• Ropa naftowa- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

• 28.01.2024 21:02
        • Niedawno zakończył się IV etap edukacyjnego konkursu „Być jak Ignacy”, zatytułowany „Ropa naftowa”.

W ramach tego projektu, uczniowie naszego koła naukowego szczegółowo badały właściwości ropy naftowej, wykazując się przy tym imponującą wiedzą i umiejętnościami laboratoryjnymi. Oprócz tego, zgłębili tematykę innych paliw kopalnych oraz ich praktycznego zastosowania. Uczniowie zrozumieli również, na czym polega proces destylacji frakcyjnej oraz jakie są zastosowania produktów rafineryjnych takich jak gazy rafineryjne, olej napędowy, benzyna, nafta czy mazut w różnych dziedzinach życia.

Dzięki filmom edukacyjnym oraz różnorodnym źródłom wiedzy, młodzi badacze odkryli postać Ignacego Łukasiewicza i jego epokowe wynalazki, które zrewolucjonizowały świat. W trakcie realizacji zadań konkursowych uczniowie stworzyli plakaty, prezentacje multimedialne oraz gazetkę, dzięki czemu zyskali cenne doświadczenie i wiedzę.

• Energia elektryczna- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

• 28.01.2024 19:56
        • W ramach zajęć koła naukowego „Robociki Fotowoltaiki”, uczestnicy zgłębiali tajniki prądu elektrycznego, poznając jego naturę i źródła pochodzenia.

Młodzi eksploratorzy nauki przeprowadzali szereg eksperymentów, które miały na celu zbadanie przewodnictwa cieplnego i elektrycznego różnorodnych materiałów. Z dużym zaangażowaniem skonstruowali podstawowy generator magnetyczny do wytwarzania prądu oraz proste obwody elektryczne, korzystając z dostępnych narzędzi i materiałów. Uczniowie dostrzegli, jak istotną rolę odgrywa elektryczność w naszym codziennym życiu, jednocześnie zdając sobie sprawę z potencjalnych niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem elektrycznych urządzeń oraz ich wpływem na otoczenie.

Zakończeniem projektu na temat „Energii elektrycznej” było stworzenie przez uczniów gazetki edukacyjnej, która ukazywała różnorodność zastosowań prądu elektrycznego w wielu obszarach życia codziennego.

• Gaz ziemny- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

• 28.01.2024 19:53
        • Podczas naukowych zajęć uczniowie koła "Robociki Fotowoltaiki" skupili się na badaniu właściwości tlenku węgla (IV), będącego jednym z elementów składających się na atmosferę Ziemi. W trakcie przeprowadzonych eksperymentów, młodzi badacze stwierdzili, że tlenek ten łatwo rozpuszcza się w wodzie, nie wspiera procesu spalania ani sam nie ulega spalaniu, a jego gęstość przewyższa gęstość powietrza. Udało im się wytworzyć tlenek węgla (IV) poprzez reakcję sody oczyszczonej z octem. Dowiedzieli się również, że jest on jednym ze składników gazowanych napojów mineralnych.

Podczas realizacji kolejnych zadań oraz przygotowywania gazetki tematycznej, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o gazie ziemnym, poznając jego skład, zastosowania oraz metody wydobycia. Zapoznali się także z innymi paliwami kopalnymi, takimi jak ropa naftowa i węgiel.

Młodzi naukowcy rozwijali swoje umiejętności formułowania hipotez oraz ich weryfikacji. Nabrali także doświadczenia w obserwacji i wyciąganiu trafnych wniosków na podstawie zgromadzonych danych.

• Maszyna parowa-zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

• 28.01.2024 19:53
        • W roku szkolnym, który właśnie trwa, nasze koło naukowe dołączyło do VIII edycji edukacyjnego programu dla szkół podstawowych, zorganizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program ten nosi hasło „Nauka pełna energii”.

Podczas realizowania pierwszego tematu zajęć:

• zgłębiliśmy wiedzę na temat składu, właściwości i zastosowań powietrza. Poznaliśmy zasady funkcjonowania maszyny parowej, cykl pracy silnika parowego oraz spalinowego, a także fizykochemiczne właściwości pary wodnej.

• odkryliśmy, czym jest powietrze jako mieszanina, dowiedzieliśmy się, kto zbudował pierwszy silnik parowy, oraz jakie były konsekwencje rewolucji przemysłowej, która miała swój początek w XVIII-wiecznej Anglii.

Nasi uczniowie w trakcie koła naukowego przeprowadzali fascynujące eksperymenty, rozwiązywali różnorodne zadania i quizy. Zajęcia te dostarczyły wszystkim uczestnikom mnóstwa cennych informacji i sprawiły wiele radości.

• Rozpoczynamy przygodę w programie edukacyjnym "Być jak Ignacy"

• 03.10.2023 16:29
        • W dniu dzisiejszym uczniowie kl.6 w ramach zajęć kreatywnych rozpoczęli pracę nad projektem " Być jak Ignacy". Uczniowie na własne oczy mogli się przekonać jaką moc ma ciepłe powietrze. W kolejnych dniach podobne doświadczenia przeprowadzą uczniowie klasy 4 i 5.
          Żałujemy tylko jednego...Zajęcia tak szybko minęły, że musimy czekać cały tydzień, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami tego projektu.