Energia wodna- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"
- 28.01.2024 20:33
Siódmy etap konkursu „Być jak Ignacy” skupiał się na energii wodnej. Uczniowie koła naukowego „Robociki Foltowoltaiki” zgłębili metody wykorzystania energii wodnej i zapoznali się z różnymi rodzajami elektrowni wodnych. Te fascynujące technologie często umiejscowione są poza obszarem miejskim, w pobliżu rzek lub dużych zbiorników wodnych, i choć na co dzień nie rzucają się w oczy, odgrywają kluczową rolę w produkcji energii.
Uczestnicy koła starali się zrozumieć, jak funkcjonują elektrownie wodne, jakie są ich typy oraz w jakich miejscach potencjał wody jest najefektywniej wykorzystywany. Analizowali również plusy i minusy tego typu elektrowni. W ramach eksperymentu, „Robociki fotowltaiki” zbudowali miniaturę turbiny wodnej, co pozwoliło im lepiej zrozumieć jej zasadę działania.
Podsumowaniem tego etapu była projekcja filmu edukacyjnego „Jak działają elektrownie wodne” z serii „Być jak Ignacy - Nauka pełna energii”, co pozwoliło uczniom na pełniejsze zrozumienie tematu.
- więcej
Energia słoneczna- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"
- 28.01.2024 20:35
Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, grupa „Robociki Fotowoltaiki” podjęła kolejne wyzwania w konkursie „Być jak Ignacy”. Mimo, że za oknem panowały mroźne temperatury sięgające -20 stopni Celsjusza, członkowie koła naukowego z zapałem zgłębiali temat energii słonecznej i FOTOWOLTAIKI. Poznali oni praktyczne sposoby wykorzystania energii słonecznej, w tym zasady działania paneli fotowoltaicznych, i przeprowadzili szereg doświadczeń. Jedno z nich pokazało, że woda w szklankach, umieszczonych na czarnej kartce i w foliowej torebce, nagrzewa się szybciej niż woda w szklance na białej kartce.
Uczniowie stworzyli również modele słonecznych mikrofalówek, które testowali w różnorodnych warunkach, by ostatecznie wyłonić najbardziej efektywny projekt.
Podsumowaniem ich działań było opracowanie reklamy promującej fotowoltaikę oraz przygotowanie edukacyjnej gazetki ściennej, która miała na celu zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania energii słonecznej.
- więcej
Energia wiatrowa- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"
- 28.01.2024 20:36
W ramach działalności koła naukowego „Robociki fotowoltaiki”, uczniowie zgłębili tajniki budowy oraz funkcjonowania turbin wiatrowych i anemometru – urządzenia do mierzenia prędkości wiatru. Zdobytą wiedzę poszerzyli o informacje na temat lokalizacji farm wiatrowych w Polsce, które są korzystne ze względu na warunki klimatyczne, a także o metodach magazynowania energii generowanej przez wiatr. Poznali również kryteria dotyczące minimalnej prędkości wiatru niezbędnej do uruchomienia elektrowni wiatrowej.
Zajęcia w kole koncentrowały się na analizie materiałów edukacyjnych i tworzeniu notatek. Wszystko to odbywało się po wspólnym obejrzeniu filmu edukacyjnego o energii wiatrowej. Uczestnicy mieli również okazję do nauki przez praktykę – wykorzystując różnorodne materiały, zbudowali modele wiatraków, co pozwoliło im lepiej zrozumieć ich działanie.
Podsumowaniem zajęć była konkluzja, że energia kinetyczna wiatru, wykorzystywana przez turbiny wiatrowe, jest efektywnie przekształcana w energię elektryczną.
- więcej
Odnawialne źródła energii- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"
- 28.01.2024 21:00
Piąty etap konkursu „Być jak Ignacy” miał na celu wykazanie, iż inwestycje w odnawialne źródła energii są uzasadnione i korzystne.
W ramach tego zadania, uczniowie najpierw zgłębiali wiarygodne źródła wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Następnie, po dokładnym zapoznaniu się z tematem, przygotowali edukacyjny plakat oraz gazetkę szkolną, korzystając z różnorodnych metod i technik plastycznych. Dodatkowo, samodzielnie opracowali prezentacje multimedialne, omawiające energię wiatrową, geotermalną, słoneczną, biomasę oraz energię jądrową.
Analizując odnawialne źródła energii z perspektywy ekonomicznej, społecznej, ekologicznej oraz zdrowotnej, uczniowie doszli do wniosku, że korzyści płynące z wykorzystania niewyczerpywalnych źródeł energii przewyższają ewentualne wady.
- więcej
Ropa naftowa- zadanie projektowe "Być jak Ignacy"
- 28.01.2024 21:02
Niedawno zakończył się IV etap edukacyjnego konkursu „Być jak Ignacy”, zatytułowany „Ropa naftowa”.
W ramach tego projektu, uczniowie naszego koła naukowego szczegółowo badały właściwości ropy naftowej, wykazując się przy tym imponującą wiedzą i umiejętnościami laboratoryjnymi. Oprócz tego, zgłębili tematykę innych paliw kopalnych oraz ich praktycznego zastosowania. Uczniowie zrozumieli również, na czym polega proces destylacji frakcyjnej oraz jakie są zastosowania produktów rafineryjnych takich jak gazy rafineryjne, olej napędowy, benzyna, nafta czy mazut w różnych dziedzinach życia.
Dzięki filmom edukacyjnym oraz różnorodnym źródłom wiedzy, młodzi badacze odkryli postać Ignacego Łukasiewicza i jego epokowe wynalazki, które zrewolucjonizowały świat. W trakcie realizacji zadań konkursowych uczniowie stworzyli plakaty, prezentacje multimedialne oraz gazetkę, dzięki czemu zyskali cenne doświadczenie i wiedzę.
- więcej