• Rok szkolny 2020/2021 już za nami

      25.06.2021 18:18

           Na ten dzień czekaliśmy wszyscy. 25 czerwca zakończył się rok szkolny 2020/2021. Od jutra upragnione wakacje.

         Zanim jednak udaliśmy się na zasłużony wakacyjny odpoczynek, wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu bieżącego roku szkolnego. Zaczęliśmy od uczestnictwa we Mszy świętej, podczas której dziękowaliśmy Panu Bogu za mijający, niełatwy, rok szkolny, prosząc o Jego opiekę podczas wakacyjnego odpoczynku.
           Po zakończeniu nabożeństwa, ok. godziny 10.00 udaliśmy się do szkoły. Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, nauczycieli i rodziców powitała pani Dyrektor, Jadwiga Łęczycka. Podczas swojego przemówienia Pani Dyrektor podsumowała pracę szkoły w mijającym roku szkolnym, podziękowała uczniom, nauczycielom i rodzicom oraz życzyła wszystkim udanych wakacji. Szczególne podziękowania zostały skierowane do pani Jadwigi Borgosz oraz księdza Jana Radzika- nauczycieli, którzy kończą pracę w naszej szkole.

          W końcu przyszedł czas na wręczenie nagród uczniom, którzy w mijającym roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, stuprocentową frekwencję oraz reprezentowali szkołę w konkursach i zawodach sportowych. Nagrody wręczała pani Dyrektor oraz wychowawcy klas. Specjalna nagroda, Nagroda Dyrektora Szkoły, trafiła do ucznia, który uzyskał najwyższą średnią. Jest nim Wojciech Ząber z klasy IV.

           Specjalnym punktem uroczystości był występ uczniów klasy III, którzy zadedykowali piosenkę swojej pani Wychowawczyni, Kindze Porębie oraz nauczycielom, którzy ich uczyli w pierwszym etapie edukacyjnym, który właśnie zakończyli.

           Po oficjalnej uroczystości uczniowie udali się do klas, aby po raz ostatni w tym roku szkolnym spędzić kilka chwil z wychowawcami. Tam zostały rozdane świadectwa, zaś potem, pełni radości uczniowie obrali kierunek „wakacje”. Życzymy wszystkim, aby były one słoneczne, pełne przygód oraz udane. Do zobaczenia za ponad dwa miesiące.

    • Pożegnaliśmy ósmoklasistów

      25.06.2021 17:25

           24 czerwca najstarsi uczniowie naszej szkoły- ósmoklasiści- wzięli udział w uroczystym zakończeniu swojej edukacji w jej murach. O 10.00 uczestniczyli we Mszy świętej, podczas której dziękowali za osiem lat swojej nauki oraz modlili się o powodzenie w dalszej edukacji. Półtorej godziny później zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby podczas apelu pożegnać się ze szkołą.

           Podczas wystąpienia uczniowie klasy ósmej wspominali, jak to było podczas kilkuletniej nauki w szkole. Zebrani na sali nauczyciele, pani Dyrektor, pracownicy obsługi, rodzice oraz uczniowie obejrzeli przy tej okazji filmik, którego treść nawiązywała do osoby każdego ósmoklasisty. Podczas oglądania można było sobie przypomnieć kilka kadrów ze szkolnego życia każdego z nich.    

           Uwieńczeniem występu uczniów klasy ósmej była piosenka w ich wykonaniu oraz podziękowania złożone na ręce pani Dyrektor, pani Wychowawczyni, Marzeny Ząber oraz innych nauczycieli i pracowników obsługi.

           Następnie do uczniów przemówiła pani Dyrektor, która podziękowała za wszystko, co dobrego zrobili oni dla szkoły, za zaangażowanie w zdobywanie wiedzy oraz reprezentowanie jej w konkursach, zawodach sportowych oraz przedsięwzięciach podejmowanych w ramach działalności harcerskiej. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim ukończenia edukacji w szkole podstawowej oraz życzyła powodzenia w dalszej nauce.

           Podziękowania pani Dyrektor popłynęły także w stronę rodziców oraz nauczycieli, którzy wspólnie współpracowali, aby uczniów w szkole było jak najlepiej.

           Podczas uroczystości najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami za osiągnięcie wysokich wyników w nauce, wzorowe lub bardzo dobre zachowanie, pracę na rzecz szkoły oraz reprezentowanie jej w różnych konkursach.  

           Uczniowie klasy ósmej zostali także pożegnani przez swoich młodszych kolegów z klasy VII, którzy zadedykowali im piosenkę oraz wręczyli upominki.

           Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej jej absolwenci otrzymali 25 czerwca podczas ogólnego zakończenia roku  szkolnego 2020/2021. Życzymy im powodzenia w dalszym życiu oraz tego, aby zostali przyjęci do wymarzonych szkół.

        

    • Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.

      01.06.2021 21:59

      Trudno sobie wyobrazić w szkole ważniejsze niż Dzień Dziecka święto. Obchodzimy je zawsze w sposób szczególny. Niedawno wróciliśmy do naszej szkoły, więc mogliśmy ten niezwykły dzień znowu przeżyć razem.

           Już od rana dało się zauważyć niezwykłą atmosferę. Luźniejsze niż zwykle lekcje, życzenia ze strony nauczycieli, lody ufundowane przez firmę „Koral”, popcorn dla najmłodszych oraz przepyszne gofry dla wszystkich dzieciaków, o które zadbała Rada Rodziców. Wszystko po to, aby dzieci naszej szkoły poczuły się wyjątkowo.

           Na zakończenie naszego szkolnego Dnia Dziecka odbyła się dyskoteka, podczas której, kto tylko chciał, mógł się naprawdę dobrze bawić i zadbać o to, aby ta zabawa była przednia. Jej amatorów zresztą nie brakowało.

           Dorośli z naszej szkoły wszystkim dzieciom życzą uśmiechu, radości i spełnienia marzeń oraz dedykują każdemu z nich ten krótki wierszyk:

      Bądź dzieckiem jak najdłużej
      Jak dziecko baw się, śmiej
      I kochaj tak jak dziecko
      I serce dziecka zawsze miej!


    • Obchodziliśmy Święto Szkoły

      25.05.2021 19:24

       

           24 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. Jak co roku zgromadziliśmy się najpierw w naszym parafialnym kościele, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej. Po jej zakończeniu wysłuchaliśmy recytacji poezji oraz śpiewu pieśni o tematyce patriotycznej.

           Kiedy przybyliśmy do szkoły, wzięliśmy udział w zawodach- biegach przełajowych. Rywalizacja była zacięta, a nagrody atrakcyjne. Najlepsi ponadto zdobyli medale.

              Po zakończeniu zawodów udaliśmy się na spotkanie z panami policjantami, którzy przypomnieli nam najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z poruszaniem się na drodze. Panowie mieli ze sobą psa tropiącego, który zaprezentował swoje umiejętności, wzbudzając w zebranych podziw. Na zakończenie obchodów Święta Szkoły zostaliśmy obdarowani pysznymi lodami.

            Cieszymy się, że w tym roku szkolnym mogliśmy obchodzić tę uroczystość w sposób „bogatszy” niż przed rokiem.

    • Majowe święta

      02.05.2021 12:50

       Początek maja każdemu z nas kojarzy się z tzw. „długim weekendem”. Wtedy jednak nie tylko odpoczywamy, ciesząc się pięknem wiosennego miesiąca, ale także świętujemy potrójnie. Dlaczego „potrójnie”?

       

      „Pierwszy maja- Święto Pracy”

           1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy. Jest ono obchodzone o 1890 r., toteż nie powinniśmy go kojarzyć wyłącznie z latami PRL-u, kiedy organizowane były pochody pierwszomajowe zmieniające się w marsze na cześć władz komunistycznych.

       

      „Piękne są nasze barwy ojczyste”

             Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wiemy, flaga- obok godła i hymnu- jest jednym z symboli narodowych. W związku z tym Polacy, wywieszając Biało- Czerwoną przy swoich domach, manifestują swoje przywiązanie do Ojczyzny. Nie każdy pewnie wie, że obowiązują specjalne zasady eksponowania flagi. Oto one:

      - Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. W sytuacji gdy eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP wciąga się na maszt jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

      - Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

      - Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

      - Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta, postrzępiona, wyblakła.

      - Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej musi być odpowiednio oświetlona.

      - W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP jest podniesiona do połowy masztu. Na stojący maszt wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy jego wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.

      - Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.

      - W czasie bardzo silnego wiatru, burzy, śnieżycy flagę należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.

      - Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.

      - Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków (powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe. Aby nie naruszać zasad, taki transparent może być w barwach narodowych, ale nie może to być flaga o proporcji 5:8).

      - Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub bandery jej niepubliczne spalenie. Można również godnie zniszczyć flagę przez rozdzielenie barw. 

          W Dniu Flagi warto wywiesić Biało- Czerwoną i w sposób szczególny poczuć się Polakiem.

       

      Takiego maja, ślicznego maja nie było jeszcze!

       

      Trzeci Maja radością wiosenną
      wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
      Sztandarami biało-czerwonymi
      umaiła się Rzeczpospolita.

      Umaiły się też pierwszym kwieciem
      łąki, pola i w ogrodach drzewa,
      Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
      zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.

      Rozpłynęła się już pieśń radosna
      głośnym echem po ojczystym kraju
      – Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
      pamiętny Trzeci Maju.

       

            3 maja jest dniem, w którym obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.  Warto w tym dniu przypomnieć sobie, iż uchwalona przed 230 laty Konstytucja 3 maja była jedną z prób ocalenia chylącej się ku upadkowi Polski. Najważniejsze założenia konstytucji były następujące:

           Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Obrady Sejmu Czteroletniego  zwanego Wielkim były burzliwe. W czasie ich trwania król Stanisław August Poniatowski przemawiał trzy razy, wskazując pilną konieczność naprawienia dawnego ustroju. Gdy podniósł rękę na znak chęci zabrania głosu po raz czwarty, odebrano ten gest przypadkiem jako wezwanie do przyjęcia projektu przez aklamację. Co rzeczywiście nastąpiło. Odezwały się wtedy okrzyki "Wiwat król!" "Wiwat Konstytucja!" Król Stanisław August złożył od razu przysięgę na Ustawę Rządową na ręce biskupa krakowskiego, Feliksa Turskiego. Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.

           Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych, ustawą zasadniczą. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej tzw. gołoty. Celem tych ograniczeń było zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcych państw.

           Konstytucja potwierdziła przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo do nabywania szlachectwa.

           Konstytucja 3 maja znosiła liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany. Ograniczała też prawa sejmików ziemskich. W dniu jej uchwalenia przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska. Została zniesiona również wolna elekcja. Zastąpiła ją władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów. Oprócz tego wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tys. żołnierzy. Katolicyzm został uznany za religię panującą, zapewniając jednoczesnie swobodę wyznań. 

          Konstytucja 3 maja to dzieło wiekopomne. Gdyby nie zdrajcy, którzy dążyli do jej obalenia (co w rezultacie stało się faktem), mogłaby uchronić naszą Ojczyznę przed trwającą 123 lata niewolą.

       

      Proponujemy obejrzenie filmików o Konstytucji 3 maja, które znajdziecie pod linkami:

      https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw

      https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I