28 września strażacy z Ochotniczej Jednostki Straży Pożarnej w Królowej Górnej przyjechali do dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali wychowanków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Przedszkolaki przymierzały hełm strażacki, ale największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy: gaśnice, węże oraz sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Pod czujnym okiem strażaków, dzieci mogły samodzielnie wejsć do wozu strażackiego i obejrzeć jego wnętrze. Dla wszystkich była to naprawdę wspaniała przygoda, podczas której wiele się nauczyliśmy.
998 taki numer znam ! - Spotkanie dzieci z OSP Królowa Górna
- 53
Halo, Panie Policjancie, zapytać się chcemy ...
Dnia 25 września dzieci z Zerówki miały okazję spotkać się z policjantami. Podczas spotkania starszaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń . Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Zostały również przedstawione i przećwiczone zasady właściwego zachowania się podczas przechodzenia przez ulicę. Pani Policjantka wyjaśniała reguły właściwego zachowania w pobliżu jezdni. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród małych słuchaczy cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Dzieci dowiedziały się także, jakie numery alarmowe powinien znać każdy, aby wezwać pomoc w razie potrzeby.
Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, czekała na nas niespodzianka. Nasi goście pozwolili dzieciom obejrzeć policyjny radiowóz z bliska, a nawet włączyć " syrenę" policyjną. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie oraz przekazane treści, które na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci.
15
Dzień Przedszkolaka oraz Pasowanie na Starszaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się,od najmłodszego, aż po starszaka,wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka".
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20.09. w czwartek kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Świeto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
W tym szczególnym dniu dzieci z Zerówki zostały Pasowane przez naszą Panią Dyrektor na Starszaków, złożyły też uroczyste ślubowanie przed młodszymi przedszkolakami. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały dyplomy oraz rożki pełne słodkości. A na koniec delektowały się pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez Kochanych Rodziców. Za co serdecznie DZIĘKUJEMY !
Szkoda, że codziennie nie możemy świętować Dnia Przedszkolaka, lecz mamy nadzieję, że ten dzień, pełen atrakcji i wrażeń, zostanie zapamiętany na długo!
57
Święto Kreatywności czyli Dzień Kropki w Zerówce
15 września dzieci z Oddziału Przedszkolnego obchodziły Dzień Kropki. W tym dniu przyszły do szkoły ubrane w kolorowe ubrania w kropeczki. Poznały też historię Vashti ( dziewczynki, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że nie potrafi stworzyć nic interesuującego, podczas gdy jej rówieśnicy tworą piękne i kreatynwe prace plastyczne). "Postaw tutaj kropkę, a zobaczymy co sie stanie", pod takim hasłem dzieci z Zerówki świętowały ten dzień. Z tą jedną kropką...malutką kropeczką, wszystko może się zmienić. Wystarczy tylko w siebie uwierzyć! Dzieci dowiedziały się , że każdy ma swój ukryty talent, a kropka jest symbolem kreatywności i inspiracji. W tym dniu dzieci chętnie opowiadały o swoich zainteresowaniach , mocnych stronach i talentach. Niech Międzynarodwy Dzień Kropki będzie zawsze dniem radości i uśmiechu na twarzach dzieci. A u nas właśnie tak było ! :)
42
Jesienne prace plastyczne
- Kolory jesieni na drzewach to wdzięczny temat na pracę plastyczne. Powstały więc piękne drzewa z użyciem plasteliny i bibuły. Prace wykonały: Amelia, Milena, Faustyna, Magdalena, Zuzanna z klas od 1 do 4.
Rozpoczynamy przygodę w programie edukacyjnym "Być jak Ignacy"
W dniu dzisiejszym uczniowie kl.6 w ramach zajęć kreatywnych rozpoczęli pracę nad projektem " Być jak Ignacy". Uczniowie na własne oczy mogli się przekonać jaką moc ma ciepłe powietrze. W kolejnych dniach podobne doświadczenia przeprowadzą uczniowie klasy 4 i 5.
Żałujemy tylko jednego...Zajęcia tak szybko minęły, że musimy czekać cały tydzień, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami tego projektu.
Lekcja demokracji, czyli uczniowie rządzą!
Wybory parlamentarne tuż-tuż, zatem optymalny czas także na wybory do samorządów uczniowskich w szkołach. W naszej głosowanie przeprowadzono 22.09.2023.
Spośród dziesięciu kandydatów z klas IV – VIII do Prezydium Samorządu Uczniowskiego
Szkoły Podstawowej. im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej wybrani zostali: Nikodem Mężyk z kl. VIII - przewodniczący, Julia Zaczyk z kl. VII - zastępca, Anna Michalik z kl. VI – sekretarz.
Wierzymy, że wyłonieni przedstawiciele będą godnie reprezentować społeczność uczniowską
i prężnie działać dla jej dobra. Życzymy im zapału oraz wielu ciekawych pomysłów!
Mamy również nadzieję, że ta mała lekcja demokracji sprawi, że nasi uczniowie w przyszłości staną się świadomymi uczestnikami życia publicznego, którzy udział w wyborach traktują jako swój patriotyczny obowiązek.
uczniowie i uczennice będą bardziej świadomie uczestniczyć w życiu publicznym, a w przyszłości również chętniej głosować w wyborach.
Odwiedziny funkcjonariuszy policji w naszej szkole.
- 25 września 2023 r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy policji z Posterunku Policji w Nawojowej, którzy w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzili prelekcję dla uczniów klas I – III. Przybliżyli oni uczniom charakter pracy stróżów prawa, a przede wszystkim pokazali najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Zaapelowali również, by nie zapominali o odblaskach, zwłaszcza jesienną i zimową porą.
"Sport Przeciw Przemocy"
Dnia 29.09.2023r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju "Streetball" w Zespole Szkół Samochodowych w Nowym Sączu w ramach akcji "Sport Przeciw Przemocy".
Nasza drużyna zajęcła 2 miejsce- gratulujemy.
P.S. Chłopcy zrobili sobie również fotkę z mistrzem boksu, Panem Wachem Mariuszem, który gościł na turnieju.
2
Bezpieczni na drodze i w cyberprzestrzeni
W dniu 25.09.2023 r. gościliśmy w naszej szkole aspirantów sztabowych Posterunku Policji w Nawojowej: Monikę Obrzut i Roberta Wilińskiego, którzy w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzili prelekcję dla uczniów klas I – III oraz oddziałów przedszkolnychna temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wzięte z codziennych policyjnych doświadczeń opowieści w sugestywny sposób przybliżyły maluchom charakter pracy stróżów prawa, a przede wszystkim pokazały najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Funkcjonariusze zaapelowalido najmłodszych uczestników ruchu drogowego, by nie zapominali o odblaskach, zwłaszcza jesienną i zimową porą.
Ponadto dla uczniów klas IV – VIII posterunkowi przygotowali prelekcję edukacyjno-informacyjną na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Celem spotkania było kształtowanie świadomej postawy dzieci i młodzieży jako użytkowników Internetu – zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia czyhające na nich w sieci oraz konieczność stosowania tzw. „dobrych praktyk” zapewniających bezpieczeństwo online, np. unikanie zawierania znajomości drogą internetową czy ochronę danych osobowych w cyberprzestrzeni. Uczniowie zostali też pouczeni o konsekwencjach prawnych grożących osobom stosującym „niedozwolone praktyki” za pomocą nowoczesnych technologii.
Zarówno prelekcja dla młodszych, jak i dla starszych uczniów cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ich aktywny udział w spotkaniu i liczne pytania zadawane gościom. Z pewnością stanowi również cenne wsparcie dla działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły.
Wrześniowe rocznice
Były dni - rozpalone szczęściem niezmierzonym,
były dni - zachlapane błotem lilie białe,
były dni - jak perłami usiane korony,
były dni ciche, smutne, nijakie, nieśmiałe.Słowa z wiersza Do Matki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego stanowiły myśl przewodnią obchodów pamiętnych wydarzeń XX i XXI wieku. Przygotowany przez uczniów klas 6, 7 i 8, pod przewodnictwem pani Marzeny Ząber, apel z okazji 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę przypomniał odbiorcom nie tylko tragiczną kartę ojczystej historii, której symbolami stały się daty 1września 1939 r. i 17 września 1939 r., ale też wydarzenia z 11 września 2001 r., czyli zamach terrorystyczny na World Trade Center w Stanach Zjednoczonych. Obraz tamtego dnia uświadomił nam okrutną prawdę, że wojny to nie tylko historia, ale także teraźniejszość, w której żyją, cierpią i giną ludzi
Na świecie cały czas trwają konflikty i nie wszystkim dane jest spokojnie, zwyczajnie iść do szkoły czy pracy jak nam – podkreśliła pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, odnosząc się do aktualnej sytuacji w Ukrainie i dziękując autorom przedstawienia za uczczenie wrześniowych rocznic oraz Światowego Dnia Sybiraka obchodzonego właśnie 17 września.
7
Zebranie z rodzicami
Żegnajcie wakacje – witaj szkoło!
W tym roku, wyjątkowo, mieliśmy dłuższe wakacje i dopiero 4 września wróciliśmy po letniej przerwie do szkoły. Tradycyjnie czas nauki rozpoczęliśmy od udziału we Mszy św., aby, jak podkreślił w homilii ks. proboszcz, Krzysztof Pasyk, „naładować baterie” Bożą mocą i z niej czerpać siły do zmieniania tego, co zmienić możemy oraz pomnażać dane nam od Boga talenty.
Następnie udaliśmy się do szkoły. Zebrani w odremontowanej sali gimnastycznej, po odśpiewaniu hymnu państwowego, zostaliśmy ciepło powitani przez panią Dyrektor, Jadwigę Łęczycką, która stwierdziła, że kolejny etap edukacyjnej podróży daje każdemu nowe możliwości rozwoju osobistego, zdobywania wiedzy i osiągania sukcesów. Zaznaczyła przy tym, że warunkiem powodzenia w osiąganiu celów edukacyjnych jest współpraca wszystkich osób tworzących szkolną wspólnotę oraz wspieranie się w trudnych chwilach.
Po uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024 uczniowie spotkali się z wychowawcami klas w swoich salach, by omówić kwestie związane z organizacją nauczania i sprawnie rozpocząć od jutra normalny tryb lekcyjny.
3
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września 2023 uroczystą Mszą św. o godzinie 9:00 rozpoczniemy nowy rok szkolny i katechetyczny. Po Mszy św. uczniowie pod opieką wychowawców udadzą się do szkoły na pierwsze spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Informujemy również, że odział i punkt przedszkolny rusza 1 września 2023 r.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2023/2024
Dla zwierząt!
W ubiegłych latach szkolnych członkowie działającego w naszej szkole Szkolnego Koła Wolontariatu zebrali kwotę 610 złotych, którą postanowili podarować Gminnemu Schronisku dla Psów w Wielogłowach. Pieniądze 27 czerwca przekazał opiekun koła, pan Tomasz Skraba. Podarowane środki finansowe zostaną wykorzystane na zakup karmy dla psów. Kierownictwo oraz pracownicy schroniska dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Możemy o tym przeczytać na Facebook’u pod adresem:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=565025455838152&set=a.474628974877801&locale=pl_PL
Rok szkolny to już historia
23 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego i katechetycznego. Po zakończeniu Mszy świętej w kościele parafialnym udali się do szkoły, gdzie podczas apelu pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka oraz wychowawcy klas wręczyli najlepszym nagrody i dyplomy za wysokie wyniki w nauce, wzorowe oraz bardzo dobre zachowanie, pracę na rzecz szkoły i klasy, udział w konkurach, zawodach sportowych oraz stuprocentową frekwencję i wzorowe czytelnictwo. Następnie miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru szkoły uczniom klasy VII.
Podczas uroczystości pani Dyrektor oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pożegnali nauczycieli, którzy kończą pracę w naszej szkole: panią Dorotę Porębę, panią Krystynę Ogorzałek oraz pana Tomasza Skrabę. W ramach podziękowań odchodzącym pedagogom wręczono kwiaty.
Po zakończeniu uroczystego apelu uczniowie udali się do klas, gdzie podczas ostatniej w tym roku lekcji wychowawczej odebrali upragnione świadectwa. Przed nimi wakacje, więc życzymy im udanego, pełnego przygód i niezapomnianych wrażeń letniego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.
124
Ósmoklasiści absolwentami
22 czerwca odbyło się pożegnanie uczniów klasy VIII. Z tej okazji przygotowali oni apel, podczas którego podziękowali wszystkim pracownikom szkoły oraz rodzicom za 8 lat edukacji i wychowania w naszej szkole. Podczas występu pojawił się także wątek komiczny, dzięki któremu wszyscy mogli wspomnieć śmieszne chwile, jakie stały się udziałem uczniów i nauczycieli w ostatnich latach szkolnych.
Po zakończonym apelu do zebranych przemówiła pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka, która pogratulowała ósmoklasistom ukończenia szkoły, życząc sukcesów w dalszej edukacji. Słowo do swoich wychowanków oraz ich rodziców skierował także pan Tomasz Skraba, który prowadził klasę w ciągu ostatnich 5 lat.
Po przemówieniach na scenę wyszli uczniowie klasy VII, którzy pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki piosenką oraz wręczyli im upominki. Przeczytali także- przygotowane przez siebie- wierszyki o każdym ósmoklasiście.
W ramach podziękowania uczniowie klasy VIII wręczyli nauczycielom ich uczącym ręcznie wykonane medale ze specjalnymi dedykacjami, zaś wszystkim pracownikom szkoły- kwiaty, po czym pani Dyrektor w raz z panem Skrabą nagrodzili uczniów książkami, dyplomami oraz certyfikatami, za najlepsze wyniki w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, udział w konkursach i projektach oraz pracę na rzecz klasy, szkoły i środowiska lokalnego, a także działalność charytatywną. Dyplomy za osiągnięcia sportowe wręczył ósmoklasistom pan Sławomir Konopacki. W końcu przyszedł czas na zabawę, która trwała do godziny 19.00.
Świadectwa ukończenia szkoły absolwenci odebrali podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 23 czerwca. Życzymy im powodzenia i sukcesów
na dalszych drogach edukacji.119
Podziwialiśmy Budapeszt i Eger
W dniach: 14- 16 czerwca bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w trzydniowej wycieczce, której głównym celem było zwiedzanie stolicy Węgier- Budapesztu.
Podróż rozpoczęła się o 5.00, zaś do pierwszego jej celu- jaskini Aggtelek- wycieczkowicze dotarli ok. 10.30. Po godzinnym pobycie w jaskini wyruszyli w kierunku Budapesztu, do którego dotarli ok. 15.30 i od razu rozpoczęli zwiedzanie miasta. Podczas dwuipółgodzinnego spaceru uczestnicy wycieczki mogli podziwiać panoramę stolicy Węgier ze wzgórza Gellerta, Cytadelę, Pomnik Wolności oraz Halę Targową.
Po zakończonym pierwszym dniu zwiedzania uczniowie i opiekunowie udali się na obiadokolację oraz zostali zakwaterowani w hotelu „Gloria”, który jednak wieczorem opuścili, aby wziąć udział w niezapomnianym nocnym rejsie statkiem po Dunaju.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od pobytu w Tropikarium- Oceanarium. Potem wycieczkowicze zwiedzili kolejno: Wzgórze Zamkowe, Pałac Budański, Plac Paradny, Plac Świętej Trójcy, Kościół Świętego Macieja, Baszty Rybackie, Plac Bohaterów z zespołem architektonicznym Vajdahunyadiego oraz Bazylikę Świętego Stefana. W Budapeszcie wycieczkowicze byli także na diabelskim młynie, gdzie mogli podziwiać panoramę tego pięknego miasta.
W końcu przyszedł czas na ostatni dzień wycieczki. Tym razem jej celem była miejscowość Eger. Uczestnicy zwiedzili tu Muzeum Marcepanu, Plac Dobo, Zamek Egrii Var z XIII w., eklektyczny Ratusz Miejski- z zewnątrz, barokowy Kościół Minarytów oraz neoklasycystyczną Bazylikę.
Warto zwrócić uwagę na to, że podczas wycieczki były prowadzone działania profilaktyczne pod nazwą: „Stop fonoholizmowi”. Głównym celem warsztatów było uświadomienie uczniom skali zagrożeń, jakie płyną z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego, co w rezultacie prowadzi do uzależnienia od niego czyli fonoholizmu. Podczas zajęć uczniowie oglądali dwa filmy, których treść tematycznie była związana z omawianym problemem. Następnie odbyła się krótka pogadanka na ich temat. W kolejnym dniu uczniowie musieli wykonać plakaty związane z filmami i je omówić. Najlepsze prace zostały nagrodzone.
Ciekawe wyzwanie podjęła grupa osób wraz z opiekunem, panią Beatą Koziak. Wszyscy o 5 rano udali się do wypożyczalni rowerów i "kręcili" kilometry dla Gminy Kamionka Wielka.
Opisane działania profilaktyczne mogły się odbyć dzięki wsparciu Wójta Gminy Kamionka Wielka- Pana Andrzeja Stanka, za co organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowanie.
Uczestnicy wyjazdu do Budapesztu i Egeru wrócili do Królowej Górnej bardzo zadowoleni. Z pewnością długo będą pamiętać o tym, co podczas trzech dni udało im się zobaczyć w stolicy Węgier. Wrażenia, jakich doznali, także będą niezapomniane.
76