującą bezpieczeństwo na drodze. Uczestnicy konkursu otrzymali specjalne wyróżnienie, dyplom za udział, nagrody rzeczowe oraz odblaskowe kamizelki.
Uczniowie klas I- III natomiast na lekcjach plastyki wykonali laurki dla kierowców, które wykorzystali podczas akcji przeprowadzonej pod hasłem: „Drogi Kierowco! To jest akcja taka- za trzeźwość- dostajesz piątaka”. Akcję sprawdzania trzeźwości kierujących pojazdami uczniowie przeprowadzili wraz z panami policjantami. Nie była to jednak jedyna forma współpracy uczniów z funkcjonariuszami policji, ponieważ koordynatorzy konkursu „Odblaskowa Szkoła” zaaranżowali spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W spotkaniu tym wzięli udział wszyscy uczniowie, zaś dzięki przeprowadzonej podczas jego trwania prelekcji dzieci i młodzież jeszcze więcej dowiedzieli się o bezpiecznym zachowaniu się na drodze, zarówno w dzień jak i w nocy. Uczniowie klas starszych ponadto zostali zaznajomieni z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci oraz ewentualnymi konsekwencjami prawnymi niewłaściwych zachowań w wirtualnej przestrzeni. Podczas spotkania policjanci nie tylko edukowali dzieci i młodzież, ale także rozdawali elementy odblaskowe: kamizelki, bransolety, zawieszki i naklejki na plecaki.
Aktywny udział w akcji „Odblaskowa Szkoła” królewscy uczniowie potwierdzili licznym udziałem w konkursie pod nazwą: „O bezpieczeństwo dbamy- odblaski mamy”. Uczestnicy konkursu (uczniowie klas 0- VIII) mieli za zadanie zaprojektować odblask, który sami chcieliby nosić. Niektórzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą w tym zakresie.
Ciekawym i oryginalnym sposobem na promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym było zorganizowanie w szkole „Odblaskowej dyskoteki”. Zabawa zorganizowana pod hasłem „Bo lepiej jest błyszczeć” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, zwłaszcza tych starszych, którzy na tę okoliczność na lekcjach plastyki przygotowali specjalne t- shirty z wykorzystaniem farb fluorescencyjnych i luminescencyjnych. Podczas dyskoteki odbył się quiz sprawdzający znajomość tematyki bezpieczeństwa wśród młodzieży.
Odblaskowa dyskoteka była bardzo oryginalnym pomysłem. Miło było popatrzeć, jak uczniowie w odblaskowych strojach wirowali na parkiecie. Wszyscy miłośnicy dobrej zabawy otrzymali „świecące” bransolety.
„Odblaskowa szkoła” była obecna nie tylko na zajęciach dodatkowych i w konkursach organizowanych w szkole w Królowej Górnej. Tematyka z nią związana „trafiła” także na zajęcia lekcyjne. Dowodem tego może być „odblaskowa matematyka” w klasie IV, podczas której uczniowie projektowali swoje odblaski, wykorzystując znane figury geometryczne oraz materiały odblaskowe podarowane przez firmę „Wektor” czy też odblaskowe zajęcia z robotyki, podczas których uczniowie klasy V mogli się przekonać, jak mało widoczne są ubrania w ciemności. Aby to zobaczyć na własne oczy, piątoklasiści wykorzystali roboty, które pokazywały, jak mocno światło odbija się od różnych tkanin, a jaki efekt możemy osiągnąć w tym zakresie, kiedy w grę wchodzi odbicie światła od materiału odblaskowego. Na tym właśnie polega fenomen odblasków. Opisywane zajęcia poprowadził Pan Michał Koziak z Centrum Kreatywnej Edukacji „Bystrzaki”.
Uwieńczeniem realizacji zadań podejmowanych przez szkołę w Królowej Górnej w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” była akcja pod nazwą „Swych najbliższych kochamy, więc odblaski im damy”. Przedsięwzięcie to skierowane było do osób starszych, którym rozdawano elementy odblaskowe.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej po raz kolejny zaangażowała się w realizację zadań przewidzianych w ramach programu- konkursu pod nazwą „Odblaskowa Szkoła”. Specyfika tego konkursu polega na tym, że jego organizatorzy wytyczają jedynie kierunki działań mających na celu promocję właściwych zachowań na drodze. Szczegóły tych działań ustalają sami uczestnicy- uczniowie i nauczyciele danej szkoły. To od nich zależy, jak daleko idące będzie to zaangażowanie. Gdyby ktoś chciał ocenić jego poziom, biorąc pod uwagę działania podejmowane w szkole w Królowej Górnej, musiałby użyć najwyższej skali.
Wysoki poziom działań podejmowanych w ramach realizacji założeń konkursu „Odblaskowa Szkoła” to zasługa wielu osób, przede wszystkim pani Koordynator, ale także uczniów oraz nauczycieli, którzy nie szczędzili czasu ani wysiłku, aby przebieg akcji w szkole nie tylko był sprawny, ale także atrakcyjny. Wszystkim należą się wielkie słowa wdzięczności. Szczególne jednak podziękowania koordynatorka konkursu kieruje pod adresem pań nauczycielek: Pani Anny Skwarek- Nowak- za przygotowanie laurek, które dzieci rozdawały trzeźwym kierowcom, Pani Agnieszki Kumorek- za przeprowadzenie konkursu na projekt odblasku, Pani Beaty Nowak, która zorganizowała spotkanie z policjantami oraz Pani Beaty Koziak, która nawiązała kontakt z firmą „Wektor” i wypożyczyła od niej sygnalizator świetlny oraz materiały odblaskowe.
Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej. To dzięki staraniom jej członków szkoła mogła pozyskać odblaski oraz zakupić nagrody dla uczestników konkursów zorganizowanych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.