W dniach 25- 26 listopada 2021 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce
do Krosna i okolic. Wycieczka została zorganizowana w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę!”.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy niedawno powstałe Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej- nowoczesną placówkę, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji. Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć, jaką kieruje, to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń (my mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach malowania drewnianych ptaszków). To także spotkania z żywą kulturą – z mistrzami śpiewu i rzemiosła, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których można dowiedzieć się
o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców tych okolic. Zwiedzając Etnocentrum, mogliśmy skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Wędrując po budynku, napotkaliśmy wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosły nas w podróż do dawnego świata!
We wnętrzach podziemia słuchaliśmy oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego ogladaliśmy stare zdjęcia, odnajdując ślady historii regionu. W sali legend siedzieliśmy wygodnie w drabiniastym wozie i poznaliśmy jedną
z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier poznaliśmy proces powstawania chleba, korzystając z nowoczesnej gry w technologii kinect, a dzieci, które cenią też tradycyjną interakcję – zagrały w kości lub w ciekawą planszówkę! Wirtualna przymierzalnia ludowych strojów pozwoliła nam przejrzeć się w lustrze w pięknym, tradycyjnym stroju Łemkini, Pogórzanki czy Krakowiaka. Wszystko to po to, aby poznać, że kultura i tradycja to bogaty zbiór wiedzy, dorobku materialnego oraz wierzeń, które do dziś stanowią o wspólnym dziedzictwie.
Potem udaliśmy się na smaczny obiad, a po nim do miejscowości Bóbrka, gdzie znajduje się najstarsza na świecie Kopalnia Ropy Naftowej. Jej współzałożycielem był Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta oraz wynalazca lampy naftowej, co aż do zastosowania w tym celu gazu, a następnie elektryczności, zmieniło sposób oświetlania mieszkań, fabryk i ulic. Wspólnie z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim. Przy czym wydobywanie oleju skalnego, jak początkowo nazywano ropę naftową, trwa tu nadal. W 1961 r. na terenie kopalni założono skansen – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do hotelu, gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację oraz bawiliśmy się na pidżama- party!
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, którego misją jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury po wybitnej poetce i pisarce, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie literatury polskiej, sztuki, historii oraz upowszechnianie wiedzy o Marii Konopnickiej wartościach literatury, nauki i kultury. Muzeum posiada bogatą kolekcję osobistych pamiątek po Marii Konopnickiej, oryginalne wyposażenie domu, obrazy i rzeźby oraz twórczość pisarki.
Następnym punktem w tym dniu była Fabryka Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie. Uczniowie byli zachwyceni tym miejscem. Uczestniczyli w warsztatach robienia autorskiej czekolady! Później poznawali historię czekolady oraz tajniki jej produkcji. Oczywiście wszyscy skusili się na zakup jakiejś wyjątkowej czekoladowej pyszności!
Ostatnim miejscem zwiedzania była krośnieńska Huta Szkła. Krośnieńskie szkło znane jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niezwykłe kształty, wytrzymałość i jakość sprawiają, że szkło krośnieńskie nie ma sobie równych. Od lat najsłynniejszym towarem eksportowym Krosna i symbolem jest właśnie szkło. Miasto Szkła – właśnie w ten sposób przez wielu kojarzone i nazywane jest Krosno. Nie jest to żaden przypadek, bowiem Krosno posiada bardzo bogate i wieloletnie tradycje hutnicze.
Tutaj uczniowie „na żywo” zobaczyli jak panowie hutnicy wyrabiają z gorącej masy szklanej piękne naczynia oraz sztukę szklaną. Obserwowali również zdobienie szklanych wytworów różnymi technikami.
Wycieczka ta zapewne na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczniów, a co najważniejsze pozostawi po sobie wielką wartość jaką jest wzbogacenie wiedzy i to jeszcze w tak atrakcyjny sposób!